Jan Kravčík
Dávno minuly doby, kdy by průměrný Čech na případnou anketní otázku „Co si myslíte o Černé Hoře?“ odpověděl „Myslíte pivo nebo rádio?“ Malou a sympatickou zemi na břehu Jadranu navštěvuje stále více našinců, znuděných desetiletou letní okupací Dalmácie, a díky stále intenzivnějšímu marketingu cestovních kanceláří se prázdninová značka Černá Hora dostala snad už definitivně do povědomí české společnosti. Je to pochopitelné a je to dobře. Proč?
Ještě menší země pro velikou dovolenou
Chorvatsko, bezkonkurenční letní destinace českých turistů, zaznamenalo loňskou sezónu jejich úbytek o sedm procent oproti sezóně předchozí. Příčin je vícero, ale tou hlavní zřejmě je, že ačkoliv se stále zvyšuje kvalita služeb, ceny rostou ještě rychleji a chorvatské Ministerstvo moře, turizmu, dopravy a rozvoje se netají svým cílem přilákat do země víc Francouzů, Britů a Nizozemců a postupně přeorientovat zemi z masového na elitní turizmus. Příliv solventnějších turistů ze západní Evropy logicky zvedl ceny a pro mnohé Čechy se jejich výše stala nesnesitelnou.
Právě tady se skrývá velká výhoda Černé Hory. Kromě toho, že její měnou je předvídatelné euro, nabízí pro našince přijatelné cenové relace. V přímořských letoviscích se ceny pohybují na dvojnásobku cen běžných ve vnitrozemí, kde jsou o něco nižší než v Česku. Oproti nehorázně předraženému Dubrovníku o pár desítek kilometrů severněji tak Herceg Novi nebo Budva nabízejí příjemnou změnu. Jedinou nevýhodou černohorského pobřeží mohou být jen přeplněné pláže v důsledku velkého počtu srbských rekreantů, ale kdo chce, ten si své klidné místečko na oblázcích vždycky najde.
Velmi důležitý je také faktor pohostinnosti. Mnozí nedají na chorvatské hostitele dopustit, ale další se třeba setkali s arogancí majitelů turistických objektů či restaurací, nemluvě o nepříliš příjemných chorvatských vtipech na český účet (velmi rozšířeným stereotypem o Češích je, že jsou držgrešle, nevkusně se oblékají a jejich povětrné ženy nikdy neodolají svodům ztepilých domorodců). Oproti tomu Černohorci dávají Čechům otevřeně najevo své sympatie a mají tendence je upřednostňovat před „zápaďáky“ – často však nezapomenou připomenout, že za Tita se Jugoslávii kořil celý svět, oni si žili nad poměry a Čechoslováci přijížděli k moři v předpotopních autobusech jako „chudí příbuzní“. – To byly časy, – povzdechne si průvodce v Njegošově mauzoleu na hoře Lovćen. – A byly by i teď, – dodává, – kdyby nebylo těch nahoře…
Vstříc paradoxům
Lze konstatovat, že Černá Hora je zemí obrovských paradoxů. Vynechme ty sociální, jako třeba srovnání životních podmínek obyvatel venkova a měst, i ty politické, kterým je prakticky patnáctileté působení Mila Đukanoviće v nejvyšších státních funkcích (momentálně předseda vlády), a zaměřme se spíše na malé, až úsměvné detaily.
Kdo se do Černé Hory vydá autem, je zcela jistě hned po překročení státní hranice překvapen hustotou symbolů Evropské unie na kilometr čtvereční. Skoro to vypadá, že modrými vlajkami se žlutými hvězdami je Černá Hora zásobena lépe, než průměrná členská země. Vlajky Unie však jen nevlají, ale nacházejí se i na tabulích podél cest, a to společně s informací, z kterého rozvojového programu je rekonstrukce této komunikace financována. Že by jízlivá odpověď českým euroskeptikům na otázku co se děje s penězmi, které posíláme do Bruselu?
Rovněž udiví, když se dozvíte, že Černá Hora je „prvním oficiálním ekologickým státem v Evropě“. Co to znamená? Už v roce 1991 černohorští poslanci odhlasovali deklaraci o nezbytnosti šetrného zacházení s životním prostředím. Iniciativa jistě chvályhodná, leč množství odpadků, ať už ve městech či v přírodě, odpovídá balkánskému standardu (jenž lze definovat jako „není jich zas tolik, ale jsou všude“). Pochopitelně, těžko byste tomu věnovali větší pozornost, ale v deklarovaném ekostátě? Očividně platí, že dokud nebude ekologie v hlavách lidí, můžou politici deklarovat co chtějí.
Přesto je zde politika až příliš přítomná v životě obyčejných lidí. Zpolitizováno je kdeco – od výstavby monumentálního chrámu Kristova vzkříšení v hlavním městě po obyčejná vystoupení estrádních umělců. Není tedy divu, že politickým tématům se v rozhovoru s Černohorci jen málokdy vyhnete. Nejvděčnějším z nich je samozřejmě dlouholeté úsilí o úplnou nezávislost země. Tábory jejích příznivců i odpůrců jsou zhruba stejně veliké, ale pro ty první získalo čekání na ni během posledních let – slovy spisovatele Balši Brkoviće – „jistou beckettovskou dimenzi“.
Definitivní rozuzlení přijde snad s nejbližších dnech s květnovým referendem. Ivan pracuje jako pracovník ostrahy amerického konzulátu v Podgorici a ve věci má jasno: – Výsledkem odtržení budou lepší, korektnější vztahy se Srby, začneme od čistého stolu. A Milo Đukanović konečně přijde o argument, že „za všechno může Srbsko“. Naproti tomu Jadranka, asistentka v turistické organizaci, tvrdí: – Narodila jsem se v Bosně, jsem Srbka, mám chorvatské jméno a mluvím černohorsky. Do konce života budu „jugonostalgikem“ a nevidím důvod, proč rušit to poslední, co z Jugoslávie zůstalo. Učitelka Ivana má zas velmi rezervovaný přístup: – Pro nezávislost budu hlasovat jen ze setrvačnosti. Tak jako tak se žije špatně a vláda se nemění. Neexistuje tady instituce ani osobnost, které by se dalo důvěřovat.
Faktem zůstává, že už po několik let je Černá Hora fakticky nezávislá – má svoji vládu, parlament, měnu, vlajku, policii a dvě mobilní sítě. Někteří ironicky podotýkají, že přinejmenším to poslední je v dnešním světě spolehlivým znakem nezávislosti. Je evidentní, že její formální potvrzení toho v životě běžného občana příliš nezmění.
Přírodní krásy „made in Montenegro“
Nesčetné přírodní krásy, jimiž je tato malá země tak bohatě a různorodě obdařena, vyvolávají pýchu domorodců a obdiv cizinců. Když stojíte na špičce Jezerního vrchu, jednoho z vrcholků horského masivu Lovćen, na všech světových stranách se před vámi otevírá úchvatný výhled. Za dobrého počasí je odsud možné přehlédnout prakticky celou Černou Horu. Dohlédnete nejen ke Skadarskému jezeru, do Kotoru, ale na severu zahlédnete i Durmitor a daleko na západě lze – podle slov místních průvodců – v noci spatřit i světla nad italským přístavem Ancona. Nejobdivovanějším je ale asi pohled na Boku Kotorskou, magický fjord, který se zařezává do pevniny v zákrutu dlouhém 25 kilometrů.
Samotný Lovćen je ovinut předivem národní mytologie a je považován za hlavní symbol černohorské identity. Na jeho vrcholku se nachází až rouhačsky monumentální mauzoleum, místo posledního odpočinku vladyky Petra II. Petroviće Njegoše, který byl nejen vládcem země v letech 1830-1851, ale také jejím největším básníkem. Sochy žen, které stráží vchod do hrobky, stejně jako socha samotného Njegoše sedícího pod rozkřídleným orlem jsou dílem slavného chorvatského sochaře Ivana Meštroviće. Celkový dojem z mauzolea umocňuje už samotná přístupová cesta skládající se z téměř pěti set schodů, která částečně prochází tajemně nasvíceným tunelem. A nezapomeňte – ačkoliv pálí slunce a dole v údolích je příjemné teplo, tady nahoře ve výšce 1537 metrů nad mořem to pěkně profukuje.
Oproti Lovćenu může být Skadarské jezero pro našince očekávajícího pohled na ohromnou, blyštivou vodní plochu – tak, jak ji tuší z pohledu na mapu – mírným zklamáním. Hladinu největšího jezera na Balkánu (z níž více než třetina připadá Albánii) totiž místy pokrývají zelené koberce leknínů a jiných vodních rostlin, které se mohou od břehu táhnout na kilometry daleko. Zapomeňte proto na windsurfing a připravte se na bird-watching. Jezero je totiž národním parkem, největší ptačí rezervací a posledním hnízdištěm pelikánů v Evropě.
Posledním, vskutku dechberoucím zážitkem, který nelze při návštěvě Černé Hory vynechat, je návštěva kaňonu říčky Tary. Jde skutečně o fantastickou podívanou – ať už zeshora, z velkého obloukového mostu, svého času nejdelšího na světě, nebo zezdola, kdy se nad vámi zdvíhají kolmé skalní stěny až do výšky třinácti set metrů… Černohorci pyšně tvrdí, že jde o nejhlubší kaňon v Evropě, odborníci, kteří si netroufají vyřknout definitivní verdikt, jej umisťují do první čtyřky.
Města Černé Hory
Podgorica, za časů soudruha Tita zvaná originálně Titograd, turisty neláká. Její historické urbanistické jádro vzalo prakticky celé za své v druhé světové válce během desítek spojeneckých bombardování (město leželo na trase náletů na tehdy jedinou německou zásobárnu ropy, rafinérii v rumunské Ploieti, a bylo jedním z náhradních cílů v případě, že bomby nemohly být shozeny na cíl). Za současnou tvář města tak jsou zodpovědní převážně socialističtí architekti, kteří se místy skutečně „vyřádili“. Přesto nelze tvrdit, že Podgorica nemá duši – je neuspořádaná, líná, ale veselá, pomalu si užívá života a její odlehčený esprit nedokáže zadusit ani horko, které z ní i oficiálně činí nejteplejší metropoli Evropy. Říká se, že každému městu dává energii jeho řeka. To platí i zde – Morača protéká městem liknavě jako by ji nezajímalo. Nad ní se táhne zbrusu nový, zavěšený Most milénia, který se okamžitě stal tak dlouho očekávanou městskou dominantou.
Narozdíl od Podgorice si Cetinje zachovalo mnohé ze svého původního genia loci. Aby ne, vždyť jde o spirituální centrum země a historické hlavní město z dob, kdy byla Černá Hora jediným balkánským státem, který uhájil svou nezávislost před Osmany. Po Berlínském kongresu roku 1878 o navázání diplomatických vztahů s malým, ale strategicky významným knížectvím začaly usilovat významné evropské státy. Na hlavním cetinjském náměstí, přímo naproti knížecímu paláci, tak nalezneme budovy někdejších velvyslanectví Rakouska-Uherska, Ruska, Francie, Itálie, Osmanské říše či Velké Británie. Ambasády byly stavěny s cílem demonstrovat moc a bohatství příslušné mocnosti, a proto k nim patřily i pečlivě upravené parky (rakousko-uherští, italští a britští velvyslanci měli k dispozici dokonce i tenisový kurt).
Pocit, že se v Cetinji na některých místech pokud ne zastavil, tak alespoň opozdil čas, se ukáže jako oprávněný při nákupu vstupenek do místního historického muzea – jsou mírně zažloutlé a stojí na nich Socialistička republika Crna Gora. Časy socializmu připomíná i samotná expozice – zástavy s půlměsícem ukořistěné v bojích proti Turkům, provolání italských okupantů, výzbroj a výstroj Wehrmachtu i fotky zasloužilých partyzánů, to vše jen utvrzuje dojem, že tudy kráčela historie ve svých okovaných botách. Za pozornost stojí také místní monastýr s ostatky sv. Petra Cetinjského a knížecí rezidence zvaná Biljarda. V jejím dvoře se nachází prosklený pavilón s obří reliéfní mapou Černé Hory, kterou vytvořili Rakušané pro své vojensko-strategické účely za první světové války. Když tak kráčíte nad okupanty plasticky a precizně ztvárněnými pohořími, můžete si připadat jako mocný Krakonoš ze znělky nějaké balkánské variace Krkonošských pohádek…
Je zbytečné rozplývat se nad krásou Kotoru, zařazeného do seznamu památek UNESCO. Jednak to už dříve a lépe udělali jiní, a navíc města, nalézající se na pomezí kultur, jsou vždycky jedinečná a fascinující. A jsou-li umístěna v takové krajině, pak to platí dvojnásob.
Spíše se podívejme do turisty opomíjeného Sandžaku. Ve městě Pljevlja, ležícím nedaleko srbských a bosenských hranic, jako byste se ocitli v miniaturním Sarajevu. Opět setkání kultur, opět ty historické vibrace. Špetka Orientu v podobě úchvatné Husein-pašovy mešity z 16. století, jejíž neuvěřitelně štíhlé a vysoké minarety tvoří jednu z dominant centra. I ne zcela zasvěcený návštěvník však může v Pljevljích zachytit něco z napětí panujícího mezi místní muslimskou komunitou a pravoslavnými křesťany. Dostatečně výmluvným je pohled na mešitu, která volá po pečlivé rekonstrukci, a na nedaleký klášter sv. Trojice, který doslova září novotou.
Byl-li zmíněn Orient, nelze opomenout Ulcinj. Město tak živé, barevné, horké a hlučné, že si v něm můžete připadat jako někde v Teheránu. Cedule s albánskými nápisy, pohlednice se slovem Ulqini, minarety s reproduktory, z nichž se line muezzinův táhlý hlas, to vše působí na Středoevropana vysoce exoticky. Pokud vás zaujme velké množství aut s kosovskými značkami, je to proto, že na písku nedaleké, třináct kilometrů dlouhé Velké pláže se v létě – podle slov místního kavárníka – „rekreuje celé Kosovo“.
Vlk, který pije Nikšićské pivo
U silnice z Podgorice do Cetinje může řidiče upoutat cedule „Prodám vlka, který pije Nikšićské pivo“. Zastavíte-li u malé hospody opodál, zjistíte navíc, že vlka si lze, za drobný poplatek půl eura, prohlédnout na vlastní oči. Kdo by čekal, že v kotci za domem najde pokořeného a zlomeného syna divočiny, bude překvapen, jak spokojeně vlk vypadá. Aby ne, když ho krmí zbytky skopové pečeně, která zůstane po hostech. Zatímco drbete vesele skákající zvíře mezi ušima, syn majitele Srđan říká, že vlče našli v lese, ujali se ho a teď hledají kupce. Cena – pouhých 1000 euro. – Další peníze si ale připravte pro celníky na cestě domů, – žertuje syn hostinského.
Země se 640 tisíci obyvateli, která je rozlohou jen o něco menší než kraje Vysočina a Jihomoravský dohromady, slibuje svým návštěvníkům spoustu nevšedních zážitků. Ať už toužíte po moři, horách, lesích nebo klášterech, tady naleznete vše hezky pohromadě. A komu by nebyla sympatická země, kde se po ulicích procházejí želvy, osli jedí fíky a vlci pijí pivo. Zkrátka a dobře, Černá Hora je pro každého cestovatele dobrá zpráva.
A dobré zprávy se šíří rychle.