Toruň je malebné město v Kujavsko-pomořském vojvodství, založené v roce 1233 Řádem německých rytířů a rozkládající se po obou březích široké řeky Visly. Během jeho dlouhé a mnohdy bouřlivé historie je proslavily především dva fenomény – perník a Koperník…
Toruňští perníkáři střeží tajemství výroby svého perníku jako svatý grál. Obecně se ví, že se vyrábí z té nejkvalitnější mouky, z orientálního koření a z medu výjimečné chuti, který skýtají pouze lesy a louky v toruňském okolí. I mezi toruňskými perníky je však velký rozdíl, neboť ne všichni jeho výrobci znají a dodržují staré recepty. Jediným skutečným pokračovatelem tradice mající své počátky už v 16. století je tak firma Kopernik, kterou založil v roce 1751 Jan Weese a jejíž prodejny najdete po celém městě.
Mikuláš Koperník se narodil v roce 1473 v ulici sv. Anny, která se dnes jmenuje Koperníkova. Ještě do druhé světové války vedli němečtí a polští historici spor o to, který ze dvou předpokládaných byl jeho rodným domem. V Toruni se vyprávěly vtipy, že v Koperníkově ulici v domě číslo 30 se narodil Koperník německý a v čísle 17 Koperník polský. Právě tam se dnes nachází astronomovo muzeum.
V ulici Pod Krzywą Wieżą najdete stavbu, která rovněž souvisí s Koperníkem, či spíše s jeho dílem De revolutionibus orbium coelestium, které bylo za protireformace zakázáno. Jedná se o Křivou věž, součást původního opevnění, jejíž vychýlení od původní osy dosahuje působivých 1,4 metru. Tehdejší církevní ideologové její nahnutí dovnitř hradeb okamžitě interpretovali jako trest boží seslaný na heretikovo rodné město.
Dalšími typickými symboly Toruně jsou gotická architektura a anděl, pod jehož ochranou je město již od 15. století, od konce třináctileté války mezi německými rytíři, pruskými městy a Polskem. Co se týká gotických památek, po Krakově je Toruň druhým architektonicky nejvýznamnějším městem v Polsku. Prvky tohoto slohu přímo určují celkový ráz města, jehož centrum bylo v roce 1997 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Za zmínku rovněž stojí, že se v Toruni nachází nejstarší hostinec v Polsku, jenž od roku 1489 slyne Pod Modrym Fartuchem.
Ale vraťme se závěrem ještě k toruňským perníkům. Jejich sláva byla totiž kdysi tak velká, že se vyrovnala slávě perníků norimberských a lidové rčení o nejlepších věcech v Polsku doporučovalo „gdaňskou vodku, krakovskou panenku, varšavský střevíc a toruňský perník”…