Cimrman v polštině

Pavel Trojan

V neděli 21. ledna zavítala početná skupina polonistů a jejich „příbuzných“, tedy ukrajinistů a rusistů, na představení cimrmanovského Aktu v nastudování krakovského Teatru Tradycyjnego. Představení bylo pěkné, takže se smáli i ti, kteří nerozuměli, a vládla přátelská atmosféra. V hledišti zasedli i herci Divadla Járy Cimrmana (kde se představení konalo), kteří zde už odpoledne odehráli Akt v češtině.

 Ladislava Smoljaka jsme se zeptali na pár otázek:

Jak se Vám líbilo dnešní představení v polštině?

– My nemůžeme být objektivními soudci, protože tuto hru hrajeme už 32 let. Já jsem se často smál hlavně tomu, jak ta která věta zní v polštině a jako režisér jsem si uvědomil, že my jsme na jevišti jen nepatrně odlišní od civilu. Tito herci však odloží v šatně svoji civilní tvář a přinášejí představu o hraných postavách, což my neděláme. My sebereme svoji tvář a přineseme ji na jeviště. Musím říct, že jsem se bavil, představení se mi líbilo. Jsme rádi, že se publikum bavilo. Teď jen pátráme, co v té hře zestručnili, že je o tolik kratší.

Hrají se Vaše hry ještě v dalších jazycích?

– Asi jen v češtině a polštině, ale vím, že v Kanadě se hrála naše hra Záskok, kterou připravila česká menšina. Nastudovala hru, pozvala si mě a nechala tam jedno volné číslo, kam jsem „zapadl“.

A několik otázek pro jednoho z polských herců – Mariusza Witkowského:

Jak se Ti líbí v Praze?

– Já jsem tu poprvé a je to skvělé! Jsem z Krakova a to je pouze jedna desetina toho, co vidím tady. Skvělé!

Jak vás napadlo nastudovat zrovna Cimrmana?

– To byl nápad rodičů, moje máma je ze Záolží – z Těšína – a Cimrmana znala vždycky, my jsme se k němu dostali právě přes ně. Dnes už vím, co znamená Divadlo Járy Cimrmana, kdo jsou pánové Smoljak a Svěrák, kteří nás pozvali do svého divadla, což je velmi milé. Je to taková rodinná hra – hraje tu moje máma, můj otčím i sestra, celá rodina jsme herci.

Hrajete ještě jinde v Čechách?

– Ne, přijeli jsme pouze na tohle představení. Jinak hrajeme v Krakově nebo jezdíme po Polsku.

A na závěr – plánujete další představení v Praze?

– Teatr Tradycyjny tady byl předtím s Cimrmanem vloni a předloni, takže snad zase za rok!

Tagged:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *