Margit Reinkubjas, výkonná ředitelka EKSÜ (2016–2018), Tiiu Toom, členka rady EKSÜ (2017–2020)
Společenství estonských kulturních spolků (EKSÜ) v Estonsku bylo založeno v roce 1997, aby společnou spolkovou činností podporovalo uchovávání lidových tradic. Součástí EKSÜ je 53 spolků (27 v Estonsku, 26 v zahraničí). Právě spolky působící v cizině mají značný význam pro podporu udržování estonství mezi těmi, které život zavál daleko od Estonska. Svou rozmanitou činností neocenitelně přispívají k tomu, aby Estonci a estonština vždy hráli důstojnou roli mezi ostatními národy a jazyky.
Česko-estonský klub (ČEK-TEK)[1] je členem EKSÜ od roku 2003, v roce 2017 byla Iivi Zájedová z Česko-estonského klubu zvolena do vedení rady EKSÜ jako první zahraniční Estonka. Jejím neocenitelným přínosem bylo mimo jiné větší zapojení a prolínaní dalších estonských organizací působících jak v zahraničí, tak i v Estonsku.
ČEK-TEK se aktivně účastní práce společenství, v roce 2017 se například účastnil filmové soutěže pro mladé umělce, na němž získal hlavní cenu.[2] V roce 2018 byla vydána kniha s medailonky členských spolků EKSÜ, v níž paní Iivi uvedla důkladný přehled činnosti ČEK-TEK. Moderovala rovněž tradiční letní festivaly v Toile v letech 2017 a 2018 v Estonském národním muzeu (ERM) v Tartu[3] a v roce 2019 na letní škole v Rize. Jakožto bývalá profesionální tanečnice se snažila, aby při každém setkání měli účastníci možnost si zacvičit a protáhnout se. Festivalům předcházely a následovaly oslavy EV 100 v estonských spolcích po celém světě a členové EKSÜ byli pokaždé zváni, aby účinkovali během Pražských estonských dnů. Jako malý suvenýr nám bude tyto různorodé události připomínat série pohlednic, mezi něž samozřejmě patří i pohlednice ČEK-TEK.
Představenstvo EKSÜ jmenovalo paní Iivi Zájedovu také jakožto experta a jednoho ze svých zástupců v Globálním estonském programu založeném v roce 2019 ministryní obyvatelstva Estonské republiky Riinou Solmanovou, aby spojoval Estonce z celého světa. Zájedová se zabývala projektem, jejž rovněž vedla, s názvem „Nechci odejít, ale zůstat nemůžu”[4] vypovídajícím o velkém exodu z roku 1944, kdy desetitisíce lidí uprchly ze strachu před sovětským terorem přes moře z Estonska.
Člen zastřešující organizace může být vždy příjemcem i přispěvatelem – Iivi byla pokaždé přispěvatelem, ať už připravovala nejrůznější akce, podílela se radami či vlastní prací na rozvoji EKSÜ. Česko-estonský klub svou vytrvalou činností obohacuje svět estonských kulturních spolků a je významným propagátorem Estonska v Česku. Přejeme, aby velká práce, kterou Česko-estonský klub udělal, našla své nadšené a odhodlané následovníky!
[1] https://kultuuriseltsid.ee/wp-content/uploads/2018/05/eksy-raamat-finale-netti-12-09.pdf
[2] Film byl natočený bratry Trofimovými (2017), kteří v něm představili Česko-estonský klub
(viz https://www.youtube.com/watch?v=-pOr6bp-_7U&feature=youtu.be)
[3] V ERM v Tartu se konala několikadenní největší událost v dějinách společenství – celosvětový festival estonských kulturních spolků „Ve spolku se stovkou“ (Sajaga seltsis) na oslavu 100. výročí Estonské republiky. Iivi Zájedová na něm moderovala diskuse na téma „Spolky jako nositelé estonství včera, dnes a zítra“. Byly zahájeny výstavy o udržování estonství v zahraničí – výstava lidových krojů spolku z Londýna a sbírka kanadské Lesní univerzity (Metsa Ülikool zk. MÜ), kterou představoval prof. Rein Taagepera z Kalifornske univerzity v Irvine a Tartuské univerzity. V parku muzea se konalo taneční a hudební vystoupení, a rovněž i koncert instrumentální hudby spolků z Estonska i ze zahraničí.
[4] Projekty pro veřejnost v Tallinnu v letech 2018, 2019 a 2020 „Minna ei taha kuid jääda ei saa“