Lenka Daňhelová
Deset současných významných básníků z pěti evropských zemí navštívilo poslední červencový víkend Berounsko, aby v rámci mezinárodního festivalu Stranou – Evropští básníci naživo představili publiku v Berouně a na hradě Krakovci svoji tvorbu.
Festival Stranou, který se v Česku odehrával poprvé, je součástí rozsáhlého mezinárodního projektu Pobocza (česky Krajnice), jenž se před několika lety zrodil v Polsku a dává si za cíl prostřednictvím internetového časopisu a pravidelných festivalů představovat čtenářům evropskou literaturu v evropských jazycích. „Název festivalu Stranou, stejně tak jako název časopisu Pobocza odkazuje na fakt, že tvorba, poezie zvlášť, stojí trošku mimo okruh zájmu většinové společnosti. Přitom to však neznamená, že jde o věc nedůležitou a okrajovou,“ vysvětluje organizátorka festivalu Lenka Daňhelová. „V tomto duchu jsme zvolili i místo, kde se festival odehrával. Beroun byl v minulosti důležitým královským městem, v současné době je zastíněn Prahou, kde se tak logicky odehrává i většina akcí kulturních. Stejně tak hrad Krakovec, kde se odehrávala hlavní část festivalu, byl v minulosti důležitým centrem dění. Dnes je z něj zřícenina a místní nadšenci s obrovskou námahou a vypětím se snaží zabránit jejímu dalšímu rozpadu. A o tohle nám jde i v našem počínání,“ doplňuje. Jak dodává kastelán Krakovce Jiří Sobek, na hradě se už tradičně schází velmi vstřícné publikum. A zdejší prostor poskytl možnost interakce publika s autory i tentokrát.
První část festivalu na Krakovci proběhla v nezastřešené části hradu, odkud autory i publikum vyhnal déšť do bývalé hradní kaple. Zde trochu příznačně zahájil druhé kolo čtení polský básník Franciszek Kamecki, kněz a představitel u nás nepříliš známého proudu tzv. kněžské lyriky. Kromě něj prezentovala svou tvorbu slovinská básnířka Meta Kušar, slovinsko-francouzská autorka Mateja Bizjak- Petit, kterou doprovázel na pilu Tomaž Podobnikar, z Polska pak ještě básnířka Genowefa Jakubowska-Fijałkowska a Paweł Szydeł, šéfredaktor časopisu Pobocza. Slovensko zastupoval prozaik Márius Kopcsay a z českých autorů se posluchačům představili Markéta Hejná a Jaroslav Dostál.
Ačkoliv hosté přijeli poslouchat především mluvené slovo a řada se jich těšila také na vystoupení básníka tónů Oldřicha Janoty, silný zážitek pro všechny znamenala malá vsuvka v podobě zpěvu ve znakové řeči, kterou předvedla Andrea Kalců, jedna ze čtveřice sluchově postižených dívek, jež na Krakovci předvedla dvě skladby z přibližně půlhodinového programu. „I tohle je svého druhu poezie, škoda jen, že ostatní dívky jsou v zahraničí, takže vystoupení bylo tak krátké,“ vysvětlil Jiří Sobek.
Jak organizátoři připomněli, myšlenka festivalu mohla být uskutečněna především díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR. „Doufáme, že první ročník nezůstane posledním a že se nám podaří z této akce vytvořit tradici, která si najde svoje vnímavé a soustředěné publikum,“ doplňuje kastelán.