Přestože dnešním centrem Sandžaku je Novi Pazar ležící v Srbsku, bývalým střediskem této někdejší osmanské administrativní jednotky jsou Pljevlja, město se 40 tisíci obyvateli ležící na severozápadě Černé Hory.
Stopy osídlení zde nacházíme už z dob starých Římanů, ale jejich municipium zaniklo po příchodu Slovanů v 6. století. Je také známo, že ve 13. století v okolí Pljevljí Sasové dolovali olovo a zinek pro srbského krále. První zmínku o Pljevljích nalezneme v obchodní smlouvě mezi dubrovnickým a místním kupcem z roku 1430. Traduje se, že jméno města pochází od plev, které do osady nosil vítr ze záhumenku blízkého kláštera sv. Trojice.
Velký rozkvět zažila tato důležitá obchodní křižovatka za vlády Osmanů, kdy se roku 1576 stala sídlem hercegovského sandžak-bega, kterým zůstala až do roku 1833. Tehdy se jmenovala Taslidža – „Kamenné lázně“ – a byla po Mostaru druhým největším městem v Hercegovině. Roku 1879 do Pljevljí podle rozhodnutí Berlínského kongresu napochodovali rakouští vojáci a zůstali zde až do roku 1908. V první balkánské válce byla tato část Hercegoviny dobyta Srby a Černohorci, kteří si ji rozdělili. Pljevlja se tak ocitla v Černé Hoře.
Z kulturologického i architektonického hlediska Pljevlja představují ne vždy bezkonfliktní, avšak velmi fascinující a přitažlivé spojení křesťanského a islámského espritu. I návštěvník, který městem jen projíždí, okamžitě pocítí silný genius loci, a to nejen při pohledu na okolní památky. Kromě již zmíněného pravoslavného manastýru z 12. století ve městě nalezneme také Husejn-pašovu mešitu z 16. století, která se pyšní jedním z nejvyšších minaretů na Balkáně.
Husejn-paša Boljanić byl úředníkem v tehdejší osmanské správě, pod příbuzenským patronátem mocného vezíra Muhamed-paši Sokoloviće udělal velkou kariéru a stal se dokonce vezírem v Egyptě. Podle tehdejšího zvyku věnoval svému městu mešitu i s „příslušenstvím“, ze kterého do dneška přetrval jen šadrvan (fontána) a sahat-kula (hodinová věž).
Existují názory, že mešitu projektoval Hajruddin, tvůrce slavného mostarského mostu. Ať už je to pravda či ne, tato nevelká svatyně se svým 42 (!) metrů vysokým a štíhlým minaretem, s několika kupolemi a mimořádně zdařilými venkovními i vnitřními dekoracemi je mistrovským dílem tehdejší osmanské architektury. Doufejme, že se i ona dočká restauračních prací stejně jako nedávno renovovaná sahat-kula.