Polské volby

Radek Novák

Vlak hospodářského rozvoje Polska brzdí. Bývalá vláda nemůže svádět stav ekonomiky na povodně, které v letošním roce opět postihly zemi. Opakovala by tak chybu svých předchůdců z roku 1997.

Na letošní rok předpokládaný vysoký schodek státního rozpočtu ve výši více než 20 miliard zlotých (asi 170 miliard korun) byl navýšen o další neplánované výdaje na téměř 30 miliard. Ministr financí Jarosław Bauc navíc předložil vládě návrh rozpočtu na příští rok s astronomickým schodkem 90 miliard zlotých (okolo 780 miliard korun). Z důvodu, že ministr včas neinformoval vládu o prudce se zhoršujícím stavu státních financí, byl okamžitě odvolán, a to jenom měsíc před volbami.

V té době již bylo jasné, že strany, které jsou členy vládní koalice, rozhodně volby nevyhrají. Předvolební kampaň byla nezvykle klidná, protože Volební akce Solidarita-pravice (AWSP) premiéra Jerzyho Buzka a koaliční Unie svobody (UW) si nechtěly ještě více přitížit, po 11. září se zastavila téměř úplně. Jediné, co způsobilo rozruch, byla návštěva českého premiéra Miloše Zemana a jeho řekněme ne zrovna vhodné výroky o situaci v Polsku.

Pravice je výsledkem voleb trestána za chyby, kterých se dopustila při provádění reforem. Základní ekonomické ukazatele se v důsledku toho prudce zhoršily (pokles hrubého domácího produktu ze 4 na 2 procenta a růst nezaměstnanosti na 17 procent). Po vítězství koalice Strany demokratické levice (SLD) a Unie práce (UP) ale rozhodně nenastanou změny v základní orientaci země: vstup do Evropské unie a spojenectví s ČR, Slovenskem a Maďarskem zůstává prioritní.

Volby 23. září tedy rozhodly o požadavku zásadní změny uvnitř země, především v oblasti ekonomiky. Po 12 letech demokracie v Polsku se AWSP ani nedostala do parlamentu a SDL-UP získala nadpoloviční většinu křesel, což je v této zemi nevídaný jev.

Tagged:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *