Kateřina Hošková
Litva jako jeden z pobaltských států se pomalu dostává do povědomí cestovatelů – a právem. Z 3 600 000 Litevců jich přes 550 000 žije v hlavním městě Vilniusu. Vilnius, rozlohou velký asi jako Brno, má řeku, kopce i bohatou historii. Navíc se probouzí z dlouhého zimního spánku. Je v pohybu a mění se doslova ze dne na den. Stejně jako mnoho měst východní Evropy slepě přejímá i negativa měst západních. Pro návštěvu je tedy za pět minut dvanáct. Pokud máte den, dva, to důležité z Vilniusu uvidíte. Pokud „obětujete“ času více, město pochopíte.
Do Vilniusu se dostanete autobusem, vlakem i letadlem. Hromadná doprava funguje dobře, doporučuji hned po příjezdu koupit mapu a nějakého průvodce (například InYourPocket, kde najdete aktuální kulturní přehled, seznam hostelů, hotelů, muzeí, památek atd.).
Vilnius je bohatě prostřený stůl s ruským borščem, italskou pizzou a kubánským doutníkem nakonec. Ruské pravoslavné kostely, úzké uličky „po italsku“ a „kubánské“ kované balkony oprýskaných domů. To vše vytváří jedinečnou atmosféru a koktejl paradoxů. Schoulené dvory se starými stromy, dětmi a prádlem plápolajícím ve větru. Dřevěné domky mezi paneláky. Šeď sídlišť i skleněné mrakodrapy, socialistické sochy i busta Franka Zappy, staroušci hrabající voňavé seno před panelákem i nažehlení byznysmeni s černými kufříky, ruch velkoměsta i klid venkova. Hlavní třída vyšperkovaná obchody „zápaďáckých“ značek a drahými kavárnami i zaprášené ulice značkované toulavými psy. Ukázněná zeleň i borový les uprostřed města. Symbolem by mohl být Zelený most se socialistickými sochami dělníků, v pozadí s barokním kostelem a troufalými mrakodrapy. Toto je Vilnius právě teď.
Žmonés – Lidé
Čím více na sever, tím uzavřenější, ale! Když už se s vámi Litevci dají do řeči, jsou velmi příjemní a ochotně vám pomohou. Navíc pokus promluvit litevsky boří bariéry stejně jako pokus cizince u nás promluvit česky. Ve středu města na vás čeká příjemná obsluha restaurací i personál obchodů, kteří tu čekají na „své turisty“. Čím více ale půjdete do „neprozkoumaných“ míst, tím více autentičtějších a zajímavějších setkání vás čeká. Dva bezdomovci provozující vzájemnou úpravu sestřihu vlasů u řeky, osamělá prodavačka s těmi nejlepšími koláči nebo místní pobuda nabízející s širokým bezprostředním a bezzubým úsměvem svůj balkon jako jedinečné místo pro focení – za pár drobných. Obecněu starší generace není problém ruština, u mladší zase angličtina. Město je navíc plné cizinců.
Centras
Z hlavního náměstí s katedrálou můžete vyrazit po Gediminasově prospektu, široké hlavní třídě, která připomíná jakékoli jiné evropské město. Obchody, kavárny a zase obchody, ale také národní divadlo, balet, opera, hlavní pošta a knihkupectví. Na opačnou stranu se dostanete ke Gediminasovu hradu a do moře zeleně. Ze zbývajících dvou směrů vás první přes řeku zavede například na trh a druhý do starého města a k nedaleké univerzitě.
Universitetas
Univerzita se nachází v centru hned vedle sídla prezidenta. Tvoří ji několik částí postavených v různých stylech, neboť se v průběhu času neustále rozrůstala. Uvnitř najdete několik dvorů, kašnu, malé, ale kvalitní knihkupectví, příjemnou kavárnu (prý z bývalé márnice), věže (z jedné se dá po domluvě fotit), kostel a průchod další kavárnou na hlavní ulici (Pilies gatvé) starého města. Pokud rádi bloudíte, prozkoumejte ji i zevnitř. Ve spleti chodeb, dvorů, knihoven a schodů se dá najít svět města v jiném měřítku.
Upé – Řeka
Řeka Neris celé město obtáčí svými boky tiše, nevzrušeně a v příjemném tempu. Vilňané ji využívají sportovně (lodi, rybaření…), odpočívají u ní, zamilovaně se tu procházejí. Ostatně u Zeleného mostu stojí obrovskými písmeny nápis: Miluji Tě. Že by vzkaz obyvatel řece? Její mladší sestra Vilnia se vlní mezi starým městem a specifickou čtvrtí, kterou byste neměli minout.
Užupis – Místo za řekou
Připravte si pas! Vstupujete totiž na území státu Užupis. Místní umělecká čtvrť je na sebe opravdu hrdá. I její tvář se pomalu, ale jistě mění. Jestli hledáte příjemnou nostalgii polozapomenutých dvorů, vyprahlých uliček a oprýskaných zdí, je nejvyšší čas. Pokud toužíte po neupravené femme fatale, budete zaskočeni silnou vrstvou jejích líčidel. Nejen Užupis, ale celé město je totiž v dobrých rukou vizážistů – řemeslníků, zedníků, jeřábů a investorů. A staví se a opravuje a staví. Užupis začíná být turisticky atraktivní, ale i tak je tu pěkně. Ulice lemují příjemné kavárničky a galerie. Asi uprostřed Kriviu gatvé vás obslouží v kavárně se zahradou, odkud uvidíte staré město s parky a řekou jako na dlani. Na hlavním náměstí se na vysokém sloupu vznáší socha anděla. Chrání obyvatele a snad i nově příchozí. Andělové se v různých podobách objevují po celém městě. S láskou od místních umělců. Když se vydáte z náměstí doprava, narazíte na desku s užupijskou ústavou. Pokud se místní podle ní opravdu řídí, je to tedy ráj na zemi.
Turgus – Trh
Pokud vám nákup v obchodě připadá nutný ale nudný, vydejte se na Kalvariju gatvé. Cestou se po levé straně sice tyčí mrakodrapy, ale paradoxně hned za nimi se krčí vilniuské slumy. Fotografování není doporučováno. Po pravé straně jeden z mnoha pravoslavných kostelů a hned za ním úžasné lidské mraveniště, změť tvarů, chutí, barev, vůní, ovoce, zeleniny, hbitých rukou a všeho, co potřebujete. Sušené houby zavěšené na provázcích, zavařeniny plné brusinek, ryby, domácí sýr, ale také knihy, boty, brýle, utýraní papoušci a hejna holubů. Nejlépe chutná výborný litevský chléb odkrojený sympatickým domorodcem z pecnu o rozměrech 1×1 metr. Tomu, kdo propadne kouzlu tržiště, doporučuji také květinový trh na rohu ulic J. Basanavičiaus a Mutinés. Neskutečné hřbitovní věnce. Desítky růží vyskládané nad sebou tvoří barevné kontrasty, směsici vůní a barev.
Kapinés – Hřbitovy
Až zatoužíte po chvíli klidu, vydejte se napřekrásné hřbitovy, jaké u nás opravdu nemáme. Antakalnio kapinés, Saulés kapinés a především Bernardinu kapinés v Užupisu a Rasu kapinés na okraji města,se starými náhrobky uprostřed lesa ve svazích, mají neopakovatelnou atmosféru.V jakémkoli počasí. Ale hlavně na sklonku dne při nejlepším světle – nebo na Dušičky. Největším zážitkem byl pro mne objev starého židovského hřbitova za křižovatkou mezi Kriviu gatvé a Olandu gatvé. V malé stráni zarostlé vysokou trávou leží náhrobky s těžko čitelnými nápisy. Když jsem tu byla naposled, stavěla se tu brána a zeď. Hřbitov bude zřejmě obnoven.
Kultúra
Nabídka je široká po celý rok. Během září a října (kdy jsem ve Vilniusu pobývala), probíhají nejrůznější festivaly. Hned v září jsou to Dny hlavního města (Sostinés dienos). Ulice ožijí pouličním divadlem, galeriemi pod širým nebem, jídlem, pitím, lidmi, operou, ohňostrojem, performery, folklorními soubory a promítanými filmy. Přelom září a října patří zase mezinárodnímu divadelnímu festivalu (Sirenos), který probíhá po vícero divadlech městských, a folkovému festivalu ve Vilniaus mokytoju namai (Vilniaus g. 39), kde se pořádají i jiné koncerty, výstavy a kurzy po celý rok.
Po celém městě narazíte na nespočet galerií, muzeí a divadel. Z galerií doporučuji třeba Rútos ve dvoře na Vokieči g. 28 a galerii černé keramiky v Užupisu. Z muzeí pak Muzeum a galerii jantaru na Šv. Mykolo g. a pro trochu mrazení po zádech také Muzeum KGB na Auku g. 2a. Nachází se totiž přímo v budově, kde KGB sídlila. Součástí prohlídky jsou i podzemní chodby s bývalými celami.
Milovníkům stříbrného plátna by mohla posloužit Lietuva na Pylimo g. 17 nebo příjemné artové kino Skalvija na A. Goštauto g. 2/15 hned u řeky, kde probíhají nejrůznější festiválky. Nabídka divadel je také široká, současným režisérem číslo jedna má být Oskaras Koršunovas. Jeho Romeo a Julie je opravdu silným zážitkem, stejně tak Mistr a Markétka.
Opera a balet sídlí na A. Vienuolio g. 1. Z budovy je příjemný výhled na noční Vilnius a lístky se dají koupit v přízemí budovy každý všední den. Zajímavým úkazem je oblékání návštěvníků. Zatímco u nás je zvykem oprášit společenský oblek či šaty, Litevci přijdou klidně v riflích. O něčem to možná vypovídá, ale proti gustu žádný dišputát.
Naktinis Vilnius – Noční Vilnius
Městem vládne příjemná kosmopolitní atmosféra. Hlavní ulice starého města – Pilies gatvé – je plná kaváren se zahrádkami, hospůdek, obchodů a cizinců. Za živou hudbou se dá zajít do klubu Brodvejus nebo do velmi příjemné čajovno-kavárny Balti drambliai (Vilniaus g. 41). Sklepní prostory, vegetariánská jídla, velký výběr čajů. Pokud nejste zrovna vegetariáni a máte chuť na tradiční litevskou kuchyni, určitě vás nezklame Aukštaičiai Restoranas nebo Žemaičiu Smuklé. Přehled všech barů, živé muziky či hospod s tradiční kuchyní najdete v každém informačním centru, například v radnici.
Vietos – Místa
Hned za hlavním náměstím s katedrálou se vypíná Gediminasův hrad. Jde spíše jen o věž, ale pro Litevce je to důležitý symbol slavné minulosti. Každý vám odvykládá legendu o založení města. Navíc je odtud pěkný výhled. Ještě dál za hradem se na slunci lesknou tři bílé kříže. Kdysi tu prý byli zabiti františkánští mniši. Město je doslova obsypáno kostely katolickými, nekatolickými i pravoslavnými. V některých z nich se konají výstavy či koncerty. V jiných jsou nemocnice nebo i věznice. Vilnius je spíše barokní, ale gotické kostely najdete také. Jeden z nich si prý Napoleon chtěl „odvézt“ do Francie. Kdo ví, co je na tom pravdy, ale bez klášterů a kostelů by Vilnius nebyl tím, čím je. Ve čtvrti Jeruzal si můžete projít Kalvárii, která končí u zajímavého kostela s hřbitovem ve stráni.Kromě známých turistických cílů existuje ale plno míst, které objevíte většinou na nejméně očekávaných místech. Vilnius jako fotogenická blondýna jich má bezpočet. A vystavuje se opravdu ze všech stran. Ve starém městě jsou to tiché kostely, parky, uličky a výhledy. V Užupisu hned u řeky pomalovaný dům, místo nonkonformní kultury a místních „hipíků“. Kolem řeky můžete projít velkou část města. Na hlavním náměstí mezi věží a katedrálou se v zemi krčí „Stebuklas“ (zázrak), stačí si stoupnout, otočit se a něco si přát. Třeba aby nepršelo.
Lietuva-lietus – Litva-déšť
Když bude přesto pršet, můžete si atmosféru léta přivolat v útulné hospůdce Afrika na Pilies g. 28 nebo na radničním náměstí ve voňavé pekárně, kde vám připraví čerstvé mléko s citronovou šťávou. Připomíná naše bohužel už téměř neexistující „mléčné bary“. V Barbacanu na Bokšto g. 19 je sympatický filmový klub a hospoda. Navíc pár kroků odtud se nachází „bastila“ s jedním z nejhezčích výhledů na město. Pro tiché rozjímání o právě poznávaném městě se na ulici Literatu schovává čajovna. V soukromém bytě si místní čajomilec vykouzlil malý ráj na zemi.
Kaip anksčiau – Jako dříve
Pokud se vám zastesklo po starých časech, vydejte se městskou hromadnoudopravou do čtvrtí Pašilaičiai a Fabijoniškés. I to je Vilnius. Na mapě nám tvary zástavby připomínaly vajíčka nebo spíše brambory. Zvědavost zvítězila a je to skutečně zážitek! Tak odporné sídliště se jen tak nevidí. Vajíčka jsou tvořeny silnicemi, které v kruhu obtáčí paneláky. Ale tím nápaditost barokního socialistického umělce zdaleka nekončí! Mezi ošklivými paneláky se tyčí ještě dvakrát tak větší ve tvaru houby – s rozšířenými vršky. Umělcova kuchyně nám stačila jednou. Lékem může být nedaleká čtvrť Žvérynas – sídlo velvyslanectví a také příjemných dřevěných domů utopených v zeleni, mírně připomínajících Skandinávii. Navíc je tu karaimská modlitebna – kenesa.
Pokud vás houbovitý tvar paneláku přece jen inspiruje, na houby můžete kdekoliv. My jsme zkoumali lesy za našimi kolejemi Kamčatka (Název vskutku sedí. Bez topení do prvních mrazů a třeba i týdenní výpadky teplé vody osazenstvo příjemně semkly. U horkých čajů se řešila otázka přežití a stav našich skříní. Nejčastějšími výkřiky bylo: Teče?? – Ne!!).
Na litevských lesích příroda opravdu ne-šetřila. Tolik hub a brusinek u nás prostě není. Pokud vás ovšem místní nepředběhnou. Les je už brzy zrána plný Litevců s igelitkami a kyblíky, kteří pak s úlovkem spěchají na trh.
Jeruzalém severu
Židovský hřbitov v Užupisu není samozřejmě jedinou památkou svého druhu. Židy pozval na Litvu už kníže Vytautas, aby se podíleli na rozvoji měst. Vilnius se stává duchovním centrem židů v Evropě. Je nazýván Jeruzalémem severu. V 19. a 20. století je město zdrojem židovské renesance, stojí tu 102 synagogy, knihovny, školy, vědecká instituce, nakladatelství… Před druhou světovou válkou Židé tvoří již třetinu obyvatel Vilniusu. O době následující vypovídá podoba města sama o sobě. Z bývalých židovských čtvrtí nezbylo téměř nic, jen hlavní synagoga a pár zachráněných nápisů na domech.
Samotné hledání je ale obohacující. Tomu, kdo se zajímá o historii židovské komunity, doporučuji navštívit muzea, především Vilniaus Gaono Muziejus na Paménkalnio g. Pro mě osobně nejsilnějším zážitkem byla návštěva židovského centra na univerzitě, kde jsem měla možnost popovídat si se starou paní, která přežila druhou světovou válku. Společně jsme se nad starými fotografiemi Vilniusu přenesly o pár desetiletí zpátky. V právě zmíněném muzeu visí hned u dveří fotografie rozvětvené židovské rodiny. Pouze dvě osoby jsou tu zakroužkovány – ty, které přežily. Jednou z nich je i tato obdivuhodná a stále energická paní.
Pár praktických rad závěrem…
Hromadná doprava funguje podobně jakou nás, horší je to v noci, kdy hromadná přestává fungovat, ale trolejbusy a autobusy nahradí levné taxíky. Česká ambasáda sídlí v nové budově ve čtvrti Žvérynas na Biruts g. naproti nemocnici.