Noční můra v ráji pod Mangartem

Radek Novák

Idylická vesnice Log pod Mangartem (651 m nad mořem) se nachází na západě Slovinska v údolí, nad kterým ční hory Mangart (2678) a Jalovec (2643), a jehož přírodní krása láká turisty z celého Slovinska i zahraničí. Od tragického 16. listopadu 2000 je vesnice téměř prázdná. Jsou tam jenom hasiči, příslušníci civilní obrany a dalších dobrovolných a státních služeb, kteří celou oblast střeží a pomáhají obyvatelům, kteří zůstali, zabezpečit jejich domovy. Idylické údolí pod horou Mangart je dějištěm jednoho z největších přírodních neštěstí ve Slovinsku. Na začátku 20. století se v této oblasti mísily hvizdy střel děl a pušek se vzdechy umírajících vojáků v jedné z největších horských bitev v dějinách vojenství. A dnes se přes Log přehnala nezkrotná povodeň se sesuvy půdy, jaké dosud ve Slovinsku nebyly. Údolí je ve velké míře změněné a zničené.

Krátce po půlnoci ze středy na čtvrtek 16. listopadu přitekl do údolí z Mangartské planiny korytem potoka Predelica (ten teče z průsmyku Predel) do údolí val z milionu kubických metrů písku, dřeva a bláta a zavalil šest domů. Zahynulo v nich 7 osob. Předchozí den sesuv půdy zničil silnici, která spojuje Posočí přes Predelský průsmyk s Itálií a odřízl obec Strmec od světa a hraniční přechod Predel od Slovinska. Mnozí obyvatelé Logu byli přesvědčeni, že to nejhorší mají za sebou, a tak zůstali ve svých domovech. Odpoledne se polovina obyvatel sešla v kostele sv. Štěpána na mši. Nikdo neměl tušení, co se přihodí tuto noc. Několik minut po půlnoci se všechno seběhlo v několika vteřinách. Svah se dal do pohybu a zničil část obce. Uchráněni zůstali jen ti, kteří nebydlí v blízkosti potoka nebo byli tak rychlí a podařilo se jim včas utéct před smrtonosnou hmotou.

Po neštěstí se obyvatelé evakuovali do nejbližšího městečka Bovec a někteří k příbuzným. Je těžké odhadnout, kdy se vrátí do svých domovů, protože obci hrozí další sesuv o velikosti 3,5 milionu kubických metrů hmoty. Z kostela sv. Štěpána v Logu byly 19. listopadu odvezeny církevní předměty, oltářní obrazy a socha Panny Marie z r. 1492. Oblast také navštívil den po tragédii biskup Metod Pirih z Koperu.

Tagged:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *