Libor Doležán
Protagonisté slovinské punkové revoluce charakterizují začátek druhé poloviny sedmdesátých let jako šedivou a olověně těžkou dobu. Myslí tím celkovou atmosféru ve společnosti, stejně jako situaci v rockové hudbě. Po vlně liberalizace z konce šedesátých let komunistický režim v Jugoslávii opět utahoval šrouby a část mladých slovinských rockerů se nudila. Jen málo z populární hudby jim skýtalo útěchu, a tak zpozorněli, když se v západním tisku dočetli o novém nebezpečném jevu mezi mladými lidmi – o punku.
První byli Parchanti
Zatímco do Československa se informace o kulturním dění v západní Evropě dostávaly kvůli železné oponě se značným zpožděním, Jugoslávie měla otevřené hranice a tím také čerstvější zprávy. Po prvních zvěstech o punku na Západě se Gregor Tomc (zakrátko zakladatel skupiny Pankrti) mohl v létě 1977 vydat z Lublaně do Londýna na „studijní cestu“. Viděl koncert skupiny 999 a přivezl gramofonové desky. Díky tomu mělo lublaňské publikum možnost shlédnout první punkový koncert v podání skupiny Pankrti již 18. října 1977. Pankrti (v překladu Parchanti) tak ve Slovinsku sehráli podobnou roli jako Sex Pistols v Anglii – byli první a nejznámější punkrockovou skupinou. V Jugoslávii – a možná i v celém východním bloku – jim ale patřilo druhé místo po chorvatské skupině Paraf.
V Československu zazněl punk rock z pódia až téměř o rok a půl později, což je v populární hudbě velice dlouhá doba. Konkrétně to bylo 23. února 1979 v Praze a zahrála ho skupina Extempore. Situaci dokresluje i fakt, že tato skupina byla skupinou generačně starší a jí sympatický punk rock zahrála jen jako přídavek ke svému standardnímu repertoáru. Zatímco u nás v té době, až na čestné výjimky, vycházely desky jen prověřeným hvězdám středního proudu, Pankrti svůj první singl (nahraný v Itálii) vydali už začátkem roku 1979 a první LP o rok později. „Elpíčko“ bylo vydáno lublaňským státním rozhlasem a vše bylo naprosto legální – pro tehdejšího českého rockera hodně divoký sen. Mimo to se punk hrál také na lublaňském Radiu Študent, které se krátce předtím stalo hlavní baštou nových skupin a v době útoků na punkery ze strany moci prostředkem obrany a osvěty. Další skupiny, jež v té době vznikly, byly například Lublanski psi, Buldogi, 92, Šund, Kuzle, Berlinski zid, Idustbag.
Situace v SR Slovinsko a ČSSR
Politické systémy v obou zemích si byly svou podstatou podobné, ve vnějších projevech se ale v mnohém lišily. To byl také jeden z hlavních důvodů mnohem dřívějšího průniku punku do Slovinska a jeho počátečního, téměř nerušeného zdomácnění. Na druhou stranu velice podobné byly snahy československých a slovinských orgánů potřít punk v době jeho vzrůstající popularity očerňováním v očích veřejnosti. Očerňovací kampaň byla v obou případech odstartována pomlouvačným článkem v tisku a podobné byly i argumenty – neslučitelnost se životem v socialistické společnosti, spojitost s neonacismem apod.
Důležité rozdíly však byly už v samotných podmínkách pro vznik skupin. Přestože cenzura ve Slovinsku byla, neexistovaly tzv. přehrávky – prověrky nezávadnosti a hudební způsobilosti před „odbornou“ komisí, bez kterých v Československu nemohla žádná skupina veřejně vystupovat. Proto také ve Slovinsku neexistoval underground v našem pojetí. Nahrávky, jež se chystaly do distribuce, se dostaly před jakousi kulturní porotu. Ta rozhodovala pouze o tom, jedná-li se o „kvalitní umělecké dílo“, které bude osvobozeno od provozní daně, nebo o „šunt“, na nějž si budou muset zájemci připlatit. Druhé z možných řešení bylo uplatněno i v případě prvních nahrávek skupiny Pankrti.
Větší manévrovací prostor, který v porovnání s československým establishmentem poskytoval režim v Jugoslávii, měl za následek, že se slovinské punkové skupiny nebály hrát také písně s vysloveně politickými a s komunistickou stranou ostře polemizujícími texty. V ČSSR si rocková skupina říkala o problémy už jen tím, že za použití nadsázky a ironie popisovala negativní jevy každodenního života tak, jak je opravdu cítila.
Jak už bylo zmíněno výše, systémy si byly podobné ve způsobu represe. V roce 1981, v době kdy byl punk stále viditelnější, se o něm negativně vyjádřil šéf slovinských komunistů, a tím bylo rozhodnuto o poměru k punku i ze strany orgánů samosprávy. O několik měsíců později vyšel v tisku článek, ve kterém byl punk bezprostředně spojován s neonacistickými skupinami nejen v západní Evropě, ale punkeři byli nařčeni ze snahy o založení fašistické strany také v samotném Slovinsku. Bylo několik zatčených a velikou pozornost vzbudil soudní proces se třemi mladíky, který ale skončil jejich osvobozením a odškodněním. Avšak po celou dobu mohly ve studentských a mládežnických časopisech vycházet články kritizující postup úřadů a významnou roli sehrálo již zmíněné Radio Študent.
U nás podobná situace nastala v roce 1983 po zveřejnění článku „Nová“ vlna se starým obsahem v Tribuně. O údajném vztahu punku k nacismu v něm byla také zmínka, ale věcí, které vadily, bylo mnohem víc. Kapelám bylo znemožňováno vystupovat a kdo se ozval na jejich obranu, měl problémy. Na nějakou dobu byla neoficiální rocková scéna téměř zdecimována a skončilo tak celé jedno období historie českého rocku.
Zatímco u nás byl punk na začátku osmdesátých let téměř výhradně záležitostí revolty mladých lidí, životního a hudebního stylu, a byl postihován stejně jako nepunkové rockové skupiny, ve slovinském prostředí punk splnil úlohu jakéhosi buldozeru, který udělal prostor pro vznik dalších hudebních skupin nové vlny a různých sdružení a spolků. Mezi nimi byla např. aliance Neue slowenische Kunst (v jejímž rámci dodnes působí světově proslulá hudební skupina Laibach) či mezinárodně známá skupina Borghesia. Tato sdružení byla často zakládána fanoušky punkových skupin. Zabývala se rozmanitými druhy avantgardního umění, přičemž jiná prezentovala své pohledy např. na řešení nejrůznějších společenských otázek, problémů životního prostředí apod. Přestože tyto spolky byly i nadále v menšině, a často bývaly ze strany úřadů marginalizovány, ještě v době existence Jugoslávie se snažily o položení základů občanské společnosti a přispěly k větší názorové pluralitě ve Slovinsku.
Sborník a kompilace
Ten, kdo by se chtěl o slovinském punku dozvědět něco víc, patrně uvítá pár dalších odkazů. Patrně nejuceleněji o tomto tématu pojednává sborník Punk je bil prej: 25 let punka pod Slovenci, který v roce 2002 vyšel v Lublani. Vychází ze staršího sborníku Punk pod Slovenci (1984) a obsahuje příspěvky samotných aktérů tehdejšího dění, texty písní, ukázky komiksů a hojnost článků a dobových dokumentů.
Internet bohužel nenabízí příliš informací. Lze na něm nalézt několik článků, ojediněle pár zvukových ukázek, ale kromě nemnohých stránek věnovaných jednotlivým skupinám se mi nepodařilo najít ani jednu o slovinském punku jako celku.
Oproti tomu v oblasti audio nahrávek existuje reprezentativní (2 CD) kompilace Novi val 78-84 ZA-VEDNO, která vyšla v roce 2003. Jde o remasterované vydání prvních tří slovinských kompilací punkových a novovlných skupin. Poslechem této kompilace si posluchač snadno udělá obrázek o rozmanitosti a plnohodnotnosti slovinské nové vlny.