Natálie Nerandžičová
A tak skvěle to vypadalo: 91% zúčastněných voličů se v referendu vyslovilo pro vstup do Unie, k volebním urnám přišlo krásných téměř pětašedesát procent. Světové zpravodajské agentury ovšem nezpozorovaly, anebo spíše z politických důvodů ignorovaly poněkud pitoreskní pozadí zdejší občanské uvědomělosti.
Zcela nedávno si Litevci zvolili prezidenta, který umí krásně řídit vrtulník a dávat nesplnitelné sliby, zejména ten, že hrdá Litva do prohnilého Evropského společenství nikdy nevstoupí; prezidenta, který si jako poradkyni najal vědmu a čarodějnici a ruskému sponzorovi své kampaně zařídil litevské občanství; prezidenta, který se v době proevropského tažení projížděl na moři a klábosil s lodním personálem za přítomnosti kamer, zatímco se předseda parlamentu a premiér potili a předváděli, kterak zaškrtávají své „taip“, tedy „ano“ na volebním lístku.
Buďme Evropany, hlásaly nápisy po celé zemi. I přes veškerou dřinu litevských politických špiček to ještě po prvním dnu referenda – v sobotu – vypadalo, že národ vstupu do Evropské unie vystaví depresivní „ne“.
Pak ale síť supermarketů Minima Media Maxima přišla s báječným marketingovým nápadem: ten, kdo se zúčastní referenda, může v jejích prodejnách zakoupit vybrané zboží za symbolický jeden cent. Supermarkety se rázem ocitly v obležení koupěchtivých a politici i obchodníci si mnuli ruce. Litva vstupuje do Evropy a tržby závratně stoupají. Zdravíme vás, noví Evropané! Demokracie je možnost dát svůj hlas tomu, kdo mi nabídne levnější a větší kus žvance.
Nad výsledky litevského referenda tak visí otazníky a velká dávka pochybností. Postup obchodní společnosti je zajisté jen těžko právně napadnutelný, ale… to proklaté ale ne a ne zmizet, byť i pod zlatobarevným nánosem impozantního výsledku. Jako by nebylo důležité, jak se k němu došlo, hlavně že ho tady máme. Celý smysl referenda jako projevu národní vůle se rozpadá, hlavně nelituj, Evropa nám nadšeně tleská a peníze přece nesmrdí. Pro nás ostatní je tato poněkud cynická tragikomedie varováním: takoví můžeme být všichni.