Kamil Valšík
Není třeba se bát. Nejde o skutečného Hitlera, ani o žádného jeho potomka. Jedná se o malého jeskynního brouka z čeledi Střevlíkovitých (Carabidae), který nese opravdu podivné jméno: Anophthalmus hitleri. Žije v přibližně 15 jeskyních v okolí Celje v severovýchodním Slovinsku. I přes svou velikost, pouhých 5 mm, dostal jméno jednoho z největších zločinců v historii lidstva. K tomu došlo velice zajímavým způsobem. Poprvé byl nalezen roku 1933 v jedné z jeskyní v celjském krasu slovinským přírodovědcem Vladimirem Kodričem. Ten si nebyl jistý, jestli jde skutečně o nový, dosud neznámý druh střevlíka a o radu požádal záhřebského Němce, entomologa Oskara Scheibla. Scheibel se ihned pustil do zkoumání a brouka dočasně pojmenoval po objeviteli Anophthalmus kodrici. Roku 1937, po čtyřech letech prověřování se mu podařilo prokázat, že jde skutečně o nový, dosud nenalezený druh. Velký obdivovatel Hitlera Scheibel však jako kdyby zapomněl na skutečného nálezce a brouka pojmenoval Anophthalmus hitleri. Dokonce o tom nezapomněl informovat kancléřův úřad v Berlíně, odkud mu poslali děkovný dopis. Těsně před koncem války Scheibel utekl do Rakouska a s sebou si odnesl i svou cennou sbírku brouků. Tak se dostal holotyp (první nalezený exemplář), který je mimochodem velice cenný, do muzea v Basileji ve Švýcarsku, kde je dodnes. V Linného dvojitém pojmenování živočichů platí, že se jméno, které druh dostal při prvním vědeckém popisu nesmí měnit, a tak Anophthalmu hitleri zůstalo jeho „politické“ jméno.
Anophthalmus znamená v latině bezoký. Brouk tedy není pouze slepý, ale oči mu pobytem ve stálé temnotě úplně zakrněly. Tento nedostatek je však vyrovnán několika přednostmi, které mu život v jeskynním prostředí značně ulehčují. Jsou to dlouhé chloupky se senzory pro hmat a další senzory pro čich umístěné na tykadlech. K dalším zvláštnostem patří delší doba života – až šest let a větší velikost, než je běžná u brouků žijících na povrchu. Předpokládá se, že toto přizpůsobení se jeskynním poměrům může broukům trvat kolem 10 000 let.
I když je poměrně velký problém jeskynní brouky chytit, zajíždí do Slovinska mnoho pytláků zejména z Německa, Itálie a České republiky. Pro ně je Anophthalmus hitleri zejména díky svému názvu zajímavým obchodním artiklem.