Jakub Hloušek
Znáte ten pocit. Chystáte se korunovat svoji snídani řádně propečeným volským okem, klepnete, skořápka se rozletí – a zlatý hřeb rituálu naruší nezapomenutelný odér sirovodíku, který učiní kuchyni na půl dne neobyvatelnou.
Zdá se, že usedlíky z jihomakedonské vísky Kosel, rozprostřené na lesnatém úpatí Galičice, ta troška sulfanu nemůže absolutně vyvést z míry. Stačí příznivý vítr, o který není nouze, a střední část obce se ponoří do „vaječného“ oblaku… Kdo vesnicí pouze projíždí, samozřejmě se staženými okýnky, nezbaví se jej dříve, než na předměstí devět kilometrů vzdáleného Ochridu. „Nechápu, jak v tom smradu mohou žít,“ komentovala můj zájem o nezvyklý přírodní jev makedonská kolegyně, když mi pomáhala sestavit itinerář putování, což ve mně naopak ještě více podnítilo zvědavost.
Přivítala mne žhavá výheň balkánského poledne, kdy všechno rozumné zalézá do blahodárného stínu a odmítá vykonávat jakýkoli pohyb. Otočil jsem se na prázdné zastávce a dlouze zavětřil. Ne, nejedná se o čichovou halucinaci, nýbrž o tvrdou realitu. Instinktivně vyrážím po stopě. S jednolitou zelení oblých pahorků ostře kontrastuje pestrý amfiteátr, zahloubený do svahu nad domky. Na jedné terásce zrovna odpočívá rodinka. Zamířil jsem k nim. Veselý tatík mávnutím ruky potvrdil správný směr a abych na přímém dvousetmetrovém úseku náhodou nezabloudil či neomdlel, poslal se mnou i své ratolesti. Před námi se rozprostřela bezútěšná plocha mrtvé země, bez jediného stébla trávy, zčásti pokrytá štěrkem, zčásti tvrdým bahnitým škraloupem.
Nejdříve se dostavilo mírné zklamání, neboť nažhaven barvitým líčením našeho zoologa, doktora Julia Komárka, který své dobrodružné výpravy do Makedonie, podnikané v meziválečném období, zpracoval v zatím nedostižném cestopisu a na účet zdejších pramenů přidal cynický komentář, čekal jsem bublající výrony zahalené barevnými parami, rozstřikující pekelné bahno do všech světových stran.
U půlmetrové prohlubně jsme zastavili – „Tady je první,“ oznámil mi průvodce a chvíli se rýpal ve ztuhlém blátě. Většinu kamení pokrývaly žluté povlaky sirného květu, zápach nabíral na intenzitě. Okolí bylo poseto hlubokými trhlinami. Druhá, mohutnější jáma, ležela v příkré stráni nahlodané erozí. Kolem ústí solfatary, jak zní odborný název pro přírodní vývěry sirovodíku, se povalovala spousta pet láhví a jiného neřádu. „Máš vodu?“ zeptal se můj průvodce. Podal jsem mu ji. Ihned se vsákla do rozpraskaného jílu. Čekal jsem, co se bude dít. Nic. Nevěděl jsem, co si o tom divadle mám pomyslet. Konečně mi vše došlo. Bahno! Jak se posléze u lahodné kávy a ještě lepší rakije dozvídám, přibližně půl století jsou zdejší prameny bez vody, tudíž k přípravě léčivého bahenního obkladu, který prý vyžene z kůže sebeodpudivější ekzém, je třeba si přinést vodu vlastní. Příslušná, většinou umělohmotná nádoba po splnění svého účelu obvykle končí pohozená na zemi. Z jejich množství lze usoudit, že návštěvy za účelem získání oblíbeného lidového medikamentu k odstranění kožních neduhů jsou poměrně časté.
Obdobná zřídla, avšak dosud plná běsnící minerálky, se mají údajně nalézat poblíž města Debar, v lokalitě Debarska Banja. Nelze se tomu divit, vždyť celá oblast leží v seizmicky aktivní zóně, kde o projevy dohasínající vulkanické činnosti není nouze. A přestože titulek může působit poněkud nadneseně, obyvatelé jsou na „svoje vývěry“ patřičně hrdí – s přibývajícími panáky je staví takřka na úroveň Vesuvu a čiperně pobíhající děti jsou dokladem toho, že žádné velké stěhování se tady hned tak konat nebude. Zřejmě mezi usedlíky zůstala zakořeněna silná vazba ke svému rodišti, kterou místní hříčka přírody vyzdvihla do ještě vyšších dimenzí, nebo se místní jednoduše adaptovali a proměnili zápor v přednost.