Několik dotazů k supremaci rusistů na webových stránkách ÚSVS

Jan Kravčík

Zavítáte-li na internetové stránky Ústavu slavistických a východoevropských studií (http://usvs.ff.cuni.cz), snadno můžete získat pocit, že se na naší katedře nestuduje žádný jiný obor kromě rusistiky. Tento dojem začíná prakticky již úvodní stránkou, z níž se na vás smějí jacísi bodří mužici hrající na kantele. Jedná se o detail, avšak velmi výstižný. Snad mi prominete poněkud nadsazené přirovnání, ale jako studentu kroatistiky jsou mi pak z hlediska designu mnohem bližší stránky pivovaru Radegast, neboť symbol staroslovanského boha mi může dát pocit slovanské sounáležitosti, avšak Ivan zastřižený podle hrnce ne.

 Na stránkách ÚSVS odkazy týkající se jiných oborů pochopitelně naleznete, ale je znát, že se stránky primárně zaměřují na dění na rusistice. Přiznám se, že tyto stránky nenavštěvuji zrovna často, ale zajímá mě, kdo je za jejich správu zodpovědný. Webmaster, který si sám shání podklady a čas od času či snad pravidelně stránky aktualizuje? Činí tak sám od sebe, nebo na popud pedagogů? Čím to, že stránky ostatních oborů působí poněkud uboze? Dá se předpokládat, že mnozí jejich přednášející nepřikládají internetové prezentaci přílišnou důležitost, avšak žijeme v 21. století a zbytek věty snad nemusím dopisovat… Pokud je stránka v kompetenci jednoho člověka, myslím si, že by měl z vlastní iniciativy nikoliv pouze nabízet, ale přímo nutit prostor i ostatním oborům a snažit se, aby jeho stránky nevypadaly jako prezentace jediného z nich. A podepsat se.

Mimochodem, v sekci Studentské projekty se nevyskytuje odkaz na stránky našeho časopisu. Přitom se jedná o jediný studentský časopis a zároveň dlouhodobý studentský projekt na naší katedře. Zajímavé je, že nedávno vzniklý Ruský klub (jehož činnost jedině vítáme!) již na stránkách ÚSVS místo pro svoji prezentaci dostal. Že by proto, že je „Ruský“…?

 

Tagged:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *