Estonské akce Skandinávského domu

Michal Švec, překladatel, předseda Skandinávského domu

Spolek Skandinávský dům, který od roku 2005 provozuje unikátní severské kulturní centrum v České republice, se původně věnoval jen Skandinávii, Finsku a Islandu. Záhy se ale začal zaměřovat i na kulturu Estonska, Lotyška a Litvy, která má ke zbytku severní Evropy velmi blízko. V programu Skandinávského domu si tak našla místo i estonská literatura a film. Většina našich pořadů týkajících se Estonska se konala v úzké spolupráci s Česko-estonským klubem, zejména pak s jeho členy Iivi Zájedovou a Josefem Miškovským.

První velkou akcí Skandinávského domu s estonskou účastí byl festival baltské kultury nazvaný Baltfest 2009 a konaný v Městské knihovně v Praze. Přivítali jsme na něm uznávaného spisovatele Arva Valtona. K festivalu vyšel také sborník textů, v němž je Valton zastoupený českými překlady dvou do té doby u nás nevydaných povídek a několika básní. Jejich překladu se ujaly Iivi Zájedová a Petra Hebedová, lyriku přebásnil Jiří Žáček. Besedu s Arvem Valtonem doplnila přednáška o Estonsku a nový film Priita Pärna Život bez Gabrielly Ferri (Elu ilma Gabriella Ferrita, 2008).

Tomuto výjimečnému režisérovi jsme o rok později (2010) zasvětili retrospektivní přehlídku animovaných filmů, a to v kinosále Maďarského kulturního střediska v Praze. Během dvou večerů mohli diváci zhlédnout šest středometrážních filmů a vyslechnout si přednášku Jiřího Kubíčka z FAMU a Iivi Zájedové. Filmy Priita Pärna a jeho krajana Kaspara Jancise se pak objevily v estonském bloku prvního ročníku festivalu Severské kraťasy (2013).

I další akce Skandinávského domu měly estonské zastoupení, například Severský literární večer u příležitosti veletrhu Svět knihy 2013, jehož hosty byli mj. autor historických románů Tiit Aleksejev a jeho český překladatel Jonatan Tomeš. Do Estonska čas od času zavítáme také na cestovatelských pořadech, především díky vynikajícímu znalci Pobaltí, turistickému průvodci Josefu Miškovskému. Do programu Severských filmových čtvrtků se dostala například finsko-estonská koprodukce Cizinec (Muukalainen, 2008), která vyprodala sál kina Evald.

Úkolem Skandinávského domu ovšem není jen pořádat vlastní kulturní akce, ale i obecně propagovat severskou kulturu v České republice. Proto se na našich webových stránkách a sociálních sítích můžete setkat i s pozvánkami na akce s estonskou tematikou pořádané jinými subjekty, dozvědět se, jaké nové překlady z estonštiny v češtině vycházejí, nebo se dočíst něco o estonských tradicích. Věřím, že mimo jiné díky aktivitám Skandinávskému domu bude inspirativní estonská kultura i nadále přístupná a stále nablízku všem českým zájemcům.

Tagged:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *