Dne 20. září 2005 uspořádala Rada pro mezinárodní vztahy v Praze přednášku bývalého velvyslance ČR v Moskvě a současného prvního náměstka ministra zahraničních věcí ČR Jaroslava Bašty na téma Východní dimenze české politiky. Jak sám přednášející v úvodu zdůraznil, název přednášky byl zvolen možná až příliš vzletně, a vyslovil obavu, že vzhledem k jeho nedávnému návratu z Ruska se přednáška bude týkat spíše jen této země a její současné situace. Na následujících stranách přinášíme přepis této přednášky.
Díváme-li se dnes na Ruskou federaci, měli bychom ji vidět z jednoho zásadního úhlu, a to z hlediska toho, co se změnilo za poslední rok. Ruská federace je největším sousedem Evropské unie a zájem, který v ní teď máme, není zájmem, jenž by byl motivován jen historicky nebo našimi případnými negativními zkušenostmi. Ten zájem by měl být orientován především do budoucna. Nás musí zajímat to, co se děje ve velké sousední zemi, nás musí zajímat to, jakým směrem se ubírá a co se od ní dá očekávat.
Je třeba říci, že význam Ruské federace pro Evropskou unii stoupl v posledních letech především v ekonomické rovině a s ohledem na situaci, která je na trhu s uhlovodíkovými palivy, bude stoupat i nadále. Zároveň v loňském roce po rozšíření EU došlo k jedné věci, která nemá v ruských dějinách obdoby a která je nová i pro Evropu, a tím, kdo se s ní ještě ne zcela vyrovnal, je právě Ruská federace. Je to skutečnost, že více než polovina zahraničního obchodu Ruské federace je právě s Evropskou unií. Podíváme-li se tedy na ruskou politiku z tohoto úhlu pohledu, zjistíme, že ona toto zatím vůbec nereflektuje. Souvisí to možná i s poměrně slabým postavením Evropské unie jako politického celku, ale může to také souviset s tím, že ruské politické elity zatím tento nový fakt vzaly ne zcela na vědomí.
Ekonomická situace
Co se týče ekonomiky, Rusko zažívá poměrně hojná léta po tom strašlivém pádu v roce 1998, kdy došlo k drastickému omezení jak výroby, tak dovozu, ke krachu mnoha podniků, k odlivu investic a k od- chodu části ekonomické elity do zahraničí. Léta 1999, 2000 a následující pak znamenala obrat. Ukázalo se, že hluboká finanční krize Ruské federaci pomohla, protože pomohla nastartovat domácí výrobu, především v zemědělství a zpracovatelském průmyslu. Také skutečnost, že od roku 2000 nepřetržitě rostou ceny především ropy, ale také zemního plynu, vedla k tomu, že ruská ekonomika a zejména ruský rozpočet zažívají naprosto netušená léta. Dostávají se pak do podobných problémů v jakých byly arabské země v době ropného boomu před třiceti lety a obávám se, že v některých případech se Rusové k prostředkům, které získali, chovají podobně jako Arabové. Většinu z nich zatím nedokázali rozumně investovat, ale ukládají je do zvláštního fondu, což je pokrok, protože v těch předcházejících letech je utráceli stejným způsobem jako arabské státy. Mluvím o tom schválně, protože když jsem dělal fotografie sibiřského města Surgutu, divil jsem se, odkud znám jeho architekturu – a ona je z Perského zálivu. Stavěly ji turecké firmy stejně jako v tom Zálivu a své projekty použily i na Sibiři. Musím říct, že kontrast zeleného lesa, metru a půl sněhu a arabské architektury je velmi působivý.
Nicméně v současné době existuje rezervní fond, který má ruská vláda a především ruský prezident k dispozici. Z tohoto fondu začalo Rusko platit zahraniční dluhy. Jak známo, letos zaplatilo předčasně 15,5 miliardy dolarů pařížskému klubu věřitelů a vyřešili dluhovou otázku téměř se všemi zeměmi. Před dvěma, třemi týdny jsem zaznamenal první použití těchto peněz zaměřené do budoucnosti, a to investice do školství a vědy.
Pokud jde o další odvětví kromě těžby, zpracování a dopravy ropy, je třeba říct, že vývoj je velmi pomalý. Především je nerovnoměrný, což je způsobeno hlavně politickou situací. V regionech je více než 90 % ekonomiky v rukou státu, resp. regionální moci nebo samosprávy. To, že je velmi silně ovlivňována politikou a politickými rozhodnutími i na té lokální úrovni, je charakteristickým rysem ruské ekonomiky, jenž se netýká pouze průřezových odvětví.
Nicméně Ruská federace se začala otevírat investorům a v tom hrají prim tři, možná čtyři regiony. Je to Moskva, Moskevská oblast a její bezprostřední okolí, zhruba do 200-250 km od Moskvy, dále severozápad – Petrohrad, Leningradská oblast a výběrově některé regiony jako třeba Karélie nebo Novgorod, a pak také Ural – Jekatěrinburg a Sverdlovská oblast. Velké investice se objevily částečně také na Sachalinu, ty však pocházejí z Japonska a zcela evidentně souvisejí s těžbou ropy.
Já jsem se v Rusku pět let zabýval především tím, že jsem se snažil pomáhat našim firmám pronikat do ruských regionů, takže jsem ty regiony navštěvoval poměrně často. Navštívil jsem jich celkem asi čtyřicet sedm, z toho pouze šest jednou, ostatní minimálně dvakrát, někdy také čtyřikrát.
Chtěl bych zmínit ještě jednu věc, o které se většinou nepíše a nemluví, protože se všichni soustřeďují na Moskvu a na dění v centru… Stačí odjet tři sta, čtyři sta kilometrů od Moskvy a máte pocit, že jste se z moderního Ruska vrátili někam do Sovětského svazu. Na regionální úrovni a na úrovni samosprávy totiž v podstatě nedošlo k výměně politických elit, kdežto na centrální úrovni začalo k jejich výměně docházet po roce 2000, po nástupu prezidenta Putina.
Formování Putinovy elity
Pokusil bych se charakterizovat zásadní rozdíly, které byly mezi Jelcinem a Putinem právě z hlediska lidí, kteří se kolem nich soustředili a kteří vytvářeli politické elity. Ten největší rozdíl vidím v psychologii. Jak Gorbačov, tak Jelcin byli staří příslušníci komunistické nomenklatury, kteří byli mimo jiné velice dobře naučeni nebrat v úvahu informace, které se jim nelíbí a nehodí. Po nich přišel člověk, který byl celý život cvičen v tom, aby sbíral především ty informace, které se nelíbí a nehodí a vyhodnocoval je, a je otázka, jak se s tím vyhodnocením nakládalo dál. Šlo tedy jiný styl myšlení. Bylo zajímavé sledovat, jak se postupně vytvářela a měnila ta elita, lidé, kteří byli v prezidentské administrativě a kteří byli dosazováni na nejvyšší posty. Byli to většinou silovici, to znamená lidé, které Putin znal ze služeb, nebo lidé, kteří přišli z armády nebo z ministerstva vnitra.
To je ovšem jen část pravdy, protože s Putinem přišla také velmi silná skupina liberálních ekonomů, kteří dokázali vymyslet a občas i realizovat reformy, ke kterým na západ od nich v Evropě občas nikdo nenašel odvahu. Nejenom u nás, ale i v jiných zemích velmi diskutujeme o rovné dani a nějak se zapomíná na to, že Rusové ji mají od roku 2001. Zatím se týkala jen fyzických osob, ale bylo to alespoň nastartováno a nadále se v tom pokračuje. Původ těchto liberálních ekonomů je také zajímavý. Většinou jsou z Petrohradu, a to z období, kdy tam Putin pracoval jako náměstek prvního demokratického gubernátora Sobčaka. Při bližším sledování je zřejmé, že si do své administrativy přivedl lidi, s nimiž se potkal, když studoval na univerzitě, pracoval v rozvědce KGB, v administrativě nebo jako náměstek Sobčaka v ekonomické sekci, potom v Kremlu jako ekonom nebo jako osoba zodpovědná za ekonomický úsek, a následně když se stal ředitelem FSB a pak premiérem. Ze všech těchto etap života nakonec k sobě přitáhl lidi, kteří ho zaujali a o kterých si myslel, že by mu mohli pomoci.
Já jsem měl další čtyři roky možnost sledovat, jakým způsobem se tříbí tento okruh a jakým způsobem začíná zpětně ovlivňovat prezidenta a ruskou politiku. Byl to proces, který podle mého názoru dosáhl svého vrcholu a obratu právě na podzim roku 2003 před volbami do státní dumy a který pak pokračoval samozřejmě po prezidentských volbách v roce 2004 a nějakým způsobem pokračuje dodnes. Je třeba říci, že od podzimu 2003 dochází spíše k utužování režimu, který se stává – jak to Rusové celkem trefně nazývají – „řízenou demokracií“.
Nesmrtelnost regionálních elit
Na druhou stranu regionální elity zůstaly v podstatě neměnné. Když jsem sledoval životopisy gubernátorů, našel jsem tam jednu či dvě čestné výjimky, kdy se jednalo o úspěšné podnikatele. Jinak jsou to většinou lidé, kteří na své posty přešli buď z funkce prvního tajemníka republikového nebo oblastního výboru komunistické strany, anebo – asi tak ze dvou třetin – se jedná o lidi, kteří byli prvními tajemníky oblastního výboru komsomolu. Lidé kolem nich jsou z podobné společenské vrstvy, s podobnými zkušenostmi. Navíc se z toho komsomolu velmi dobře znají, takže tam vznikají snadno a rychle neformální kontakty na horizontální úrovni.
Docela zajímavé je podívat se na fungování ruského státu právě z tohoto úhlu, protože to, že se dostali do čela regionů právě lidé s touto minulostí, nebyla náhoda. V době, kdy Rusové tvořili ústavu a vymýšleli, jak bude provedena regionalizace státu a jak bude vypadat regionální moc, měli před sebou kromě některých ideálů a inspirací – jako třeba americkou ústavu a guvernéry – pouze jednu zkušenost, a to byl právě tajemník komunistické strany. Nakonec se jim podařilo funkci gubernátora vytvořit tak, že měl a doposud má ještě o něco více pravomocí, než mívali komunisté. Navíc nad sebou nemá kontrolu. Kontrola ze strany federální moci ve vztahu ke gubernátorům totiž zcela selhávala, a pokud vím, nikdy nebyl jediný případ úspěšného impeachmentu gubernátora. Proto také byli na tento post voleni lidé, kteří na něm seděli už předtím a kteří se prostě uměli v tomto prostředí chovat.
Další problém byl v tom, že všech 89 představitelů regionů bylo voleno přímou volbou, stejně jako prezident a stejně jako všichni starostové. V praxi to znamenalo, že se tam vytvořily tři složky státní správy, které spolu příliš nespolupracují. Já jsem to poznával při každé cestě do regionů. Když jsme se třeba potřebovali sejít se starostou sídelního města, nebylo možné to zařídit přes administraci gubernátora – většinou platí takové pravidlo, že starosta milionového města se prostě nebaví s gubernátorem půlmilionové oblasti, jejich vztahy jsou špatné a nespolupracují. Na druhé straně je nutné říci, že jde o jev obecný. Když jsem mluvil s lidmi z regionální správy, stěžovali si, že se s nimi samospráva nebaví, že nemají páky, jakým způsobem s ní zacházet. A když jsem se bavil s těmi „federály“, ti zase říkali: nás regionální správa vůbec neposlouchá, my máme pravomoc jen vůči federálním orgánům. To mimo jiné vysvětlovalo i to, proč některé ty tlaky na regiony byly vedeny přes orgány činné v trestním řízení, a ne politickým způsobem. Na rozdíl od řady jiných se proto nedomnívám, že krok, který byl učiněn nyní, je z hlediska dalšího fungování Ruské federace jako celistvého státu krokem nepromyšleným, nebo že vyjadřuje pouze mocenské ambice.
Jde o to, že gubernátoři přestanou být v té první fázi voleni, jsou navrhováni představitelem prezidenta, prezident je jmenuje a místní parlament jmenování potvrzuje. Má možnost tak neučinit, ale pokud tak neučiní třikrát, bude rozpuštěn a budou vypsány nové volby. Myslím, že za celou tu dobu, kdy teď znovu potvrdili ve funkci třicet gubernátorů, se v místních parlamentech dva poslanci zdrželi hlasování a nikdo nebyl v těch třiceti hlasováních v třiceti regionech proti. A jenom v šesti případech z těch třiceti došlo k tomu, že byl původní gubernátor vyměněn a nahrazen někým novým. Když budu ty výměny sledovat z politického hlediska, tak vyměněni byli ti, kteří byli neloajální vůči prezidentovi a zdá se, že za neloajální jsou považováni především komunisté, kteří jsou v současné době jedinou opoziční silou ve státní dumě. Mimochodem, existoval takzvaný rudý půlměsíc gubernátorů od Kamčatky až po Brjansk. Jednalo se o chudé regiony a osobně se domnívám, že většinou ty regiony byly chudé, protože měly takové gubernátory, a nikoliv že měly takové gubernátory, protože byly chudé.
Když už dojde k výměně, je zajímavé, koho Putin dosazuje na místa bývalých tajemníků. Jsou to lidé naprosto neznámí a mají za sebou kariéru v ekonomice, například jako vedoucí konstrukční kanceláře nebo náměstek ředitele Východosibiřské dráhy. Člověk, kterému je jednačtyřicet let, nikdy nebyl v politice, celý život dělal jenom na té dráze a má návyky slušného, úspěšného manažera. Zdá se, že postupné výměny regionálních elit budou motivovány snahou spíše pozvednout ekonomiku, než snahou získat loajálního člověka. Současný zákon totiž dává prezidentovi právo gubernátora bez udání důvodu kdykoliv odvolat, takže loajalita je zaručena zákonem, nikoliv volbou. Domnívám se, že v důsledku tohoto ještě dojde ve spojení s novým zákonem o politických stranách k efektu, který jak prezident Putin, tak lidé kolem něj asi nemuseli mít tak úplně v úmyslu.
Zákon o politických stranách
Ruský zákon o politických stranách je konipován především tak, aby zabránil jakýmkoliv regionálním seskupením v jakékoliv snaze o separatismus, alespoň tedy v politické rovině. Podle tohoto zákona musí mít politická strana minimálně deset tisíc členů, musí být přítomna minimálně ve 49 z 89 regionů Ruské federace a v každém tom regionu musí mít organizaci s minimálně sto členy. Všechna regionální seskupení, která jsou pro regionální politiku běžná, podle tohoto zákona musejí zmizet a zůstávají jen politické strany. Ty tak poprvé za čtyři roky dostaly alespoň jednou nějaký smysl, to znamená, že mohou potvrzovat a možná v budoucnu volit gubernátora. Jeden ze slibů Kremlu totiž byl, že se napříště při výběru gubernátora bude brát ohled na volby do regionálních parlamentů a nejsilnější strana bude nominovat svého kandidáta.
S ohledem na to, že zatím suverénně nejsilnější politickou stranou je Jednotné Rusko, které je proputinovské, tento návrh chápu. Nicméně to vytvořilo prostor, který v Rusku dříve nebyl a který přímá volba gubernátorů nebo prezidentů republik neumožňovala. Zároveň se počítá s tím, že zmizí prvky přímé volby prakticky ze všech úrovní, zůstane snad jen přímá volba starostů, avšak o tom se zatím nemluví. Nakonec to může mít nečekaný efekt, kdy se začnou měnit regionální elity a svou roli v ruské politice začnou hrát politické strany, což prozatím absentuje. Proběhlo několik pokusů o vytvoření klasické politické strany, ale myslím si, že tu definici splňuje jen Jabloko, už méně Svaz pravých sil. Kupodivu definici politické strany dnes splnili také ruští komunisté. Co se týká nejsilnější strany Jednotné Rusko, to je dosti zvláštní kombinace jakéhosi sdružení státních úředníků a volební strany amerického typu. Oba tyto prvky dokáže velmi úspěšně kombinovat, proto také získala ve volbách do státní dumy více než ústavní většinu.
Ruské reformy
Mezitím Rusko čekají velmi vážné reformy, vše co probíhalo doposud, byla jakási předehra. Rusko čeká především reforma ozbrojených sil a přechod k profesionální armádě, což je záležitost, která je několik let úspěšně brzděna ruským ministerstvem obrany. Pak ho čekají sociální reformy. Právě ty jsou dobrým příkladem toho, jak se věci dělat nemají a jak se také v Rusku nevyplatí počítat s tím, že někdo má situaci pevně v rukou.
Již asi před dvěma lety se začalo mluvit o tom, že v Rusku existuje velmi nepřehledný systém sociálních dávek a kompenzací, na který jsou všichni zvyklí a který se někdy obchází, někdy zneužívá, někdy nefunguje. Liberální ekonomové v čele s Larionovem vymysleli celkem logický postup a logický zákon, který by nahradil bezplatné léky, bezplatnou dopravu a bezplatné zdravotnictví peněžní kompenzací. Ve všem ostatním by vládly tržní vztahy a začaly by se posunovat od té sovětské tradice k poměrně – ve vztahu k občanům – nelítostnému kapitalismu, který už de facto funguje.
Nicméně nastaly s tím dva problémy. Zaprvé, kompenzace byly stanoveny asi na 1400 rublů, což třeba v Dagestánu znamená polovinu měsíčního platu, ale v Moskvě to nevystačí ani na měsíční síťovou jízdenku. Druhým zádrhelem bylo, že ne zcela domysleli systém financování. Ten zákon připravovali dva roky a původně byl nastaven tak, aby trochu zatížil gubernátory, kteří byli z hlediska centra příliš samostatní, a připravil je o prostředky. Předpokládalo se, že vše bude financováno z prostředků regionů, a když na to nebudou peníze, vina padne na příslušného gubernátora a bude možné mluvit o jeho odvolání nebo o nějakých reformách. Jenomže než ten zákon přišel na stůl, změnil se zákon o volbě gubernátorů a aspoň v chápaní prostých Rusů se všechny pravomoci přenesly na prezidenta, včetně starosti o rozpočet v guberniích.
Další komplikací bylo, že se Kreml sice připravil na protesty a ještě před přijetím zákona o zpeněžnění sociálních služeb přijal zákon, který v podstatě zakazoval, případně velmi ztěžoval jakékoliv demonstrace, jenže poté, co kompenzační zákon vstoupil v platnost, vypukly protesty po celém Rusku, především důchodců. A protože to lidé, kteří zákon dávali dohromady, vzali opravdu z gruntu, ve stejný okamžik odebrali výhody také policistům a vojákům. Ti sice nešli demonstrovat, ale nechali demonstrovat všechny ostatní a prostě nezasahovali. Skončilo to tím, že se jakousi jinou formou museli vrátit zpátky ke starému systému, jenom to stojí třikrát tolik.
Byl to mimochodem i důsledek paralelně probíhající administrativní reformy. Ta v ruském pojetí znamenala například to, že jsme se tři čtvrtě roku při jednáních nemohli domlouvat s náměstky ministrů, protože nebylo vyjasněno jejich portfolio. O ředitelích odborů a dalších nemluvě. Rušila se celá řada ministerstev, vytvářely se federální agentury a ukázalo se, že provést administrativní reformu v Rusku je asi to nejsložitější.
Z toho pro mě vyplynuly dvě pozoruhodné zkušenosti. První, že všichni plakali nad absencí občanské společnosti. Ve všech výzkumech veřejného mínění při dotazu, zda jsou ruští občané ochotni se smířit s tím, že se sníží míra jejich svobod nebo životní úroveň, odpovídali všichni kladně. V okamžiku, kdy k tomu došlo, šli do ulic demonstrovat, a to tím způsobem, že nebyl rozdíl mezi mladými anarchisty a důchodci. Demonstrovali v dvacetistupňových mrazech a demonstrovali tak dlouho, až dostali to co chtěli zpátky, a dokonce dostali třikrát tolik. Takže mám pocit, že šlo o poučení pro obě strany, jak pro ruskou politickou elitu a pro prezidenta, tak i pro občany. V tomto ohledu nejsem až tak skeptický k dalšímu vývoji v Rusku, protože se ukazuje, že těch patnáct let relativní svobody přece jen zapustilo hluboké kořeny.
Kauza Chodorkovskij
Při té příležitosti bych se chtěl ještě vrátit k tomu zlomu, k němuž došlo na podzim 2003, a kterým byl případ Chodorkovskij. Pokud na to budeme nahlížet objektivně, je třeba vzít v úvahu několik věcí. To, co je možné vytknout na jedné straně, je především účelové využití práva. To, co kladli za vinu Chodorkovskému, by mohli klást za vinu dalším sto lidem, kteří byli na seznamu dolarových miliardářů v časopise Forbes. Všichni přišli ke svým těm majetkům za Jelcina přibližně stejným způsobem, takže se domnívám, a všichni to tak chápou, že toto nebyla pravá příčina. Dokonce si myslím, že důvodem k takto tvrdému postupu, který Rusku značně zkomplikoval situaci spíše venku nežli uvnitř, nebyly ani politické ambice, které Chodorkovskij v té době měl, ani to, že před volbami začal podporovat opoziční politické strany – on sponzoroval nejen demokratické politické strany, ale také komunistickou stranu a po pravdě řečeno se de facto stal třetí nejsilnější stranou v parlamentu, protože měl na své straně asi 105 poslanců. Ale to také nebylo tím hlavním důvodem.
Hlavním důvodem toho, proč Kreml zakročil tak ostře a s vědomím všech rizik, byla skutečnost, že se Chodorkovskij rozhodl narušit státní monopol v obchodu s energetickými surovinami. Začal totiž stavět soukromý ropovod do Číny, což byl přesně ten okamžik, kdy moc zareagovala tímto způsobem. Dnes je totiž ruská zahraniční politika stavěna na několika principech a jedním z nejdůležitějších je právě využívání skutečnosti, že Rusko je jedním z největších světových dodavatelů ropy a zemního plynu. Toto hraje a bude hrát v ruské zahraniční politice stejnou roli, jakou dříve hrávala síla armád. To je záležitost, se kterou je třeba počítat, je třeba ji brát realisticky a netýká se to samozřejmě jen Ruska, týká se to i arabských zemí a všech dalších. Je to jeden z důvodů, proč bychom se jako členové Evropské unie měli zajímat o svého největšího východního souseda a abychom se snažili tamní vývoj pozitivně ovlivňovat. Například tím, že budeme klást důraz na ekonomickou kooperaci.
Rusko mezi Amerikou a Čínou
Ještě bych rád poznamenal, že pokud jde o dnešní geopolitickou orientaci Ruska, je zcela jednoznačně zaměřena na Spojené státy. Pro Rusy jsou do budoucna jediným partnerem Spojené státy, nikoliv Evropská unie. Ta je pro ně partnerem ekonomickým, ale politicky je vnímána nikoli jako unie, ale jako soubor států, z nichž každý chce něco jiného. Jak říkají oni sami, když se potřebují domluvit s Američany, tak jejich prezident se domluví s americkým prezidentem a to platí. Když se chtějí domluvit v Evropě, tak musí na osm různých míst a uslyší osm různých verzí. Fakticky, když vycházíme z ruských zájmů, tak s Evropskou unií mají společný zájem pouze na Blízkém Východě a se Spojenými státy také na Blízkém Východě, ve Střední Asii a v Tichomoří.
Kapitolou, která bude hrát do budoucna čím dál tím větší roli a která bude Rusko přitahovat na jedné straně ke kooperaci se Spojenými státy, na druhé straně také více k Evropě, je Čína. Z krátkodobého hlediska mohou mít s Číňany společná vojenská cvičení, ale z hlediska dlouhodobého vnímají velmi silně, ač o tom nemluví, že na tom obrovském teritoriu při hranicích s Čínou žije 20 milionů Rusů a bezprostředně na druhé straně hranice žije 400 milionů Číňanů. A když se podíváte do Přímořského kraje do Vladivostoku, tam žijí na stejném území na ruské straně necelé 2 miliony obyvatel, a na druhé straně, což je čínské Mandžusko a pak také Severní Korea, žije 120 milionů lidí. Když jste tam déle a bavíte se s lidmi, zjistíte, že ten strach a nepříjemný pocit z nich čiší.
Ukrajinská otázka
Ještě bych měl jednu poznámku k Ukrajině, protože to je otázka, která nás jako členy EU bude v budoucnu trápit. Když došlo k Juščenkově vítězství v prezidentských volbách, velmi pozorně jsem četl komentáře ruských politologů, protože oni měli velmi dobrý náhled do problému. Jak jistě víte, část ruských politologů dělala pro Juščenka, druhá část pro Janukoviče. Když to takhle dopadlo a oni viděli, jak ta Ukrajina vypadá, najednou všichni začali mluvit o jednom a shrnuli to do jedné teze, že Ruská federace s Ukrajinou má šanci, aby se stala znovu velmocí. Ruská federace bez Ukrajiny se stává velmocí regionálního řádu, která bude většinu své energie tratit na tom, aby se zachovala ve stávajících hranicích.
Je to názor, který asi nesdílejí úplně všichni, je formulován dosti extrémně, nicméně vysvětluje ten obrovský zájem a obrovskou energii, kterou Rusové věnují a budou věnovat vývoji na Ukrajině a své snaze se tam prosadit. Nejde totiž jen o 20 milionů rusky hovořících občanů Ukrajiny, jde také o ruské zájmy, protože Rusové chtějí zůstat nějakým způsobem v kontaktu s Evropou a domnívají se, že ta nejlepší cesta je právě přes Ukrajinu.
Nicméně je třeba počítat s tím, že před ukrajinskými volbami využijí všech chyb, kterých se bývalá vláda dopustila a kterých se dopustí i současná vláda, a myslím si, že nejsilnější kartou, kterou budou během zimy mít, budou rozpory, které kupodivu nevyvolali Rusové, ale Ukrajinci, o dodávkách plynu, o platbě za tranzit plynu, o přechodu na peněžní plnění místo plnění naturálního… To je ten příběh o 8 milionech m3 plynu, které se ztratily během oranžové revoluce z podzemních zásobníků, což přičítali nové vládě, ačkoliv je více než pravděpodobné, že to udělala vláda stará. A pokud by došlo k tomu, že by se Rusové s Ukrajinci nedohodli, což je velmi pravděpodobné, tak na Ukrajině dojde buď k prudkému zdražení energie v průběhu zimy, anebo tam ta energie prostě nebude. A hned po zimě budou volby, takže si asi všichni dovedeme představit, jak by ty volby v takovém případě mohly dopadnout. Ale já to nepovažuji za něco zavrženíhodného, je třeba počítat s tím, že ruská zahraniční politika vždycky účinně využívala všechny nástroje, které měla k dispozici. A je chybou, že někteří ukrajinští politici, jako třeba Tymošenková, nedokážou některé věci předvídat v několikaměsíčním předstihu, o dlouhodobém výhledu nemluvě. Takže zřejmě dojde k tomu, že v ukrajinských parlamentních volbách bude opět velmi napjatá situace a ještě jednou se bude rozhodovat o tom, ke komu se Ukrajina přikloní, kam bude přitažena, jak to bude vypadat.
Co se pak týče Běloruska, tam je situace z mého pohledu velice zvláštní, protože to, co se občas povídá o velmi špatných vztazích Lukašenka s Putinem, je pravda. To se ukázalo několikrát, bylo několik takových případů, kdy se Putin odmítl s Lukašenkem setkat. S nevolí Kremlu se také setkaly některé akce z běloruské strany, které byly namířeny proti ruským politikům. Na druhé straně Rusko pro svůj typ realpolitiky a pro svoji politiku vůči Baltům Bělorusko v této podobě potřebuje. A dá se předpokládat, že pokud bude Lukašenko vyměněn, tak až v situaci, kdy bude pro Rusko neúnosný. Optimističtější scénář vývoje tam zatím nevidím.