Vítejte v horké zóně! Navigátor

Jan Kravčík

Lze s klidným srdcem prohlásit, že internet je nejdůležitějším informačním prostředkem pro ty, kteří se zajímají o vývoj a dění „na východ od Aše”. Bez nadsázky lze rovněž tvrdit, že je také médiem nejdemokratičtějším – se vším, co k tomu patří. A tak přestože internet umožňuje vyjádřit své názory těm, jimž jsou jiné komunikační platformy z nejrůznějších důvodů nedostupné, ruku v ruce se svobodou projevu kráčí tři sestry – propaganda, dezinformace a manipulace. Je zajímavé sledovat i tyto fenomény. V této rubrice hodláme pravidelně předkládat i komentovat zajímavé úlovky, které „uvízly v síti”. Vlastní úsudek nechť si o nich každý vytvoří sám…

 Ač by někdo mohl na základě uvítání v titulku doufat v opak, v premiérovém díle této rubriky se nebudeme věnovat stránkám erotického zaměření, nýbrž se podrobněji zaměříme na oficiální weby propagující turistiku v zemích, které by jen málokdo považoval za místo pro klidnou dovolenou – ať už z důvodu, že jsou místy dlouholetého politického napětí, nebo dokonce nedávného vojenského konfliktu. Přesto se tyto weby snaží oslovit potenciální turisty a zpravidla legitimními marketingovými triky navodit dojem, že právě v jejich zemi je čeká inspirativní odpočinek. A proč také ne?

 Jedněmi z nich jsou stránky nazvané Visit PMR na adrese visitpmr.com. Oficiální prezentace Podněsterské moldavské republiky v angličtině může na první, a snad i na druhý dojem vyvolat úsměv, přesto neuškodí přečíst si, jakým způsobem se tento stát (uznaný pouze Abcházií, Jižní Osetií a Náhorním Karabachem) prezentuje navenek. Přestože design může působit lehce zastarale a interaktivita, u turistických webů tolik populární (viz vizuálně atraktivní prezentace Gruzie či Bosny a Hercegoviny na adrese tourism.gov.ge, respektive bhtourism.ba), je prakticky nulová, stránky jsou přehledné, funkční a copywritingoví experti odvedli dobrou práci. Autoři nemohou nepřiznat, že Podněstří není žhavou prázdninovou destinací, ale upozorňují na to, že „vůbec není špatné”, a zdůrazní, že PMR se nachází jen několik hodin od hranic Polska, Slovenska a Maďarska (!).

Zajímavě zní texty o státnosti a fungování státu. Kromě toho, že se asi na pěti místech dočteme, že Podněstří a Moldavsko se v roce 1990 zcela logicky rozvedly z „nedobrovolného manželství” vnuceného Stalinem, dozvíme se také, že volby v zemi probíhají nejtransparentnějším způsobem v celém černomořském regionu, čehož důkazem je i opozicí ovládaný parlament. Otázce sporu s Moldavskem se věnuje sekce často kladených otázek, v níž je politika Kišiněva vůči Tiraspolu přirovnávána k nárokům Pekingu na Tchaj-wan. A k údajným „pomluvám” Moldavska na adresu Podněstří nelze neocenit zřejmě nechtěně upřímné ohrazení: „PMR možná není rájem na zemi, ale také to rozhodně není žádné Dantovo Peklo”…

To stránky visitKOSOVA – visitkosova.org, projekt Ministerstva obchodu a průmyslu RK a Kosovské turistické asociace, jsou na politickou propagandu skoupé. Ovšem stejně tak postrádají i skutečné turistické informace – web není ještě zcela dokončen. Stejně jako většina ostatních stránek kosovských státních institucí návštěvníkům nabízí albánskou, anglickou a srbskou jazykovou verzi (bohužel srbština je trestuhodně špatná a ani anglická verze není bez chyb). Nepřekvapí, že ve fotogalerii nalezneme snímky pravoslavných klášterů Dečani a Gračanica, kvůli jejichž záchraně Srbsko kdysi alarmovalo celý svět – je jasné, že pro kosovský stát jsou tyto památky cenným kulturním a turisticky vytěžitelným dědictvím, a žádná destrukce jim proto nehrozí.

V příštím čísle se poněkud obsáhleji zaměříme na weby (ultra)nacionalistických stran a organizací. Na řádcích následujících předkládáme všehochuť zajímavých stránek týkajících se oblastí našeho zájmu:

Svobodné Bělorusko – svobodnebelorusko.cz

Že problematika Běloruska je na českém internetu překvapivě dobře pokryta, o tom svědčí vedle zavedených webů typu Běloruské centrum v Praze – belcentrum.orgBělorusko aktuálně – belorusko.xf.cz nebo Bělorusko. cz (nabízející pohled příznivců současného běloruského režimu) také stránky studentské iniciativy Svobodné Bělorusko. Přestože právě procházejí změnami souvisejícími s přechodem na nový redakční systém, jsou a jistě v budoucnu zůstanou zdrojem zajímavých informací.

Rusko Dnes – ruskodnes.cz

O tomto informačně-analytickém serveru, jenž je projektem absolventů pražské rusistiky, se nelze vyjádřit jinak než v superlativech. Kromě toho, že je přehledný a obsahuje relevantní a aktuální informace od lidí, kteří rozumí tomu, o čem píší, jeho skutečnou přidanou hodnotou je fakt, že díky akademickému profilu svých autorů neopomíjí také současnou ruskou kulturní scénu. Jedinou výtkou tak je pouze absence více informací z „národních” republik Ruské federace.

Verka Serduchka – serduchka.cz

A trochu populární kultury závěrem. Společně s Ruslanou – ruslana.ua, udělal málokdo pro propagaci Ukrajiny a jejího folklóru víc než Andrij Danylko a jeho umělecké alter ego Věrka Serdučka, která i přes protesty mnohých zastupovala Ukrajinu na loňské Eurovizi. Ve výtečném popkulturním designu její web nabízí vše, co si obdivovatel této kontroverzní „ukrajinské Popelky” může přát. A těm, kteří o tomto hudebním fenoménu ještě neslyšeli, lze jen doporučit jediné: youtube.com

 

Tagged:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *