Dlouhodobá a skvělá spolupráce

Vernisáž-výstavy-v-Národopisném-muzeu-Národního-muzea.-Lilian-Malkina-a-studentky-Hamu_-červen.-2017-Zdroj_-archiv-I.-Zájedová.jpg

Angela Arrasteová, pedagog choreografie

Právě těmito slovy mohu vzpomínat na spolupráci s Iivi Zájedovou, Ph.D. z Česko-estonského klubu (ČEK-TEK) v Praze.

Více než 30 let jsem působila jako pedagog choreografie na Tallinnské univerzitě a od roku 2015 jsem činná v neziskové organizaci Muzeum slavností tance, v níž jsem jedním ze zakládajících členů a projektovou manažerkou.

Iivi Zájedová je již léta dobrovolným kulturním vyslancem Estonska v České republice. Naše dlouhodobá vědecká spolupráce týkající se Estonců žijících v zahraničí se realizovala v mnoha vědeckých článcích. Díky spolupráci s ní se několikrát podařilo přivést do Prahy i studenty tanečního oboru Tallinnské univerzity. Společné akce s Estonským kulturním spolkem a oborové stáže na pražské Akademii múzických umění (AMU) jsou dokladem spolupráce, důvěry a vzájemného pochopení, jehož předpokladem je zájem o poznávání a chápání různých kultur. Spolupráce pokračuje i nyní v rámci aktivit Muzea slavností tance.

Vernisáž-výstavy-v-Národopisném-muzeu-Národního-muzea.-Lilian-Malkina-a-studentky-Hamu_-červen.-2017-Zdroj_-archiv-I.-Zájedová.jpg

Muzeum slavností tance bylo v Tallinnu založeno z občanské iniciativy (2015). Jelikož je tradice slavností písně a tance v baltských zemích pod ochranou UNESCO a patří do evropského kulturního dědictví, je záměrem muzea shromažďování, výzkum a uchovávání kulturních hodnot spojených se slavnostmi tance v Estonsku a jejich zprostředkovávání veřejnosti. Pořádali jsme výstavy velkých estonských slavností na maďarské Szegedské univerzitě a v Estonském domě v Londýně. S pořadateli v Litvě a Lotyšsku byla připravena též společná výstava „EST-LAT-LIT“, která představila slavnosti tance v těchto třech zemích. Spolupracujeme i s místními samosprávami, a tak se naše výstavy přesouvají od Kihnu až po Kohtla-Järve. Máme také vzdělávací program pro učitele „Moudrost zadní kapsy“ („Tagatasku tarkus”). Jedním ze speciálnějších projektů je spolupráce s Estonským svazem nevidomých na projektu „Udělejme nemožné možným“. Zrakově postiženým dává možnost a odvahu stát se diváky tanečních slavností a užít si představení pomocí hmatových vodítek, kdy se taneční obrazce dají číst prsty a děj na taneční ploše lze poslouchat ve sluchátkách. V létě roku 2019 se z iniciativy našeho muzea uskutečnilo představení „Estonsko je země jednoty“ (v režii Karmen Ong-Korček a Jaan Ulst). Vystoupily na něm taneční kolektivy Estonců žijících v zahraničí a sešlo se tam 350 tanečníků celého světa.

V rámci oslav 100. výročí Estonska se objevila příležitost zahájit výstavu „80 let slavností tance“ v Národopisném muzeu v Praze, která byla díky kurátorce výstavy Iivi Zájedové vystavena během roku 2018 na různých místech Česka, např. na zámku v Poběžovicích, a díky členovi ČEK-TEK Davidu Pliskovi i v Blansku. Uvedená výstava byla připravena ve spolupráci s tartuským Muzeem slavností písně.

Čas přináší nové možnosti spolupráce. Je důležité vědět, jak vypadá naše kultura při pohledu zvenčí. Spolupráce to není samozřejmá, vyžaduje důslednou a obětavou práci.

Jménem neziskové organizace Muzeum slavností tance děkuji všem spolupracujícím partnerům a zvláštní díky patří Iivi Zájedové z Česko-estonského klubu, kterému přeji, aby pokračoval s dosavadní energií a nadšením.

 

Tagged:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *