Rozmanitost černohorského naturelu a etnografická různorodost zanechaly stopy také v černohorské kuchyni. Ať jíte u přátel, v autentickém domácím prostředí, nebo v restauraci, vždy jste srdečně vítáni. Černohorci jsou skutečně dobrými a pozornými hostiteli. Pokud čekají hosta, nechají podle starého zvyku dokořán otevřené dveře nebo vrata. Hosta poté nakrmí a napojí tím nejlepším co v domě mají, posadí ho na nejlepší místo ke stolu a snaží se, aby se u nich cítil co nejlépe. Černohorská kuchyně jako jinde odpovídá přírodním podmínkám a bere si co příroda dává. Využívá dary Středomoří i bohatství severních hor. Je věrná tradici a zároveň přístupná experimentům.
Černohorská kuchyně je založena hlavně na mléčných výrobcích (mléko se zde narozdíl od jiných jihoslovanských zemí neřekne mlijeko či mleko, ale varenika), sušeném mase, rybách, zelenině a kukuřičné mouce. K přípravě téměř všech jídel je používán olivový olej, často domácí výroby. Nejstarší olivovník v Černé Hoře je dva tisíce let starý a najdete ho v přístavním městě Bar. Legenda říká, že ve středověku se žádný rybář nesměl oženit, dokud předtím nevysadil alespoň deset dalších výhonků z tohoto vzácného stromu. Zřejmě proto se na jihu Černé Hory setkáte s olivami téměř na každém kroku.
Od jadranského pobřeží obraťme zraky k nad ním se tyčícím horským štítům. Černohorské hory jsou možná tím nejlepším místem, kde se lze občerstvit tradičními jídly a nápoji jako je kravský sýr, smetana sbíraná z dřevěných díží, v nichž se mléko uchovává, či zakysané mléko z dřevěných lahví. Mezi speciality patří kukuřičná kaše kačamak nebo raštan – kapusta se sušeným skopovým zvaným kaštradina.
Dalším a významným symbolem černohorské kuchyně je njegušská uzená šunka zvaná njeguški pršut. Má unikátní chuť a vůni, neboť je připravována v kraji, kde se střetává kontinentální a mořské klima a je uzena na speciálním druhu dřeva. Kýta se napřed nasolí, pak lisuje mezi kameny, aby ztratila co nejvíce vody, a nakonec se suší. Pod ní se udržuje slabě hořící oheň z bukového dřeva – nikoli kvůli uzení, ale jako ochrana proti mouchám. Tajemství přípravy njegušského pršutu se předává z generace na generaci. V oblasti kolem vesničky Njeguši můžete spolu s pršutem ochutnat také tradiční medovinu a dobrou večeři zakončit jak jinak než njegušským sýrem nakládaným v oleji.
Vraťme se ale opět k moři. Černohorské pobřeží Jaderského moře oplývá údajně 116 druhy mořských ryb, z nichž mnohé vám jistě přijdou k chuti – například grilovaný zlatohlavý mořský cejn, mořský okoun či zubatec. Když už mluvíme o rybách, zkusili jste kapra nebo oukleje ze Skadarského jezera? Dobře vyuzený kapr nebo kapr na švestkách či sušený ouklej naložený v olivovém oleji, to jsou skutečné delikatesy… Nejlepší jsou se sklenkou dobrého bílého krstače nebo červeného vrance, ale našinec rád spláche slanou rybu i půllitrem nikšićského – prý nejlepšího piva bývalé Jugoslávie.
Jehněčí v mléce
1,5 kg jehněčí pleci, 1,5 l mléka, 3 mrkve, 2 bobkové listy, 5–6 zrn pepře, 1 kg brambor, petržel, sůl.
Maso umyjeme, vložíme do hrnce a zalijeme mlékem, přidáme celou mrkev, bobkový list a sůl dle chuti. V druhém hrnci uvaříme celé oloupané brambory. Když je maso uvařené, vyjmeme ho z hrnce, nakrájíme, vložíme do hlubší nádoby a přidáme už uvařené brambory a mrkev. Přelijeme proceděným mlékem, v němž se vařilo maso a ozdobíme petrželí.
Sušené skopové s kapustou
300 g brambor, 700 g kaštradiny (sušeného skopového), 1 kg listové kapusty, mouka, 3 stroužky česneku, pepř mletý, olej, sůl.
Jedná se o variaci na oblíbené černohorské jídlo. V jednom hrnci uvaříme doměkka maso, v druhém oloupané brambory nakrájené na čtvrtky a ve třetím (ve velkém množství vody) listovou kapustu. K uvařené kapustě přisypeme uvařené brambory, přidáme nasekaný česnek, osolíme, opepříme a ještě společně povaříme. Na oleji osmahneme mouku, rozvaříme, jíšku vlijeme do kapusty s bramborami a povaříme několik minut. Maso nakrájíme na plátky a podáváme s kapustou a brambory.
Pašticada
1 kg jehněčí pleci, 150 g cibule, 100 g slaniny, 150 g mrkve, 1 celer, 1 dcl červeného vína, 2 bobkové listy, list petrželi, hovězí vývar, 1 rajče, rajčatový protlak, česnek, sůl, pepř, mouka.
Maso prošpikujeme slaninou a mrkví a prohřejeme ho na oleji. Přidáme cibuli, zbytek slaniny a mrkve, česnek, bobkový list, vývar a dusíme dokud maso nezměkne. Nakonec přidáme víno, rajče, rajčatový protlak a dusíme ještě čtvrt hodiny. Hotové měkké maso vyjmeme, nakrájíme na kousky, dáme do hrnce, přelijeme vzniklou omáčkou a necháme všechno povařit ještě pár minut. Podáváme s těstovinami.
Zelné závitky – japraky
1 kg kapusty, 400 g jehněčího, 200 g libovolného sušeného masa, 2 dcl oleje, 150 g červené cibule, 80 g rýže, sůl, pepř, petržel.
Čerstvé listy kapusty kadeřávku oddělíme od lodyhy a odstraníme tlustší konce listů. Omyjeme ve studené vodě a povaříme pár minut v osolené vodě. Poté listy vyjmeme a okamžitě je vložíme do studené vody, aby neztratily svoji přirozenou barvu. Pak vykostíme a očistíme jehněčí plec a nakrájíme maso na drobné kousky. Nadrobno nasekáme červenou cibuli a připravíme si dobře propláchnutou rýži. Cibulku orestujeme v hrnci, potom přidáme maso a společně smažíme. Potom k cibuli a masu nasypeme část rýže a dosmažíme. Přidáme trochu soli, mletý pepř, petržel a necháme vychladnout. Na každý list kapusty dáme trochu vzniklé hmoty a listy zavineme. Vzniklé roládky vložíme do hrnce, mezi ně dáme kousky sušeného masa a zalijeme vodou. Nejprve necháme vzkypět na prudkém ohni, potom oheň stáhneme a pomalu vaříme dvě hodiny. Nakonec přelijeme jíškou a necháme ještě chvíli dusit. Japraky se podávají s kyselým mlékem.
Máčený kačamak
Další typické jídlo, jehož ochutnání se v Černé Hoře nevyhnete – a ani by to nebylo moudré, dobře uvařený kačamak je totiž vynikající. Je k němu zapotřebí kotel zavěšený řetězy nad ohništěm, ale pokud žádný takový po babičce ve sklepě nenajdete, můžete použít obyčejné hrnce. Dáme vařit kilo oloupaných brambor, které osolíme podle chuti. Když jsou brambory skoro vařené, vhodíme do hrnce 3-4 hrsti kukuřičné nebo pšeničné mouky a necháme ji vařit od půl hodiny do 40 minut. Protože mouka vytvoří nad brambory krustu, prorazíme ji uprostřed vařečkou, aby mohla voda bublat. Když je vše vařené, odlijeme zbytek vody a sundáme kotel, totiž hrnec z ohně a začneme jeho obsah hníst a míchat. Při tom ho občas vracíme na oheň a mícháme až dokud se brambory nezmění v těsto bez jakýchkoliv hrudek. Zatím si v druhém hrnci rozpustíme 3-4 lžíce skorupu – husté smetany. Tu pak společně z hrudkou rozdrobeného kravského sýra nalijeme do vzniklého bramborovo-kukuřičného těsta – kačamaku. Po rozmíchání je směs připravena k jídlu – skvěle chutná s kyselým mlékem.
Brodet
Na jedno kilo ryb použijeme půl kila nakrájené cibule. Osmahneme cibulku na olivovém oleji na mírném ohni až zesklovatí – občas přilijeme trochu vody. Přidáme česnek, rajče, petržel, mátu, pepř, sůl, bobkový list, trochu octa a skleničku bílého vína. Můžete také přidat bazalku, rozmarýn, majoránku a tymián. Potom vložíme dovnitř rybu tak, aby byla ponořená. Brodet by se měl vařit velmi dlouho při střední teplotě – čím déle se vaří, tím je chutnější. Pokud jej uložíte v chladničce, může vydržet velmi dlouho, neboť olivový olej se usadí na povrchu a zakonzervuje jej. Podává se s kukuřičnou kaší.
Černohorská omeleta
Z 1 dcl mléka, 25 g másla a stejného množství kukuřičné mouky uhněťte těsto a postupně přidejte 5 vajec. Upečte 12 tenkých omelet, každou namažte švestkovou marmeládou, zaviňte je a udržujte v teple. Z půl litru vody a 120 g cukru svařte sirup, přidejte hřebíček, skořici a kousky citrónové kůry. Přidejte 30 vypeckovaných suchých švestek. Lehce povařte, švestky vytáhněte a sirup proceďte. Svařte a aromatizujte 4 cl slivovice a stejným množstvím vínovice. Na pánvi rozpusťte 50 g másla, položte do ní omelety a švestky, přelijte sirupem a přiveďte k varu. Ještě jednou přelijte 4 cl slivovice, flambujte a podávejte na teplém talíři vždy dvě omelety a několik švestek, které přelijete lžící sirupu. Ozdobte šlehačkou a posypte cukrem a skořicí.
Papriky v ovčím mléce
Omyjeme papriky, zbavíme vnitřku a uložíme do dřevěné nádoby, kde je necháme 2-3 dny. Poté je zalijeme ovčím mlékem, osolíme a necháme stát 15-20 dní – teprve pak jsou připraveny k servírování.
Sýr v oleji
Prosušený kravský sýr rozkrájíme na kousky, vložíme do skleněné nádoby, zalijeme směsí olivového a slunečnicového oleje, nádobu uzavřeme a dáme zrát na chladné místo, přinejmenším však na dva měsíce.