Zpráva o filmovém dokumentárním projektu věnovaném nacionalistickým hnutím v Evropě
Situace v Katalánsku vyvolává neodbytnou otázku: je to ojedinělý případ, nebo první z řady trhlin nahlodávajících Unii? Faktem je, že většina evropských zemí čelí snahám o sebeurčení jednoho nebo i více svých regionů. Ekonomická krize, vzestup imigrace a medializace, to všechno přispělo k vzrůstající podpoře nacionalistických stran. Stará nepřátelství znovu ožívají. Každých pár měsíců slyšíme volání po novém referendu, jehož cílem je větší samostatnost, jako se to například nedávno stalo v severní Itálii.
Cílem série je vytvořit audiovizuální mapu nacionalismu v Evropě a zdokumentovat tak tyto tendence a jejich možné důsledky pro budoucnost Evropy. Téměř v každé zemi evropského kontinentu najdeme nějaké regionální hnutí, které by časem mohlo chtít změnit stávající geopolitické uspořádání. Série se zaměřuje na hlasy, jež jsou standardními médii často ignorovány, ale které mohou nezanedbatelnou měrou ovlivnit budoucnost Evropy. Španělský příklad již ukázal, že snaha o jejich umlčení není řešením.
Celá série bude pojata intimně, každé místo bude zosobněno několika postavami, které nás provedou jeho realitou. Reportáže budou kromě čistých informací nést také silný etnografický a estetický náboj.
Záměrem je představit situaci ve čtyřech blocích:
- Severní blok: Latgale (Lotyšsko), Faerské ostrovy, Laponsko (Norsko, Rusko, Švédsko, Finsko)
- Východní blok: Polské Slezsko (Polsko), Republika Srpska (Bosna), Sikulsko (Rumunsko)
- Jižní blok: Baskicko (Španělsko, Francie), Padánie (Itálie), Korsika (Francie)
- Západní blok: Flandry (Belgie), Bretaň (Francie), Skotsko (Velká Británie)
Autoři projektu:
Ariadna Garcia Chas vystudovala umění, film a žurnalistiku. Během studií započala vlastní uměleckou kariéru zaměřenou hlavně na video a instalace. V roce 2010 byla odměněna cenou Best Young Artist Movie a vybrána, aby organizaci reprezentovala na několika výstavách po celém Španělsku. Podílela se na designu mnoha audiovizuálních projektů. Poslední čtyři roky spojovala svou lásku k umění a designu se svou současnou prací zpravodajky španělské celostátní soukromé televize laSexta. Během uprchlické krize, v roce 2016, začala pracovat jako freelancerka.
Martin Trabalik je český fotograf a kameraman, žijící v Praze. Studoval humanitní vědy na Karlově univerzitě, ale před dokončením studií se vydal do Japonska, kde se věnoval japonské kultuře, bojovým uměním a tělesné výchově. Po návratu do Prahy pracoval pro neziskovou organizaci Nautis. V roce 2016 se během uprchlické krize vydal jako dobrovolník na řecký ostrov Lesbos. V Řecku a na Balkáně strávil půl roku a během té doby se začal zajímat o focení. Od té doby pracoval na projektech ve Španělsku, Arménii, Polsku, na Ukrajině, a nedávno v Bangladéši.
*Informace převzata z www.drownedinvenice.com.