Romana Khauerová, pedagog Pražské taneční konzervatoře
Za vším hledej ženu, praví jedno chytré přísloví. Když jedna z pedagožek přivedla svoji kolegyni z divadla Iivi Zájedovou (Česko-estonský klub) s nabídkou spolupráce s Pražskou taneční konzervatoří, bylo jasné, že se našla žena velmi akční, sveřepá, která vždy dotáhne do zdárného konce vše, co si předsevzala. Výrazná představitelka a propagátorka Estonska v České republice, jakožto bývalá tanečnice, správně odhadla, že tanec je umění, které spojuje beze slov. A to je v případě češtiny a estonštiny více než žádoucí.
Spolupráce byla zahájena nastudováním tradičního estonského tance „Rozsévačky“ (est. Külvajad) v choreografii H. Tohvelmannové, kdy obě bývalé baletky z Baletu Národního divadla – paní Zájedová a Frolíková – precizně přenesly každý drobný pohybový detail na studentky vyšších ročníků. Pražská taneční konzervatoř se tak stala nedílnou součástí oslav 100. výročí Estonska. Studentky tančily u příležitosti Estonských dnů v Kroměříži a Pardubicích. V Praze se prezentovaly při zahájení Estonských dnů v pražské Akademii múzických umění pod záštitou velvyslance Stena Schwedeho, v Městské knihovně oživily svým tancem Estonský kulturní večer pořádaný Česko-estonským klubem konaný pod záštitou primátora hlavního města Prahy a přenášený Českou televizí. Nezapomněli jsme ani na Dům národnostních menšin, kde se konalo Estonské odpoledne. Celé „turné rozsévaček“ vyvrcholilo ve Vinohradském divadle během Absolventského koncertu PTK za přítomnosti estonského velvyslance v České republice Jeho Excelence Stena Schwedeho a hostujícího estonského tanečníka Mehise Saabera.
Sbližování dvou zdánlivě odlišných kultur pokračovalo propagací naší kultury v Estonsku. První miniturné se uskutečnilo v roce 2018. Přátelská a tvůrčí atmosféra panovala od prvního vystoupení, které se za účasti velvyslankyně České republiky Mgr. G. Tománkové konalo v Rakvere. I díky pořadatelce koncertu Anne Nõgu z baletního studia školy Kauri v Rakvere se zde čeští studenti cítili bezmála jako celebrity. S pásmem našich lidových tanců dokázali zaplnit Estonské národní muzeum (ERM) v Tartu. Ve Tartuském divadle opery a baletu Vanemuine se zúčastnili Mezinárodního baletního koncertu, kde mohli porovnat své dovednosti s tanečníky z Rigy, Osla, Tallinnu a Helsinek. V Tallinnu, který byl završením turné, začala spolupráce s ředitelem soukromé konzervatoře Noor Ballett Fouetté profesorem Tony Veilerem. Setkání s Tonym znamenalo mnoho. Našim studentům poskytl na své škole soukromé hodiny, v následujícím roce jsem měla tu čest pracovat s jeho studentkami při nácviku tradičního českého tance a ještě téhož roku v rámci projektu Erasmus+ vedl na PTK týdenní workshopy. V roce 2019 jsme opět přijali pozvání na gala koncert do divadla Vanemuine a navštívili Tallinnskou státní konzervatoř. Výstavu tradičních krojů Čech, Moravy a Slovenska, kterou pro Laulupeomuuseum v Tartu ve spolupráci s velvyslankyní České republiky Mgr. G. Tománkovou připravila paní Marcela Fojtíková, jsme okořenili tradičními tanci a zpěvy. V roce 2020 byly za podpory grantů z Evropské unie vyslány studentky naší školy na dvouměsíční stáž do Tallinnu. Další plány překazila koronavirová pandemie. Snad se vše k lepšímu obrátí a čeští studenti budou opět moci poznávat krásy Estonska a přátelskou povahu jeho obyvatel. Do té doby „Nägemiseni Estonsko“.
Za poskytnutí informací děkuji kolegyni Heleně Frolíkové, která byla účastnicí obou zájezdů.