Milan Skála
Rumunsko je aktivní frankofonní zemí. Profrancouzská orientace prostupuje veškerou novodobou rumunskou politiku, a zvláště pak kulturu. Ve Francii studovali nebo žili i Rumuni, jejichž přínos světové kultuře přesáhl lokální rumunská měřítka. K nejvýznamnějším patří: M. Eliade, E. Cioran, T. Tzara, E. Ionesco, G. Enescu, C. Brâncuşi. Těmito celebritami však rumunský příspěvek světovému kulturnímu dědictví nezačal.
Prozápadní orientace rumunské kultury je patrná až od konce 18. století a souvisí s postupným národnostním uvědoměním Rumunů. Do té doby vnímali Rumuni svoji identitu nikoliv na základě etnického, nýbrž převážně náboženského principu. Ztotožňovali se s pravoslavným byzantským světem, reprezentovaným v rumunských zemích slovanskou a později řeckou kulturou. Dějiny Moldavska a Valašska jsou do 18. století ve znamení symbiózy s okolními slovanskými národy. Silné slovanské vlivy v rumunské kultuře a jazyce však neznamenají, že Rumuni byli na nižším stupni kulturního vývoje než Slované. O tom nás můžou nejlépe přesvědčit rumunské kulturní vlivy na Ukrajině a v Rusku. Více než sto let před zvolenou frankofonní orientací Rumunska přispívali jeho vzdělanci k šíření kultury a osvěty ve východoslovanském kontextu.
Mezi zvučná jména rumunského původu na Rusi v 17. a 18. století patří kyjevský metropolita a zakladatel Kyjevo-mohyljanské akademie Petru Movilă, jeho sestřenice Raina Vyšnevecká, mecenáška a babička pozdějšího polského krále Michala, a zvláště kníže-exulant Dimitrie Cantemir, kterého ruský historik Dmitrij Bantyš-Kamenskij nazval nejvzdělanějším mužem tehdejšího Ruska.
Dimitrie Cantemir se narodil 26. října 1673 v moldavském Fălciu. Jeho otec Constantin byl moldavským knížetem. V dětství byl mladý Dimitrie poslán podle tehdejšího zvyku jako rukojmí do Cařihradu, kde získal základy vzdělanosti. Do moldavské metropole Jasů se vrátil na jaře 1693, aby na pouhý měsíc usedl na knížecí trůn, uprázdněný po otci. O ten se však rozhořel boj. Valašský kníže Constantin Brâncoveanu na něj dosadil Constantina Ducu, jehož později ve svůj prospěch zbavil úřadu Cantemirův bratr Antioh. Mladý kníže se proto vrátil do Cařihradu, aby pokračoval ve studiu. Studoval orientalistiku a tureckou hudbu a stal se profesorem. Pro svoje studenty napsal pojednání o turecké muzice, v němž jako první v Osmanské říši převedl hudbu do notového zápisu. Zpět do Moldavska se vrátil až v prosinci roku 1710, kdy se mu na krátkou dobu podařilo usednout na knížecí trůn. Pro jeho celý další život mělo rozhodující význam spojenectví s Ruskem, které uzavřel proti Osmanské říši.
V červenci 1711 porazili Turci ruská a moldavská vojska u Stănileşti, což pro Cantemira znamenalo počátek jeho doživotní emigrace v Rusku. Po prohrané bitvě se vrátil do Jasů pro manželku Casandru, rozenou Cantacuzino, a pro svých šest dětí. S nimi navždy opustilo Moldavsko několik tisíc vojáků a úředníků, včetně nejvýznamnějších bojarských rodin. Ačkoliv Turci žádali Petra Velikého o Cantemirovo vydání do Osmanské říše, car odmítl a nabídl svému spojenci důstojný azyl. Cantemir i jeho lidé dostali k dispozici dvory a vily v Moskvě i na venkově. Bezpečnost knížecí rodiny zajišťovala ruská stráž. Car splnil veškeré Cantemirovy požadavky, včetně toho, že umožnil jeho dětem studia v zahraničí.
Dimitrie Cantemir nejprve pobýval v Charkově na Ukrajině, kde ho Petr Veliký pověřil rekonstrukcí města a pevnosti. Od roku 1719 střídavě žil v Petrohradu a ve své letní rezidenci Dmitrovka v bývalé Charkovské gubernii. Dmitrovka, ve které kníže nechal na počest svého patrona sv. Dimitrije vystavět kostel a klášter, se postupně rozrostla v město, obývané zpočátku téměř výhradně Moldavany.
Bojaři a úředníci, kteří s knížetem Cantemirem opustili Moldavsko, byli koncentrováni převážně v okolí Charkova a Kyjeva. V listopadu 1711 se kolem Charkova nacházelo celkem třináct moldavských vesnic. Soudně Moldavané podléhali jen Cantemirovi, jenž měl nad nimi v Rusku větší moc než v Moldavském knížectví, o čemž svědčí rozsudek smrti, který Cantemir vykonal roku 1715 nad třemi svými bojary. Sám kníže byl podřízen pouze ruskému carovi.
Svůj život v Rusku zasvětil Cantemir osvobození Moldavska a vědecké činnosti. Vstával v pět hodin ráno, pil tureckou kávu a kouřil čibuk. Poté se uzavřel ve svém kabinetu a pracoval až do oběda. Odpoledne krátce odpočíval před další prací, kterou ukončil v sedm hodin večer. Dále se věnoval rodině. Pro tehdejší Rusko, které se pomalu evropeizovalo, působil poněkud exoticky. Nosil orientální oděv a podle tureckého zvyku dlouhý vous. Evropský způsob oblékání zvolil až po uzavření druhého sňatku roku 1719. Jeho manželkou se šest let po smrti Casandry Cantacuzino stala tehdy pouze šestnáctiletá kněžna Anastásie Trubecká. Car Petr Veliký tento sňatek z politických důvodů uvítal. Znamenal další sblížení Cantemira s Ruskem.
Ačkoliv byl kníže jmenován tajným carským radou, do převratných změn v Rusku, jejichž původcem byl Petr Veliký, se téměř nezapojoval. S velkým zájmem však sledoval expanzi Ruska na Kavkaz a do Asie. Jako odborník na Orient se v létě 1722 zúčastnil expedice do Persie, organizované ruským carem. Během této cesty, kterou podnikl s celou svou rodinou, onemocněl a byl nucen setrvat několik týdnů na lůžku v Astrachani. Na začátku ledna 1723 se cítil lépe, ale po cestě ve Volgogradu opět ulehl. S těžkostmi se vrátil do Dmitrovky, kde 21. srpna 1723 zemřel.
Dimitrie Cantemir byl člověkem renesančních zájmů a znalostí. Ovládal několik jazyků, mezi nimiž nechyběla ani arabština a perština. Většinu své literární tvorby napsal během emigrace v Rusku. Přesto se v ní této zemi až na výjimky nevěnuje. K jeho významným dílům patří především Descriptio Moldaviae (1716), které sepsal z podnětu Gottfrieda Wilhelma Leibnize a Berlínské akademie, jejímž byl členem, Historia incrementorum atque decrementorum Aulae Othomanicae a rusky psaná Systěma ili sostojanije magometanskoj religii. Poslední dvě díla svědčí o jeho hlubokých znalostech Orientu. Vyvolala v evropské odborné veřejnosti zájem, ale i nesouhlas, což svědčí o tom, že se Cantemir snažil být nezaujatý vůči Osmanům. Tímto postojem si vysloužil kritiku ze strany ruských církevních kruhů, které mu vytýkaly sympatie k muslimům.
Kníže Dimitrie Cantemir patří k prvním Rumunům, kteří si svou erudicí dokázali získat uznání tehdejšího vzdělaného světa. Rumunská kultura tak přispěla ke světovému kulturnímu dědictví dávno před svou frankofonní orientací. Rozdíl je jen v tom, že prizma, jímž procházela a které i spoluvytvářela, bylo byzantsko-slovanské. Důkazem o jeho spoluvytváření může být rovněž syn Dimitrieho Cantemira Antioh, jenž se zapsal zlatým písmem do dějin ruské klasické literatury.