Aleš Kozár
V červnu představil ve Viole František Benhart svou další knihu básnických překladů ze slovinštiny. Svou osobní přítomností ozdobil večer také autor veršů básník Josip Osti (narozen 1945). Jeho knížka Narcis z Krasu (orig. 1999, česky nakl. Drewo a srd, Banská Bystrica 2001) je jeho zatím poslední sbírkou. Jistým způsobem však také sbírkou první.
Před válkou odešel z rodného Sarajeva do Slovinska a našel tu svůj druhý domov – nejen bydlištěm, ale také jazykem. Není proto divu, že jeho první slovinsky psaná sbírka je právě o zabydlování, o hledání nové a přitom prastaré pevniny, v níž potkáváme známé tváře našich mrtvých. Pro Ostiho se touto krajinou stal slovinský Kras. Kraj Srečka Kosovela, kraj na dohled Děvína Elegií Rainera Marii Rilkeho či Joycova Terstu. Dalším domovem je také kraj, který je setkáván předivem literatury, kraj, v němž se potkává Cvetajevová, Pessoa či Závada.
Všechno to pak zpětně zrcadlí osobní subjektivní osud a vnitřní individuální prožitek lásky a smrti, bolesti i radosti, věčnosti a časnosti. Ne náhodou je jedním z nejčastějších obrazů sbírky stavění domu. Jakoby se každou novou cihlou, nově zasazeným stromem, novým pohledem na okolní krajinu vytvářely nové vazby, nové vztahy, které zasazují do němé krajiny lidské srdce a osidlují ji láskou, pamětí a slovem.
Celá sbírka je zásadním svědectvím o významu domova v krajině, ve slovu a ve vlastních vzpomínkách. Domova, po němž Osti bytostně prahne, jakoby vše v něm toužilo po jeho existenci a nemohlo dále bez něho být. Jakoby to bylo to nejdůležitější, bez čeho si nelze lidský život představit. Sbírka je vnitřní cestou za vlastním domovem přes všechny bolesti hrůz konce 20. století.
Není náhoda, že se dostalo této Ostiho sbírce ve Slovinsku skvělého přijetí. Nedávná anketa deníku Delo mapující nejzajímavější knihy uplynulého století, zařadila Narcise z Krasu mezi vůbec to nejlepší v daném roce. Také od našich překladatelů a nakladatelů je překlad celé sbírky vskutku zásadním počinem mezi překlady z jihoslovanských literatur za poslední dobu.