Asen Milčev
Příznivci Bulharského kulturního institutu v Praze, který má svou dlouholetou tradici (byl založen již roku 1948), vědí, že již několik let institut sídlí v budově bulharské školy Dr. Petra Berona (bývalé obchodní zastoupení při velvyslanectví Bulharské republiky v ČR) v Dejvicích – Praha 6. V současné době se vedení institutu snaží o získání pro jeho činnost vhodnější budovy v centru města, která by měla k dispozici vícefunkční sál pro pořádání výstav, koncertů, divadelních představení, filmových projekcí a jiných kulturních a propagačních akcí.
Prozatím BKI tento nedostatek kompenzuje tím, že pro své významnější akce využívá nejrůznější prestižní kulturní stánky jako je sál Rudolfina, sály Senátu ČR, Národní knihovny, Karlovy univerzity a dalších. To předpokládá i úzkou spolupráci jak s českými institucemi, tak i s ostatními zahraničními kulturními středisky v ČR a místními občanskými sdruženími Bulharů jako Văzraždane a Zaedno v Praze, Sdružení pro Bulharsko v Brně, kulturně-informační spolek krajanů v Olomouci a dalšími.
Kromě organizování a pořádání tradičních koncertů, výstav, divadelních představení, projekcí, literárních večerů a jiných akcí se BKI v Praze aktivně účastní na propagaci všech druhů turizmu v Bulharsku. Zajišťuje účast bulharských umělců na mezinárodních soutěžích a festivalech jako je Zlatá Praha (na loňském ročníku byl promítán film-taneční produkce světoznámé bulharské trenérky moderní gymnastiky Nešky Robevové a jejích svěřenkyň) či Pražské jaro (v roce 2005 se festivalového etnomaratonu zúčasnila skupina Julangelo). Zvláště úspěšná byla účast sofijského souboru Zdravec na 13. mezinárodním festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem v Luhačovicích, který se konal pod záštitou premiéra Jiřího Paroubka. Malí bulharští zpěváci a tanečníci uchvátili početné publikum neopakovatelnými kroky a figurami národního tance răčenica a variantami chora z šopského kraje, z Dobrudži, Trákie, Rodop a Pirinska. Zaujali také různorodými kroji a nádhernými písněmi.
Je těžké vybrat to nejdůležitější z činnosti Bulharského kulturního institutu v Praze za uplynulý rok 2005. Nelze nevzpomenout výjimečně prestižní výstavu fotografií Bulharsko před přijetím do Evropské unie uskutečněné v Senátu ČR. Stejně tak je nutné zmínit autorskou jednoaktovku Kontra-já ředitele Satirického divadla v Sofii, herce a hudebníka Raška Mladenova na scéně Divadla Na Fidlovačce v Praze. Představení se mohlo uskutečnit díky pomoci Českého centra v Sofii a s obrovskou podporou a osobní účastí dlouholetého příznivce Bulharska, světoznámého režiséra a herce Jiřího Menzla.
Česká kulturní obec si připomněla také 80. výročí narození známého bulharského básníka a překladatele Vătja Rakovského, významného bohemisty, který zasvětil více jak půl století svého života překladům české poezie. Za tuto dobu přeložil více jak 40 sbírek současných českých básníků a uspořádal několik antologií české poezie. Díky svým zásluhám na šíření dobrého jména české kultury v zahraničí obdržel z rukou náměstka ministra kultury ČR Petra Koutného medaili Artis Bohemiae Amicis, která tak byla poprvé udělena bulharskému občanovi.
Obdivovatelé bulharského folkloru si mohli vychutnat koncert virtuózních hudebníků Petăra Ralčeva (jenž je podle francouzské encyklopedie Historie akordeonu světovým akordeonistou číslo jedna) a houslisty Georgiho Janeva, který se konal v klubu Roxy. Jejich improvizace na základě tradičních nepravidelných rytmů tak opět ukázaly bohatství bulharské lidové hudby. Český rozhlas vysílal o hostování těchto hudebníků zvláštní pořad. Vystoupení mělo pro široké publikum zajímavé pokračování ve speciální přednášce obou umělců na téma Bulharská hudební dialektologie. Přednášky se účastnili bulharisté z FF UK, studenti Pražské konzervatoře a odborníci na hudební vědu.
V souvislosti se vstupem Bulharska do EU má BKI vlastní program účasti v mnoha probíhajících diskuzích (např. Kdo má obavy z dělení evropské banice?), kulatých stolech (jako Život cizince a přijímání cizinců do zaměstnání v ČR) a konferencích. Tyto jsou organizovány různými mezinárodními organizacemi a českými občanskými sdruženími a obecně upozorňují na výhody a případná nebezpečí při rozšiřování EU o Bulharsko a Rumunsko. Pozornost věnují také osudu národnostních menšin ve sjednocené Evropě, tomu, jak se bude proměňovat cizinecká pracovní problematika v rámci EU a dalším otázkám.
Jaké jsou a budou nejzajímavější počiny BKI v Praze v roce 2006? Již proběhla dokumentární výstava fotografií v rámci programu UNESCO věnovaná výročí 100 let od narození významného bulharského básníka, spisovatele a překladatele Atanase Dalčeva. V Olomouci proběhl pořad o bulharském filmu a na přelomu ledna a února byl v rámci 13. Dnů evropského filmu v Praze a Brně promítán film Vyprahnutí (Izpepeljavane) režiséra Stanimira Trifonova. Připravujeme výstavu fotografií Iva Chadžimiševa Bulharsko – kolébka dávných civilizací, která bude instalována v Eurocentrech, která česká vláda otevírá v krajských městech ČR. Začátkem března se v Brně a v Olomouci ve spolupráci se Sdružením pro Bulharsko uskutečnily koncerty folklorního souboru Zlatica a výstava bulharských knih v Knihovně Jiřího Mahena.
Plánována jsou rovněž vystoupení operních umělců či výstava bibliofilií současných bulharských básníků ilustrovaných současnými bulharskými malíři. Ve spolupráci s Českými centry se 20. dubna uskutečnila Noc literatury – projekt čtení úryvků z děl různých současných evropských spisovatelů. Čtení se zhostili známí čeští herci a proběhla na několika historických místech Prahy. Například povídku Jordana Radičkova četla Petra Špalková v galerii Oliva. Koncem dubna také proběhl v Rock-café koncert skupiny Karandila. Počátkem května byla zas v rámci veletrhu Svět knihy zahájena výstava bulharského ilustrátora Venelina Vălkanova.