Jak vnímáte současnou situaci pražské slavistiky a jak vidíte její budoucnost?
HANA GLADKOVA – vedoucí Ústavu slavistických a východoevropských studií FF UK
Současná pražská slavistika je mnohotvárný organismus, ve kterém každý „oud“ opět dělá, co mu přísluší a lze se nadít, že se to brzy projeví i v nové kvalitě celku. Koncentrace specializovaných institucí – univerzitního pracoviště, ústavu AV ČR a vědecké knihovny na ose ne delší než 500 m, mnohooborovost FF UK a prosazování slavistického bádání na dalších ústavech FF a fakultách UK a ústavech AV ČR činí Prahu pro pěstování slavistiky i ve světovém porovnání stále unikátní. Nemohu si odpustit připomínku, že to je zásluhou postavení, jaké měla slavistika v české kulturní společnosti v minulosti, dnes by taková infrastruktura neměla šanci vzniknout. To, co považuji za hlavní charakteristiku současné situace pražské slavistiky, je šíře a různorodost přístupů k slavistickému bádání a rozvíjející se spolupráce a dělba práce, která budoucí možnosti pražské slavistiky násobí.
ÚSVS FF UK je tak pouze jedním z mnoha oudů a je mylná představa, že je oudem hlavním či jediným. Ústav se stále ještě potýká se sloučením obou částí z názvu. Budování kooperujícího, koherentního, vzájemně se inspirujícího organismu je záležitostí dlouhodobou. Možná generační. Studijní plány aktuálně procházejí reformou k modulovému principu a plně strukturovanému studiu bakalářskému a navazujícímu magisterskému v souladu s Boloňskou deklarací. ÚSVS je na prahu dozrávání střední generace, jež by měla získáním habilitací dosáhnout stavu, kdy ani akreditace samostatných slavistických oborů nebudou problémem. Hodně se diskutovalo o pojetí studia a jednoznačně převládl názor, že jeho základem má zůstat filologie, ovšem s potřebnými přesahy k moderní teorii a metodologii, k dalším humanitním a společenským vědám i k novým kontextům.
Filologické zaměření studia nám umožňuje, ba dokonce nás k němu nutí vývoj slavistických studií a potažmo vědeckého bádání v jiných institucích. Obrozuje se zájem historiků a ti se již opět soustředěně věnují problematice zejména novodobých dějin slovanských etnik, vrací se zájem folkloristů a etnologů, Fakulta sociálních věd UK postupně rozšiřuje zaměření svého Ústavu mezinárodních studií o střední, východní a jihovýchodní Evropu v pojetí areálovém. Zmíněna také musí být Fakulta humanitních studií, kde se slavistická bádání rozvíjejí velmi čile směrem kulturně antropologickým.
Podstatné je, že při realizaci studijních plánů tyto instituce spojují síly a vzájemně se doplňují. Tak náš ústav vypisuje společnou výuku s Fakultou sociálních věd UK, zpřístupňujeme vzájemně výuku s Husitskou teologickou fakultou UK, historikové na FF UK přijímají do svých seminářů posluchače ÚSVS, externě u nás působí řada odborníků z AV ČR, kteří na vysoké úrovni učí specializované předměty, na které při současných restrikcích ústav nemůže mít vlastní odborníky. Externisté vedou a oponují diplomové práce, školí doktorandy, což nám umožňuje podporovat projekty tematicky i metodologicky mezioborové nebo synkretizující. Rádi bychom se vrátili k hlubší spolupráci s fakultními bohemistickými pracovišti.
Dalším klíčovým prvkem je spolupráce se Slovanským ústavem AV ČR. Nemáme ještě společnou akreditaci doktorského studia, ale fakticky přinejmenším v oblasti jazykovědy přináší tato spolupráce bohaté ovoce: po řadě hubených let dozrává pokolení nových odborníků, kteří ve slavistice vidí svou odbornou budoucnost. Mnohotvárná je v posledních letech spolupráce se Slovanskou knihovnou, s níž, jak doufám, také brzy dospějeme ke společným výzkumným projektům, na nichž by se podíleli naši studenti.
Slavistika se již dokáže jako vědecký obor reprodukovat a to považuji za největší úspěch pražské univerzitní slavistiky, kde schopnost udržet a rozvíjet obory jako vědecké disciplíny byla dlouhodobě podceňována. Je to vidět na nových grantových a výzkumných projektech, je to vidět na generační obměně pracovišť.
Je důležité, že o studium slavistiky na FF UK je stabilní zájem. Je potěšující, že je to pražská univerzitní slavistika, u níž se ucházejí o spolupráci další univerzity při svých plánech na realizaci programů, v nichž bude slavistika jednou z podstatných součástí (Pardubice, Plzeň). Je velmi dobré, že naši absolventi a doktorandi na dalších univerzitách učí (Ústí nad Labem), naopak učitelé z jiných vysokých škol se u nás školí v doktorských programech. Je optimistické vidět, že mezinárodní komunikace a unijní optika vrátila slavistiku i do středu zájmu lidí zaměřených prakticky. Je podstatné, že Praha stále zůstává přitažlivým slavistickým střediskem i pro zahraničí, zájem o doktorská studia, o akademickou mobilitu, o společné projekty rozhodně v současné době přesahuje naše možnosti.
Žádná instituce, žádný obor dnes nemá místo ve společnosti jisté, všichni o něj usilujeme v konkurenci jiných institucí a jiných oborů, někdy úspěšně, někdy méně. Vzhledem k celkovému podfinancování vysokých škol a vědy a výzkumu se tato konkurence v poslední době neúměrně vyhrotila.
Bylo by např. krásné, kdyby se kulturní dědictví národa stalo jednou z celospolečenských priorit. Pražská univerzitní slavistika se navíc v posledním roce bohužel stala nástrojem i v zápasech zcela jiných, které její aktuální stav a možnosti podvazovaly. Vedle individuálních představ je třeba vidět i objektivní fakta, je důležité vidět směr vývoje. Obnovujeme zanedbané slavistické ediční řady, opět úspěšně organizujeme mezinárodní sympozia a konference v širokém spektru oborů, rozvíjíme mezinárodní výměnu studentů i učitelů, snažíme se o spolupráci s dalšími českými univerzitními slavistickými centry, jezdíme do zahraničí a ověřujeme si své postavení vůči konkurenci ve světě, stimulujeme studenty k modernímu studiu a učitele k aktuální vědecké profilaci a ke zvyšování kvalifikace. Pevně věřím, že narůstající kvalita přeroste i do formálních hodnotících parametrů natolik včas, aby pražská univerzitní slavistika překonala především dlouhodobý personální a kvalifikační deficit bez závažnějších ztrát.
Já jsem ohledně budoucnosti pražské slavistiky optimistkou, a to u vědomí všech obtíží, které máme a které budeme i nadále muset překonávat. Paleta možností, jak a kde slavistiku v Praze rozvíjet, je velmi široká a pro všechny, komu na ní záleží, je tu místa dost. (redakčně kráceno)
LUKÁŠ BABKA – ředitel Slovanské knihovny při Národní knihovně ČR
Předně, jako velmi příznivou hodnotím skutečnost, že na FF UK funguje ÚSVS – ústav velmi rozsáhlý a činorodý. Rovněž je nutné poznamenat, že není jedinou institucí, kde se na FF UK slavistické obory vyučují. Sousedství dvou velkých slavistických institucí – Slovanského ústavu AV ČR a Slovanské knihovny lze chápat jako významné usnadnění studia a vzájemné komunikace a spolupráce.
Přínosná je široká paleta regionálních oborů, které lze na Ústavu slavistických a východoevropských studií navštěvovat, neboť se jedná o témata a jazyky, jež se zkrátka na jazykových školách nevyučují. O lingvistickém a literárněvědném zaměření ústavu není třeba mít pochybnost, neboť politologie, historie, geografie a další obory, jež mohou mít vztah ke slovanskému areálu, se vyučují na jiných pražských institucích. Na druhou stranu by se při tvorbě studijních plánů na ÚSVS nemělo zapomínat na dynamiku odborného posunu vědního oboru slavistika v zahraničí. Tam se do popředí zájmu dostávají vedle klasických předmětů i předměty nové, založené na nadregionálním, mezioborovém či komparativním přístupu k celé problematice.
Mně, jakožto nezúčastněnému pozorovateli, se zdá, že právě absence těchto obecných, šíře chápaných teoretických předmětů, které by držely krok se světovým vývojem oboru (nebo přinejmenším jistá nevyváženost jejich nabídky ve vztahu k tradičně chápaným předmětům) představuje hlavní nedostatek současné výuky na ÚSVS. Tento nedostatek by mohl v dlouhodobějším horizontu znamenat jak odliv kompetentních vyučujících, tak i kvalitních a schopných studentů. Není však třeba zcela zoufat, komparativní slavistická studia se na Filozofické fakultě vyučují, ačkoliv na jiném slavistickém oboru – na jednom z ústavů bohemistických. Je jen výzvou pro vedoucí obou inkriminovaných ústavů, aby zvýšili míru vzájemné (logické) kooperace a provázanosti.
Každá škola, a ÚSVS není výjimkou, se zákonitě potýká s několika problematickými faktory: zaprvé se schopností (a možností) vhodně personálně obsadit předkládanou nabídku studijních oborů. Je pravda, že na ÚSVS mnoho odlišných předmětů vyučují stejní lidé, kteří se pak často nemohou specializovat na jednu, pro ně nosnou tématiku a v rámci ní se na špičkové odborné úrovni realizovat. Zadruhé je to vhodný výběr studentů, kterým by předkládaný studijní plán přinášel vědní obohacení a možnost odborného posunu. V Praze studuje mnoho studentů, kteří na školu nastoupili již jazykově a jinak vybaveni a pro něž proto nemusí být základ předkládaný fakultou tím nejpřínosnějším.
Co se obecného výhledu do budoucnosti týče – jsem spíše optimista. Slavistické předměty a obory se v Praze nevyučují jen na FF. Velký rozvoj zaznamenala Fakulta sociálních věd, stranou nelze ponechat ani Fakultu humanitních studií či Pedagogickou fakultu. Absolventy zaměřené na slovanská témata produkují dokonce i teologické fakulty. Mladí lidé odborně se zabývající slavistikou přicházejí do četných akademických ústavů, které se, zdá se, vypořádaly se zátěží, přinesenou z komunistického období. Pochopitelně nemohu hodnotit Slovanskou knihovnu, její všestranná spolupráce se slavistickými instituty však funguje. Připočteme-li k tomu množství občanských sdružení a četných zájmových uskupení působících v Praze, vzniká nám poměrně bohatá mozaika nejrůznějších institucí, která v globálu navenek působí vším možným, jen ne krizí!
Závěrem dvě poznámky. Zaprvé – ÚSVS je poměrně velkou institucí, která musí plnit studijní plány a schválené akreditace, jež byly z velké míry současnému vedení předány jeho předchůdci a které není snadné změnit. Kromě toho, při velkém počtu vyučujících i studentů musí zákonitě neshody a nesoulad vznikat. Důležité je, aby se tyto neshody udržely v úrovni odborné diskuze a s vidinou všestranné snahy o zlepšení daného stavu! Zadruhé – nezužujme diskuzi o výuce slavistiky na FF UK jen na ÚSVS! Mnoho z nás paradoxně mezi slavistické obory nezahrnuje bohemistická studia – rozsáhlý obor vyučovaný několika ústavy, který je zahraničními badateli často vnímán jako to nejdůležitější z celé slavistiky, co u nás lze studovat.
PATRIK EICHLER – student třetího ročníku serbistiky
Studuji na ústavu, kde nepanuje shoda ani v tom, jestli je v krizi, nebo ne. Zhruba před rokem upozornili studenti na to, že počet vyučovacích hodin v akreditacích slavistiky dvojnásobně překračuje počet hodin povolený zákonem. Jejich otázky vedoucí ÚSVS doc. Gladková odmítla jako neopodstatněné. Později během několika dnů pod tlakem z děkanátu seškrtala počet hodin ve studijních plánech několika oborů skoro aritmeticky na polovinu. Děje se ale něco? Je ÚSVS v krizi? Jde o vážný problém? Nebo o problém umělý, který si „kdosi“ vymyslel jen proto, že nemá rád doc. Gladkovou? Odpovědi nevidět.
Studijní komise FF UK zhodnotila na jaře stav na ÚSVS jako „alarmující“, pracovní skupina sestavená z podnětu děkana dala ÚSVS hned několik důrazných doporučení k dalšímu postupu, „objektivní věcné nedostatky v organizaci náplně studia“ zkonstatovala při zkoumání situace na ústavu i Etická komise. Student se ale o těchto jednáních nedověděl nic, pokud sám pravidelně nedohledává zápisy z jednání Akademického senátu a jeho komisí.
Vedení ÚSVS se svými studenty nekomunikuje dlouhodobě a vedení fakulty jeho roli suplovat nezvládá: když se přišlo na nutnost urychleně řešit situaci se studijními plány slavistiky, vyzvalo studenty k vyjádření dopisem, ve kterém ani nevysvětlilo, jak problém vznikl, ani jak ho má v úmyslu řešit. Když se pak setkali studenti s proděkankou prof. Královou, zazněl od lidí z ÚSVS příslib, že budou studenty informovat: vyvěsí část zápisu ze schůze ÚSVS s diskuzí o zprávě pracovní skupiny, která situaci ústavu označuje za kritickou, a budou informovat i o konání dalších schůzí. Výsledek? Zápis se nezveřejní a o setkáních se neinformuje. Kdo se na zápis ze schůze ÚSVS doptá na sekretariátu ústavu, dočte se, že většina z doporučení komise je postupně realizována, ale nedozví se ani která, ani jak.
Na ústavu přetrvávají osobní spory. Chybí jasná koncepce a také osobnost, která by ji dokázala prosadit. Nezačne-li se o současném stavu a budoucnosti slavistiky vážně a otevřeně hovořit, nemůže podle mě dojít k žádnému výraznému posunu v její situaci.
KATKA VOLNÁ – doktorandka FF UK
S pražskou slavistikou je to špatné a žádné lepší zítřky se zatím nerýsují. Tolik stručná, ale obávám se i výstižná odpověď z pozice studenta, který vše pozoroval během magisterského studia rusistiky a poté v Ústavu slavistických a východoevropských studií okusil i doktorandské studium.
Přitom pozor – pražskou slavistiku nepoznamenal ani tak světový trend, kdy se zájem o slavistická studia stále umenšuje; vezdejší slavistika se především potácí v problémech, které si sama navařila a které už mnohým lidem dost nevoní.
Znáte snad na univerzitě jiný ústav či katedru, kam by se nějaký pedagog vzpíral nastoupit, byť i jen na jednu hodinu týdně? Docent Martin Putna z pošramocené komparatistiky to momentálně předvádí: od- mítá příkaz pana děkana, aby svou „výukovou povinnost“ tento semestr rozšířil na rusistiku. Znáte jinou katedru, kde by odvolali šéfa v době, kdy je na Fulbrightově stipendiu a kdy nikdo z vedení fakulty nevyslovil směrem k němu nespokojenost s jeho prací? Doktor Tomáš Glanc právě to zažil před dvěma roky a od té doby spíše než na FF UK pobývá na zahraničních stipendiích, která jako odborník v oboru bez problémů získává; a v kuloárech se šušká, že na slavistiku se možná ani nevrátí.
A můžeme bohužel pokračovat v podobném duchu: Znáte jinou katedru, kde když studenti upozorní na problémy polonistiky, odnese to jedině sekretářka, ačkoliv rozsah problémů těžko může mít na triku pouze ona? Znáte jinou katedru, kde by někteří ze studentů i pedagogů využívali formu otevřených dopisů, v nichž si naříkají na problémy a na špatnou komunikaci, jako to bylo na slavistice letos zjara? Znáte jinou katedru, kde v nadcházejících přijímačkách neotevřou několik specializací „pro zásadní výhrady ke studijnímu plánu“, jak se píše o slavistice na webu fakulty?
To jsou mé hořké perličky z dnešního slavistického „dna“. Mrzí mě, že to celé vyznívá tak bezvýchodně, ale bojím se, že východoevropská a slavistická studia budou muset svůj východ z nouze ještě nějaký čas hledat.
GIUSEPPE MAIELLO – vyučující Ústavu slavistických a východoevropských studií
Současná situace pražské slavistiky na FF UK je známa každému (o Slovanském ústavu AV ČR nemohu hovořit z důvodu nedostatku konkrétních zpráv; informace, které se ke mně dostanou, však rovněž příliš pozitivně nepůsobí). Jsem ale optimistou. Když se totiž v něčem dosáhne na dno, je to nejlepší předpoklad, aby nastal pozitivní zvrat.
Slavistika se zrodila jako integrující disciplína, od druhé poloviny minulého století se však začal naopak prosazovat přístup opačný – oddělil se obor rusistika, až byla konečně slavistika omezena převážně jen na literární vědu a jazykovědu, navíc s dalším omezením na „jednotlivé filologie“. Takový extrémní přístup, s radostí pěstovaný zejména v sovětském období a v zemích politicky blízko SSSR (ale i na mnoha západních univerzitách), dnes zkrachoval. Přitom zájem o střední, východní Evropu a Balkán je stále vysoký.
Pro revitalizaci slavistiky na FF UK je nutno začít nabízet bakalářská studia založená na nejširší nabídce jazyků východoevropských, nejen slovanských, a to s pomocí lektorů, kteří naštěstí nechybějí. Jazykověda pro bakalářské studium bude muset být omezena na obecnou s ohledem na slovanskou a baltskou. Literatury jednotlivých východoevropských, balkánských a středoevropských národů – které musíme, alespoň u většiny z nich, konečně přestat nazývat slovanskými – by se mohly studovat areálově; tento pohled by se dal také aplikovat na sociální a obecně kulturní poměry těchto společností (takovýto druh společensko-kulturologických studií byl do dnešního dne takřka zanedbán a zahrnut do zastaralého pojmu „reálie“).
Věřím, ze dostatečný konsenzus k takovémuto jednoduchému receptu je možno najít. Jsem, a naštěstí ne sám, přesvědčen, že studium jazyků a kultury střední, jihovýchodní a východní Evropy má v případě otevření cesty k reformě možnost v budoucnu lákat více a více studentů. Tímto by ona hluboká krize, na kterou se dnes musíme dívat jen jako pasivní diváci, mohla být nejen překonána, ale zároveň by slavistika přestala být nejtěžší finanční a morální obtíží FF UK.
TOMÁŠ GLANC – bývalý ředitel Ústavu slavistických a východoevropských studií
Nedávno jsem se dozvěděl, že letos podávají do edičního plánu návrhy na publikaci svých habilitačních prací tři kolegové, již do ústavu přišli v letech 2000-2001, tj. během výběrových řízení, která nebyla administrativně nijak nezbytná. Mám radost, že tehdejší hledání odborně zdatných osobností přináší plody. Zároveň nevím, kudy se chce ústav dál ubírat a jak se v něm slavistika vůbec chápe. Na jedné straně je jasné, že systém vyhraněných profesorských stolic obklopených vždy několika spolupracovníky u nás neexistuje – mezi více než třiceti zaměstnanci ústavu není profesor ani jeden. Na druhé straně nemáme jasno ani o žádném jiném modelu: diskuse kolem akreditace studijních plánů vede do ztracena. Demokratická většina odmítá návrh na teoretičtější a interdisciplinární studium, vycházející za rámec dějin jednotlivých „slovanských“ národních jazyků a kulturních reálií – při současné personální sestavě jiný výsledek rozhodování plebiscitem není ani reálný. Slepenec zděděných modelů slovanských jazykověd a literatur se ovšem nezdá být dostatečným impulzem pro tvůrčí rozvoj oborů, jejichž existence ve většině případů visí ve vzduchu. Politicky idea slovanské vzájemnosti či sounáležitosti ztratila váhu a kompetenci, kterou měla za obrození, v době pozdního stalinismu a studené války nebo v neonacionalismech 90. let. Dvě stě let starou módu etnických filologií zaměňují dnes mnohde studia zaměřená teoreticky a komparativně – znalost slovanských jazyků a konkrétních kulturních jevů a prostředí přitom hraje zásadní roli. Nebude-li mít ústav jasný a smělý plán do budoucnosti, administrativní záplaty nepomůžou.