Daniel Putík
Jednu z nejskurilnějších kapitol rusko-židovských dějin představuje projekt, podle něhož měly být statisíce Židů usazeny v Birobidžanském rajonu na hranicích s Čínou. Carské Rusko oblast anektovalo roku 1859 a pojmenovalo ji po obou hlavních řekách – Biře a Bidžanu, přítocích řeky Amur. Roku 1928, kdy se zde sovětská vláda rozhodla vytvořit židovskou národní domovinu, žilo na tomto území o velikosti Holandska pouhých 27 000 lidí.
S ohledem na ideologické spisy Lenina a Stalina, kteří byli také nejvýznamnějšími bolševickými „experty“ v národnostních otázkách, se zdá toto rozhodnutí nepochopitelné. Jak píše Stalin ve své práci Marxismus a nacionální otázka z roku 1913, je „Národ… historicky vzniklé stabilní společenství lidi, vzniklé na základě pospolitosti řeči, území, hospodářského života a psychické povahy, projevující se ve společné kultuře“. Lenin i Stalin, jejichž úvahy se opíraly o životní poměry Židů v západní Evropě, byli přesvědčeni, že Židé žádnému z těchto kritérií neodpovídají. Idea židovského národa byla podle Lenina „zcela chybná a reakční“.
Velká většina židovského obyvatelstva SSSR byla počátkem 20. let zaměstnána v obchodě, řemeslech a sektoru služeb. Jen 75 911 z nich (zhruba 3 % židovského obyvatelstva SSSR) si roku 1923 vydělávalo na živobytí jako rolníci. Po ukončení občanské války se sovětské vedení rozhodlo zaměstnat „židovské masy“ právě v zemědělství, nikoli ve válečnými operacemi těžce zasaženém průmyslu. Židovská zemědělská kolonizace měla přitom od samého počátku sloužit i jinému ideologickému cíli – boji proti sionismu. Roku 1919 vydala Jevsekcija – Židovská sekce RKS(b) – rezoluci vyzývající k likvidaci sionistického hnutí; roku 1928 byla jako poslední sionistická organizace, a zároveň i jako poslední strana v Sovětském svazu mimo bolševiků, likvidována strana Poalej Cion – levice. Myšlenka produktivizace židovského obyvatelstva usazením na venkově byla pevnou součástí sionistické ideologie a nikoli náhodou byli mnozí z nejhlasitějších propagátorů sovětské rolnické kolonizace přeběhlíky z řad sionistů. Představou, že obdělávání půdy povede k „normalizaci“ životních podmínek ruských Židů, se řídil i baron Maurice de Hirsch, z jehož iniciativy vznikaly v 90. letech 19. století židovské zemědělské kolonie v Argentině, podobně jako hnutí Am Olam, jež podobné komuny zakládalo v USA. Řešení sociálních problémů židovského obyvatelstva přesouváním na venkov patřilo i k tradicím carské politiky: když bylo Židům za vlády Alexandra I. (1801-25) zakázano provozovat krčmářskou, pachtýřskou a zastavárenskou živnost, rozhodl se car nezaměstnané usadit jako rolníky v jihoukrajinských stepích, ovšem odděleně od zemědělců křesťanských, kteří tak měli být chráněni před špatným vlivem Židů.
Roku 1924 byl založen Výbor pro usídlení židovských dělníků na venkově (KOMZET), který kolonistům přiděloval půdu i příslušnou finanční podporu, o rok později vznikla Společnost pro usídlení židovských dělníků na venkově (OZET), v teorii nestátní organizace, jejímž úkolem bylo propagovat projekty sovětské vlády v zahraničí. Ve 22 zemích včetně Československa vznikly sesterské organizace OZET, jejichž štědrých příspěvků dokázala sovětská vláda patřičně využít k řešení vlastní valutové nouze. Nejvýznamnější z nich bylo Americké sdružení pro židovskou kolonizaci (ICOR), jež mělo roku 1930 více než 10 000 platících členů a vydávalo anglo-jidiš časopis Najlebn, a argentinská Společnost pro produktivizaci židovských mas v Sovětském svazu (PROCOR). Podpora amerických prosovětských nebo jednoduše idealistických židovských organizací měla pro agrární projekty v SSSR zásadní význam – zejména pak šlo o Agro-Joint, oddělení Amerického židovského distribučního výboru (American Jewish Joint Distribution Committee, zkráceně JDC nebo Joint). Předseda OZET Jurij Larin byl hlavním ideologem agrárního projektu: usídlení na venkově, jež zjevně odporovalo proklamovanému cíli – proletarizaci venkovského obyvatelstva – bylo nutné u skupin zabývajících se předindustriálními činnostmi, jako byli právě židovští maloobchodníci.
Roku 1926 schválil Všesvazový výkonný výbor (VVV) projekt KOMZET na usídlení 100 000 židovských rodin v zemědělských koloniích na Ukrajině, na severním Krymu a v menší míře v Bělorusku a v RSFSR. Na prvním sjezdu OZET roku 1926 vystoupil novinář a bývalý sionista Avraham Bragin jako první s návrhem vytvořit Židovskou sovětskou republiku. Aby byla splněna i Stalinova definice národnosti, muselo být výbrano teritorium pro židovskou vlast v SSSR; jako nejvhodnější se pro tento účel jevil Krym. Předseda VVV Michail Kalinin platil za nejnadšenějšího podporovatele zřízení židovské republiky, jejím nejvlivnějším odpůrcem byl naopak první tajemník Jevsekcije Čemerisskij, který varoval před „krymismem“ jakožto amalgámem Krymu a sionismu.
Vznik národní sídelní oblasti byl jen jednou z podmínek pro zařazení sovětských Židů do procesu „korenizace“, jež byla až do poloviny 30. let oficiální stranickou linií a jejíž princip formuloval Stalin následovně: „Stranické a vládní instituce mají užívat svých vlastních řečí jako řečí úředních a vychovávat děti obsahem bolševicky, formou nacionálně“. S antisionismem režimu byla úzce spjata kampaň proti hebrejštině. Zde se projevil spor z přelomu století mezi jidisty, reprezentovanými socialistickým Bundem, a sionisty, kteří prosazovali moderní hebrejštinu; hebrejština byla navíc považována za kontrarevoluční jako řeč duchovenstva. Jidiš se prosadila jako úřední řeč v židovských národních rajonech (národní rajon byl nejvyšší správní jednotkou, jíž mohla v SSSR dosáhnout extrateritoriální menšina) na Ukrajině a na Krymu, stejně jako později v Birobidžanu.
Myšlenku přidělit Židům teritorium na Krymu opustil režim roku 1928; vzhledem k protestům místních stranických orgánů bylo rovněž rozhodnuto zastavit židovskou kolonizaci na Ukrajině. Místo Krymu měla židovská domovina vzniknout v Birobidžanu. Kalinin, OZET i zahraniční přispěvatelé byli hluboce zklamáni, Čemerisskij naopak uznale tvrdil, že projekt Birobidžan není „žádný sen, žádná Palestina, žádná Uganda“. Narážel zde na Herzlův „ugandský plán“, jenž na počátku století dočasně rozdělil sionistickou organizaci: myšlenka nahradit Palestinu jako budoucí židovskou vlast oblastí na území dnešní Keni zavrhlo sionistické hnutí po smrti svého nejvýznamnějšího vůdce roku 1904.
Vedle antisemitismu ukrajinského a krymskotatarského obyvatelstva hrály při vzniku sovětského „plánu B“ roli i zahraničněpolitické úvahy: s Čankajškovou Čínou, na jejíž hranici Birobidžan ležel, přerušil SSSR roku 1927 diplomatické styky. Na rozdíl od Krymu také nehrozilo, že by se Birobidžan vyvinul ve skutečné židovské kulturní a politické centrum.
V letech 1928-33 se v Birobidžanu usadilo 19 675 Židů, 60 % z nich se však kvůli bídným životním pomínkám zase vystěhovalo. Většina přistěhovalců přišla z čiré nouze (mj. kvůli inscenovanému hladomoru na Ukrajině), jejíž řešení KOMZET a OZET nabízely. 1932 bylo ze zhruba 45 000 obyvatel oblasti 67 % Rusů, 11,4 % Židů, 9,5 % Korejců, 7,7 % Ukrajinců, 1,7 % Číňanů, resp. 2,7 % příslušníků „severních národností“. Pracovník KOMZET poznamenal že vztah nežidovského obyvatelstva ke kolonistům byl „obecně harmonický, až na ojedinělé případy kulacké agitace“. Výpovědi přistěhovalců samotných však potvrzují, že se jim ani zde nepodařilo uniknout všudypřítomnému antisemtismu, za jehož nositele považovali zejména obyvatele ukrajinského původu. Jen menšina Židů pracovala ve skutečnosti v zemědělství – nejvíce jich žilo v hlavním městě jménem Birobidžan, jež se vyvinulo ze zastávky Tichonovka na Transsibiřské magistrále. Byť ve skromném rozsahu, byly zde na Dálném Východě položeny základy židovské kultury: od roku 1930 (s výjimkou válečných let 1941-44) vychází v Birobidžanu jidiš noviny Birobidžaner Štern; roku 1934 bylo otevřeno divadlo, pojmenované po Šolem-Alejchemovi, klasikovi jidiš literatury.
Dne 7. května 1934 zřídila sovětská vláda Židovskou autonomní oblast (Jevrejskaja avtonomnaja oblast, EAO). Kalinin se při této příležitosti vyjádřil, že EAO považuje „za židovský národní stát“; Židé se podle hlavy sovětského státu „konečně stali národem“. Kalininovy výroky vyjadřovaly již překonanou ideologickou linii: řešením již nebyla „korenizace“, ale naopak „sovětský patriotismus“, tj. rusifikace. (Písma všech řečí kromě gruzínštiny, arménštiny, jidiš a jazyků západních menšin byla změněna na modifikované formy azbuky. Také v EAO byla roku 1938 zavedena ruština jako povinný předmět.) Ve výnosu VVV z roku 1936 se nicméně můžeme dočíst: „Poprvé v dějinách se naplnila planoucí touha židovského národa po vlasti“. Vedle zřejmého antisionistického motivu hrála v rozhodnutí o vyhlášení EAO také změněná mocenskopolitická konstelace na Dálném Východě. Po vpádu do Mandžuska roku 1931 vyhlásili Japonci o rok později loutkový stát Mandžukuo, jenž bezprostředně sousedil se židovskou sídelní oblastí; historik Avraham Greenberg vidí v založení EAO dokonce důkaz důvěry vložené režimem v židovské kolonisty.
Významnou ideologickou roli hrála v sovětské konkurenci sionistickému projektu také snaha přivést do Birobidžanu zahraniční kolonisty. V letech 1932-37 sem přišlo na 1 500 cizinců, přičemž nejsilnější skupiny představovali Židé z Litvy, z USA a z Argentiny. O osudu těchto přistěhovalců máme jen sporadické zprávy; ti, kteří v SSSR zůstali (odhadem 80 %), patřili nejspíše k obětem špionománie během stalinských čistek ve 2. polovině 30. let. Imigraci ze zahraničí nepodporovaly jen vysloveně prosovětské skupiny: tak např. i lord Dudley Marley, předseda Světového výboru pro pomoc obětem německého nacismu (World Committee to aid Victims of German Nazism) a místopředseda britské Sněmovny lordů, se domníval, že „Birobidžan skýtá značné možnosti pro židovskou kolonizaci“. Roku 1934 byl založen Americký výbor pro usídlení cizích Židů v Birobidžanu (American Committee for Settlement of Foreign Jews in Birobidjan, AMBIJAN), mezi jehož podporovatele patřil i Albert Einstein. Dokonce i předseda Světové sionistické organizace Chaim Weizmann se po vzniku EAO vyslovil, že jde o „stanici na cestě k židovské domovině v Palestině“. Vyjádření Liona Feuchtwangera, že se „Židovská socialistická republika Birobidžan… stala skutečností“ vypovídá o syndromu naivity mnohých intelektuálů, kteří Sovětský svaz navštívili v době „Velkého teroru“.
Podle původních plánů mělo do roku 1937 do EAO přibýt 300 000 lidí, z toho 150 000 Židů; během 3. pětiletky (1938-42) mělo do provincie přijít dalších 100 000 lidí, o podílu židovských kolonistů se však již úřady nezmiňovaly. Roku 1939 tvořili Židé pouhých 16 % ze 109 000 obyvatel.
Návštěva člena Politbyra Lazara Kaganoviče v EAO roku 1936, během níž na stranické konferenci přednesl projev v jidiš, byla také podnětem k zahájení čistek v této odlehlé části SSSR. Žena místního stranického šéfa Matvěje Chavkina byla obviněna, že se ctěnou návštěvu pokusila otrávit vlastnoručně připravenou gefilte fiš (tradičním východoevropským židovským pokrmem). Zemřela později v psychiatrické léčebně. Její manžel byl zatčen roku 1937; až roku 1956 se směl z pracovního tábora vrátit do Moskvy. Předseda Výkonného výboru EAO, prof. Josif Lieberberg, byl roku 1937 zastřelen jako „nepřítel lidu“ a „německo-japonský špion“. Navíc se údajně pokusil vytvořit v Birobidžanu centrum židovské kultury v SSSR. Nový místní stranický šéf Aron Ryskin sdílel osudy Lieberbergových nástupců Kattela a Gellera: všichni byli zlikvidováni jako „trockisté“ a „japonští špioni“. Podle magazínu Najlebn byl Lieberberg, stejně jako všichni trockisté, velkoruským nacionalistou a zastáncem asimilace (!). Zanedlouho měl přijít na řadu i vydavatel této tiskoviny: roku 1938 byla zatčena většina pracovníků KOMZET a OZET v SSSR a jejich úkoly byly přeneseny na jedno z oddělení NKVD (imigrace byla ve skutečnosti zcela zastavena); styky se zahraničními organizacemi byly přerušeny.
K dočasnému obnovení osidlovacích aktivit v Birobidžanu došlo až po II. světové válce, a to z iniciativy Židovského antifašistického výboru (EAK), založeného roku 1941. Znovu se hovořilo i o vzniku Židovské sovětské republiky – tyto úvahy se opět soustředily na Krym, jehož početná židovská populace byla během několika týdnů téměř vyhlazena německými Einsatzgruppen. Návrh ve smyslu vytvoření židovské republiky na Krymu předložil EAK sovětskému vedení roku 1944. Jak připomíná Chruščov ve svých pamětech, považoval to Stalin již v této době za pokus „agentů amerického sionismu… zřídit na naší půdě baštu amerického imperialismu“. (Tato obvinění byla roku 1952 využita v procesu proti vůdčím osobnostem EAK, jenž byl jako organizace rozpuštěn již roku 1948 po smrti svého předsedy Solomona Michoelse při tragické „autonehodě“ zinscenované v Minsku sovětskou tajnou policií.) Proti obnovení židovské kolonizace v Birobidžanu neměl Stalin námitek, jak se vyjádřil v rozhovoru s Rooseveltem během jaltské konference. Zvláštní podvýbor EAK organizoval v letech 1945-48 přesídlení zhruba 10-15 tisíc Židů do Birobidžanu; do jisté míry byla oživena židovská kultura. Od roku 1946 vycházel Birobidžan – jidiš almanach pro umění a kulturu, v Divadle Lazara Kaganoviče (ke změně názvu došlo po Kaganovičově návštěvě v Birobidžanu roku 1936) se objevovaly hry na téma holocaustu; jedno křídlo muzea, otevřeného v Birobidžanu roku 1945, bylo věnováno židovským dějinám a kultuře. Otevřena byla dokonce i skromná synagoga.
Nová vlna teroru postihla Židovskou autonomní oblast roku 1948 během kampaní proti „buržoaznímu nacionalismu“ a „beznárodnímu kosmopolitismu“ – na rozdíl od „velkého teroru“ 30. let vystupovaly v čistkách „černých let“ (1948-53) do popředí otevřeně antisemitské motivy. Stranický šéf EAO Alexander Bachmuckij byl například obviněn, že Kalininovi (který zemřel roku 1946) namluvil myšlenku židovského státu. Proces proti vedoucím stranickým a vládním činitelům EAO pro- běhl v Moskvě roku 1952 – Bachmuckij a bývalý předseda Nejvyššího sovětu EAO Silberstein byli odsouzeni k smrti; tresty byly později zmírněny na 25 let. Etnický Rus Petr Simonov byl jako Bachmuckého nástupce pověřen očištěním oblasti od zbytků „židovského buržoazního nacionalismu“. Zavřeno bylo židovské divadlo i synagoga, zakázána byla výuka jazyka jidiš a zničeny byly exponáty židovské sekce místního muzea; místní funkcionáři spálili zhruba 3 000 knih ze sbírky judaik veřejné knihovny.
Po Stalinově smrti došlo sice v sovětské společnosti k jistému uvolnění, židovský kulturní a institucionální život byl však nenávratně zlikvidován. Birobidžanské židovské divadlo bylo obnoveno až roku 1967; o poloviny 70. let se v rozhlasovém vysílání objevoval hodinový pořad v jidiš. Ve školách znovu vznikly jidiš třídy. Na úpadku druhé oficiální řeči EAO to však již nemohlo nic změnit – zatímco v roce 1959 udalo ještě 39,2 % Židů v Birobidžanu jidiš jako svou mateřštinu, bylo to o tři desetiletí později pouhých 11,5 %. Jak se vyjádřil Boris Miller, bývalý redaktor Birobidžaner Štern, který strávil léta 1949-56 v pracovním táboře, byla EAO ve skutečnosti „továrnou na asimilaci“. Počet Židů v EAO, který koncem 40. let dosahoval ještě okolo 30 000, se do roku 1989 snížil na 9 000, což představovalo 4 % celkové populace oblasti. Zejména ze zahraničněpolitických důvodů nebyl regionu odebrán jeho autonomní status, ač sovětský režim nepopíral naprostý krach celého osidlovacího projektu. Chruščov tento neúspěch „vysvětlil“ roku 1958 listu Le Figaro: Židé byli podle něj individualisty, kteří neměli rádi práci v kolektivu.
Gorbačovova glastnosť znamenala opět krátkodobé oživení židovského kulturního života v oblasti (roku 1990 se v Birobidžanu konal festival židovské kultury) a sovětská vláda přislíbila dokonce finanční podporu novým židovským přistěhovalcům, migrace se však v téže době orientovala směrem opačným: poté, co většina birobidžanských Židů vyměnila Stalinův Sion za Sion Herzlův, žilo roku 1996 v celé Ži- dovské autonomní oblasti pouhých 3 300 obyvatel židovské národnosti. Masová emigrace do Izraele znamenala prakticky zánik židovské kultury v dálněvýchodním regionu. V posledních letech došlo sice k jistému oživení místní nevelké židovské komunity, z pokusu vytvořit na Amuru alternativní židovskou národní domovinu s úřední řečí jidiš však nezbylo nic. Roku 2002 byla otevřena nová synagoga (od 80. let se malá židovská náboženská obec dělila o modlitebnu s adventistickou církví) a v osobě Mordechaje Scheinera z Izraele dostal Birobidžan poprvé v dějinách také rabína. Nadále však platí slova izraelského diplomata Ariela Eliava, který EAO navštívil v polovině 60. let: jidiš písmena na birobidžanském nádraží a v Birobidžaner Štern nemají se skutečným životem nic společného.