Ivana Skálová
Již z názvu knihy Neznámé Bělorusko lze usoudit, že její hlavní snahou je představit nám něco, co neznáme. Je pro nás Bělorusko právě takovým? Nejsme spíš přesvědčeni, že ho známe docela důvěrně? Určitě, vždyť jsme pár desítek let žili téměř pod jednou střechou. Možná právě proto je však naše povědomí o této zemi značně pokřiveno, je plné stereotypů a ničím nepodložených unáhlených závěrů a soudů. Možná také právě proto jsme si téměř jisti, že Bělorusko je něčím, co se nás dokonce až civilizačně netýká, a že to, co o něm víme, nám naprosto stačí. Příspěvky devíti autorů knihy by nás rády přesvědčily o tom, že toho víme velmi málo a že se nás to přitom velmi týká.
Na nevelkém prostoru 179 stran se nám naskýtá vcelku komplexní pohled na „běloruský problém“. V krátkém výletu do historie se dozvídáme o úspěších Bělorusů na mnoha polích. O tradici budování běloruského státu již na konci 10. století, o úrovni vzdělání, literatury a architektury srovnatelné ve své době se sousedními evropskými státy, o vojenských úspěších a síle ducha. V kostce získáme přehled o putování Bělorusů a jejich území dějinami. O jeho existenci v rámci Velkoknížectví litevského, kdy zcela nepochybně náleželo k evropskému prostoru a bylo jeho východní výspou, později v rámci Rzeczpospolity, po jejím dělení jako „nevolníka“ carského Ruska, kdy se z evropského kontextu dostává do „jiné Evropy“, až po vyhlášení Běloruské lidové republiky, následné fatální včlenění do rodiny sovětských republik a dnešní realitu Běloruské republiky, která se pokouší o návrat na mapu Evropy.
Příspěvky nemají být a nejsou jen „výstavou úspěchů národního hospodářství“, nejsou nekritickou apoteózou vlastního národa. Většina autorů se snaží být objektivní a předkládá nám obraz Bělorusa ne jako bezbranné oběti jím neřízených dějinných procesů, ale naopak jako činitele aktivně zasahujícího do osudu svého i celého národa. V textech tedy nechybí ani zmínky o kolaborantství, převlékání kabátů, alibismu, pasivitě a dnešní neochotě zbavit se nánosů komunistické minulosti. Někdy se dokonce zdá, že sami autoři nenechají na svých spoluobčanech nit suchou. Je však zřejmé, že bez kritického přístupu lze jen těžko cokoliv pozitivně změnit.
„Bělorusové v 21. století, v počítačové a globalizované civilizaci, nejsou vyvrženci ani odpadlíky. Také chtějí žít jako všichni prostí lidé a svou vlastní cestu směrují k důstojnému životu. Aby se sžil s novými podmínkami, k tomu reálnému Bělorusovi pomáhají jeho přirozené vlastnosti jako houževnatost, pragmatismus, odolnost, vynalézavost v myšlení, umění skryté existence. (…) Bělorusové jsou hobiti evropského lesa, kteří se schovávají do stínu před sebou samými. Spoléhají na to, že je ten stín ukryje. A že jim ten stín potom pomůže vyjít ze stínu. Pro ně je totiž výhodnější, aby si nikdo nevšímal jejich reálného bytí…,“ takto nám současného Bělorusa přibližuje Piatro Vasiučenka ve svém příspěvku Bělorus očima Bělorusa.
O zřejmé nejistotě a tápání dnešních Bělorusů vypovídají slova Andreje Dyńka, jehož příspěvek Bělorusko dnes a zítra srší sebeironií a je střízlivým a výstižným hodnocením situace zároveň: „Dvě třetiny Bělorusů by chtěly, aby se země připojila k Evropské unii, avšak pouze jedna třetina je připravena na eurointegraci i za cenu zřeknutí se jednotného ekonomického prostoru s Ruskem. Přitom také dvě třetiny Bělorusů chtějí zachování svazových vztahů s Ruskem a čtyři pětiny jsou přesvědčení zastánci nezávislosti. Tyto cifry vypadají napoprvé jako šifra k těžké diagnóze… Bělorusové by chtěli neslučitelné – vstoupit do Evropské unie a zároveň mít úplnou nezávislost i svaz s Ruskem…“
Na zřejmě největší problém dnešní běloruské společnosti narazíme v textu sestaveném z rozhovorů významného spisovatele a politika Vasila Bykava, a tím je komunistická mentalita celé společnosti, kterou je podle Bykava v podstatě nemožné vymýtit jinak, než výměnou generací. Bykav považuje běloruskou společnost za nedozrálou a je toho názoru, že žádnou její vývojovou fázi nelze přeskočit, a i k demokracii musí tedy dospět sama. Pokud k tomu přidáme jeho názor, že západní demokracie je pro běloruskou společnost ještě méně přijatelná než ta ruská, musíme si nutně položit otázku, zda je tedy vůbec něco, co bychom my mohli pro současné Bělorusko udělat.
Bělorusko je dnes na pomezí dvou světů, na hranici dvou civilizací. Nemůžeme mu diktovat, kterým směrem se má vydat. Pokud zvolí směr východní, nezbude nám, než to respektovat. Bude-li to orientace západní, měli bychom být připraveni mu vyjít vstříc a podat pomocnou ruku. Můžeme začít třeba tím, že se o něj začneme zajímat. Kniha Neznámé Bělorusko nám v tomto může být erudovaným, poučným a zároveň zábavným průvodcem a pomocníkem.