Yveta Matysová
Bezprostředně po ukončení parlamentních voleb v Černé Hoře (konaných dne 22. 4. 2001) prohlásil prezident Milo Đukanović, že jeho koalice zvítězila. Po sečtení všech hlasů připadlo koalici Vítězství patří Černé Hoře 36 poslaneckých křesel, zatímco probělehradské koalici Společně pro Jugoslávii 33 mandátů. Tento výsledek však nezajistil prezidentově koalici absolutní většinu.
Đukanović má tedy v úmyslu uzavřít spojenectví s dalšími uskupeními podporujícími nezávislost, jmenovitě s Liberálním svazem Černé Hory a albánskými stranami. Liberální svaz začátkem května nabídl vítězné koalici spolupráci. S jejími 6 hlasy by tak v 77-členném parlamentu získala absolutní většinu. Liberální svaz svou účast podmiňuje vypsáním referenda o nezávislosti Černé Hory do 6 měsíců.
To prezident původně přislíbil uspořádat v červenci. Lídr koalice Společně pro Jugoslávii Predrag Bulatović řekl, že jakékoli referendum o nezávislosti Černé Hory je nyní pouhou iluzí a rozhovory by se měly týkat spíše formy budoucí federace. Také podle srbského ministra spravedlnosti Vladana Batiće by si černohorské vedení svůj plán uspořádat referendum o nezávislosti mělo rozmyslet. „Nyní je jasné, že úsilí o nezávislost a odtržení nemá velkou naději na úspěch,“ řekl.
Milo Đukanović již při březnové návštěvě Bruselu odmítl, že by vyhlášení referenda jakýmkoli způsobem destabilizovalo Balkán. Je si jistý, že výsledek referenda bude akceptován a lidé na Balkáně se soustředí na realizaci jeho hlavního cíle – demokratického rozvoje země a zapojení do evropských struktur.
Evropská unie Đukanoviće vyzvala, aby se vyvaroval ukvapených kroků vedoucích k nezávislosti. Ve stanovisku vydaném před návštěvou své delegace v Podgorici, hlavním městě Černé Hory, uvedla, že černohorská vláda by měla neprodleně obnovit dialog s jugoslávskou vládou v Bělehradě.
Také Spojené státy potvrdily svůj názor, že by pro region bylo nejlepší, kdyby Černá Hora byla součástí reformované a demokratické Jugoslávie, jak prohlásil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Richard Boucher. Předtím vyzval Černou Horu k rozumnému dialogu také šéf německé diplomacie Joschka Fischer a další představitelé evropské politiky.
Jugoslávský prezident Vojislav Koštunica apeloval na vedení v Podgorici, aby zahájilo rozhovory s Bělehradem o budoucím uspořádání vztahů v rámci JSR. Koštunica v pondělí večer v televizi označil závěr voleb za důkaz, že myšlenka společného státu je pořád živá a vyjádřil naději v lepší a jistější budoucnost.
Milo Đukanović na druhou stranu žádá mezinárodní společenství, aby uznalo, že Jugoslávie již neexistuje, že je to jen umělá „instituce“. Srbsko a Černá Hora mají odlišné měny, samostatné armády a zahraniční i celní politiku.