Emil Souleimanov
V čečenské společnosti je žena objektem nesmírné úcty. Ženy jsou sociálně velmi aktivní – jedním z důvodů je snad i skutečnost, že k islamizaci čečenských tejpů (klanů či rodů) došlo až poměrně nedávno, a mnohá pravidla a normy islámského práva tudíž v čečenském charakteru nestačily zcela zakořenit.
Ruský etnolog Jan Česnov uvádí, že se v každodenním životě „s ženou spojuje představa nositelky vysokých mravních hodnot. Jako národní přísloví je známa věta: ,Není muže, který by nestačil na ženu, ale mnohá žena dokáže z nedůstojného muže udělat důstojného‘. Čečenec se bude cítit polichocen, má-li jeho žena nějaké zvláštní pozitivní rysy. Větu ,tvá žena je lepší než ty‘ čečenský muž pochopí jako kompliment. Když mu ale řeknete ,jsi horší než tvoje žena‘, bude to považovat za velkou urážku.“
Rituál doteku
V Čečensku dodnes platí rituál doteku. Až donedávna bylo striktně zakázáno dotknout se dívky či ženy, a to dokonce i při tanci: muže, který se dotknul ženy během tance, mohl okamžitě sprovodit ze světa kinžál jejích konzervativních mužských příbuzných.
Rovněž muž, který se dotknul dlaně dívky, si ji musel vzít. Tento obyčej platil i jako neformální zasnoubení – pokud dívka spustila svoji dlaň do rukou mládence, znamenalo to, že s jeho namlouváním souhlasí a chce si ho vzít. Pokud ke sňatku nedošlo, byla považována za poskvrněnou a mohla být svými bratry či otcem i zavražděna.
Na horském Kavkaze se tak postupně vytvářela zvláštní zásnubní symbolická gesta a mimika, které sloužily k jinak velmi omezené komunikaci mezi mládenci a dívkami: zavřené oči a pootáčení hlavou například znamenalo velkou lásku, široce otevřené oči naznačovaly, že mládenec je připraven zabít soka, mrkání levým a pravým okem naopak znamenalo: miluji jen tebe a jen tebe si budu namlouvat… Přiložením ruky k srdci dával mládenec najevo, že si chce dívku vzít, a když byly mladíkovy prsty široce roztažené od sebe, chtěl tím naznačit, že by si přál, aby mu dívka porodila mnoho synů.
Únosy nevěst
Zvláštní význam mělo na Kavkaze násilné či naopak předem dohodnuté unášení nevěst – ve druhém případě proto, aby se chudší rodiny mohly vyhnout finančně náročným svatbám a placení kalymu (v turkických jazycích označení pro „výkupné pro nevěstinu rodinu“).
V Čečensku má ovšem tradiční úcta k ženě řadu specifik, odlišných od sousedních národů. Na rozdíl od Ingušů, kde dívky na svatbách symbolicky stojí, smějí u Čečenců sedět. Žena zde totiž mohla být unesena (zpravidla ale předem dala k únosu souhlas a aby se jí mládenec nedotkl, sedla si na koně sama), přičemž mládenec a jeho přátelé, kteří dívku „unesli“, sami ohlásili jejím příbuzným místo, kde se nachází. Její bratři a otec pak zašli za dívkou a zeptali se jí, jestli se chce vrátit domů nebo zůstat s „manželem“. Přitom ovšem striktně platilo, že k sexuálnímu kontaktu mezi „ukradenou“ a „ženichem“ dojít nesmělo.
Podle požadavků čečenských adatů (zvykového práva) byl mladík, který dívku unesl bez jejího souhlasu, povinen se jí zeptat, jestli již nemá někoho, koho by si chtěla vzít za manžela. Odpověděla-li dívka, že má, musel únosce tomuto mladíkovi neprodleně poslat zprávu přibližně znějící „Odvedl jsem pro tebe nevěstu.“ Tímto způsobem se únosce zbavoval rizika vzplanutí krevní msty z obou stran a zároveň si zajišťoval přízeň ženicha – stával se jakoby jeho prostředníkem při námluvách.
Hrozba krevní msty
Podobný postup byl na většině Kavkazu nemyslitelný: nevěsty tam byly často unášeny násilně a odváženy do odlehlých horských oblastí, kde je jejich příbuzní stěží našli, a velice často pak byly „zbojníkem“ k manželství nuceny. Jelikož věděly, že již není cesty zpátky – jako poskvrněné by si je nikdo nevzal a musely by zbytek života strávit v otcově domě – obvykle s únoscem zůstaly a snažily se naučit ho milovat jako otce svých dětí. Jelikož však šlo o velmi citlivou záležitost, v mnoha případech docházelo k vážným střetnutím vedoucím ke krevní mstě, jež mohla pokračovat po generace a stát životy mnoha mužů.
Podle další kavkazské zvyklosti pokud dívka či žena vhodila svůj šátek mezi válčící či zápasící muže, bylo to signálem k ukončení boje, a to i tehdy, vedla-li je k boji krevní msta. Kdyby někdo tohoto pokynu neuposlechl, hrozilo by mu opovržení spoluobčanů. Čečenské ženy tak podle tradice zpočátku házely svoje šátky před ruské tanky, směřující na Groznyj. Samozřejmě bez výsledku.