Ivan Gajević
Po přečtení nadpisu každého s největší pravděpodobností napadne formule 1 – závody monopostů, královská disciplína automobilového sportu, do které se investují obrovské sumy peněz. Tato asociace není vůbec daleko od pravdy, ale zmíněný název se v Černé Hoře používá pro závody na vodě. Všemocní politici se rozhodli, že doplní černohorské turistické menu lahůdkou – soutěžením těch nejsilnějších závodních motorových člunů na světě.
Orientační cena powerboatů – závodních motorových člunů, které se účastnily Velké ceny Černé Hory, se pohybuje kolem několika milionů euro. O nákladech na jejich údržbu či přepravu na místo závodu nemluvě. Pro lepší ilustraci finanční náročnosti tohoto sportu lze uvést, že účastníci těchto závodů pocházejí ze zemí typu Spojené arabské emiráty či Katar.
Nikdo by se zřejmě nepozastavil nad tím, kdyby se tyto závody odehrávaly například v Monaku, známém a oblíbeném středisku těch, kteří si mohou dovolit luxusní jachty, motorové čluny či stáje formule 1, a malé zemi, jejíž vládce patří mezi nejmovitější státníky světa. Avšak organizátorem tohoto konkrétního a bezpochyby prestižního závodu není nikdo menší než „řadový“ poslanec černohorského parlamentu Svetozar Marović, který je zároveň místopředsedou vládní Demokratické strany socialistů (někdejšího Svazu komunistů Černé Hory). Pravda, pan Marović se už několika akcemi v hodnotě milionů eur proslavil – loňského léta z jeho popudu hostovala v přímořském letovisku Budva celosvětově známá rocková skupina Rolling Stones. Cena jejího vystoupení byla oficiálně dva miliony euro. Kolik to bylo neoficiálně? Říká se, že bratru o milion víc. Kvůli vysokým cenám vstupenek a velmi malému zájmu o tento koncert byly nakonec lístky „distribuovány“ zdarma. Přesněji řečeno – vstupenky musely od organizátora koupit státní firmy (Budvanska rivijera, Klinički centar Crne Gore a další), které je potom rozdávaly svým zaměstnancům. Podniky nakoupily 200 až 500 lístků, jejichž cena se pohybovala od 50 do 200 euro, takže není těžké spočítat, o kolik byla státní pokladna lehčí. A tak šli Černohorci volky nevolky zadarmo přivítat „Stouny“. Jak ironicky poznamenal jeden můj známý, lístky na takový koncert svým občanům nerozdávají ani ropné velmoci Perského zálivu, ale Černá Hora si to dovolit může.
Aby nedošlo k mýlce – ani Rolling Stones, ani závody mistrovství světa závodních motorových člunů nejsou špatná věc a rozhodně budou mít pozitivní vliv na propagaci černohorské turistiky. Ale je snad pan Marović americký kongresman či senátor? Jak se mu podařilo se svým poslaneckým platem a s platy z dozorčích rad několika státních firem přilákat do Černé Hory rockové legendy a světový powerboatový jet set? Nemluvě o tom, že letos jsme se málem mohli – pravděpodobně opět zdarma – jít podívat na Madonnu, ale vypadá to, že budeme muset vzít zavděk Lennym Kravitzem.
Ale zpět k závodním motorovým člunům. Je velkou ironií, že během 90. let byly tyto rychlé čluny spojovány s pašováním cigaret, do kterého byly (nejen) podle italské státní prokuratury zapojeny nejvyšší černohorské vládní kruhy. Z této perspektivy by bylo zajímavé, kdyby se závody odehrávaly na tradiční pašerácké trase Bar–Bari – určitě by to u mnohých černohorských státníků vyvolalo nostalgické vzpomínky na doby, kdy si žili jako vepři v žitě, neřkuli v tabáku. Jak se říká, stará láska nerezaví…Vzhledem k fantazii pana Maroviće bude zajímavé sledovat jeho příští „tah“. Pro cizince jsou jeho akce výbornou příležitostí, jak se zdarma zúčastnit podujetí, za nějž by doma dali velké peníze. Našinci zas stačí si něco přát, a možná mu jeho přání tento štědrý politik splní. Ale co si to jen přát? Třeba nějakou dálnici. Pak bychom se možná dočkali i pravé Grand Prix Montenegro formule 1 a vy, naši milí turisté, byste mohli na vlastní oči sledovat Alonsa, Barrichella, Schumachera a další…