První letní škola Borise Němcova v Praze skončila

Účastníci Letní školy Borise Němcova v budově Rádia Svobodná Evropa / Rádia Svoboda.

Alexandr Morozov a Žanna Němcovová

Přeložil Stanislav Tumis

V Praze proběhl první ročník letní školy, pojmenované po zavražděném ruském liberálním politikovi Borisu Němcovovi. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se setkalo 30 mladých novinářů především z postsovětských zemí.  Spolu s Akademickým Centrem Borise Němcova, které bylo založeno v únoru tohoto roku, jde o další pražský projekt Fondu Borise Němcova.

První letní škola žurnalistiky a sociokulturních studií Borise Němcova v Praze ukončila svůj pracovní program 3. srpna 2018. Organizoval ji Fond Borise Němcova společně s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy. Pořadatelé vybrali třicet účastníků školy z více než 450 přihlášek, předkládajících pestrou směs projektů z nejrůznějších oblastí. Mezi účastníky byli mladí lidé z Ruska, Ukrajiny, Moldavska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Běloruska, Německa a Spojených států. Tyto „adresy“ se však ukázaly být ve značné míře relativní, neboť svět je dnes globálním a mobilním – studentka z Kalmycka studuje na univerzitě v Liverpoolu, mladá krymskotatarská novinářka narozená v Aluště již několik let studuje na univerzitě v Istanbulu, zatímco mladý německý novinář žije a pracuje v Rusku. Také motivace účastníků byly různé: pro některé představovala letní škola možnost vymezit téma své budoucí magisterské práce, pro druhé – ty, kteří již aktivně pracují v médiích – pak vyslechnout si specialisty, kteří jim pomohli detailně rozpracovat svůj projekt.

Lektory školy byli významní představitelé různých směrů ruských a zahraničních médií: Andrej Richter (OBSE), Arkadij Ostrovskij (Economist), Jelizaveta Osetinskaja (Bell), Ilja Klišin (digital director v RTVi), Andrej Soldatov a Irina Boroganová (agentura.ru), Dmitrij Ivanov (bloger kamikadze­_dead), Pablo González (baskický deník Gara a zpravodajský portál Naiz), Sergej Smirnov (šéfredaktor Mediazony), Nikita Kulačenkov (oddělení vyšetřování ruského nezávislého Fondu pro boj s korupcí), Michail Maglov (projekt Municipalnyj scanner), Sergej Aleksašenko (Brookings Institution), a mnozí další. Účastníci školy shlédli dva filmy, o nichž také diskutovali – dokumentární snímek Příbuzní (Rodnyje, 2016) Vitalije Manského o událostech na Ukrajině očima příslušníků režisérovy širší rodiny, a umělecký projekt Vladimira Mirzojeva – první tři epizody televizního seriálu Povídky o svobodě (Eťudy o svobodě, 2018).

Kurátoři letní školy

„Vynikající program letní školy,“ zhodnotil výsledek jeden z ředitelů Akademického centra Borise Němcova pro studium Ruska dr. Marek Příhoda. „Nové Akademické Centrum Borise Němcova, které bylo založeno v únoru tohoto roku ve spolupráci s Fondem Borise Němcova, začíná letní školou vysoké úrovně.“

Projekty, jež studenti rozpracovávají, představují celé spektrum současných mediálních žánrů: komiksy, trestní řízení proti alkoholové mafii, projekty pro městské časopisy formátu Village nebo multimediální longready (rozsáhlé texty) z oblasti politiky, náboženství, vědy, kultury atd. Jeden z projektů přímo odkazuje na památku Borise Němcova – jedná se o kroniku dobrovolníků uchovávajících improvizovaný památník na místě, kde se odehrála vražda Borise Němcova. Televizní kanál Rádia Svobodná Evropa / Rádia Svoboda Nastojaščeje Vremja (Current Time) pro studenty uspořádal trénink a seminář přímo ve své pražské redakci.

Karlova univerzita poskytla nejen své učebny a ubytovací kapacity, ale nabídla také zvláštní program seznámení s českou slavistikou a médii. Studenti školy mimo jiné navštívili jeden z největších českých mediálních holdingů Seznam, který na území České republiky v počtu uživatelů předhání Google a nedávno spustil nový zpravodajský online portál a televizní kanál.

Některé letní školy Filozofické fakulty mají více než půlstoletou historii. Děkan Filozofické fakulty Michal Pullmann projevil při otevření letní školy radost nad tím, že se objevila nová letní škola, otevřená pro mladé studenty humanitních věd různých specializací a spojená ruským jazykem a zájmem o média.

Je to další důležitý evropský projekt Fondu Borise Němcova, také ale jedna z mnoha akcí, jež napomáhají tomu, aby osobnost Borise Němcova neupadla v zapomnění. Jméno Němcova nyní nesou náměstí a ulice v různých městech světa, symbolizuje ale i pokus o ustavení prostoru pro komunikaci mezi talentovanými a svobodnými ruskojazyčnými mladými lidmi z různých zemí.

Letní škola Borise Němcova bude pokračovat. Budeme prezentovat projekty našich studentů a připravovat nový program na léto 2019.

Tagged:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *